2007, Lancer Classic, 1,6, 98 Cp, Gri Metal

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
Bogdanlm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 05, 2008 6:02 pm

Mesaj de Bogdanlm » Lun Dec 21, 2009 6:21 pm

Multumesc.

Am niste poze de pe site-uri pe negru. Uita-te pe ebay ca sunt multe. Atentie! Sunt multe unde scrie clar ca nu suporta HID.

Eu am zis ca pe a mea gri, fiind si farul cu deschidere mare, nu dadea bine cu interior negru. Cred ca e si o chestie de gust. Nu stiu ce sa zic mai mult.

Uite ce gasisem eu pe negru. Cred ca ar arata foarte bine pe gri inchis (ca la cristibna) sau negru.
Fişiere ataşate
pe_negru.jpg
pe_negru.jpg (117.3 KiB) Vizualizat de 2623 ori

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Lun Dec 21, 2009 8:28 pm

Eu cred ca dadea bine si pe negru, fiind masina deschisa

Avatar utilizator
Bogdanlm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 05, 2008 6:02 pm

Mesaj de Bogdanlm » Mar Dec 22, 2009 9:43 am

QUOTE (Danyutz @ Dec 21 2009, 08:28 PM) Eu cred ca dadea bine si pe negru, fiind masina deschisa


Poate. Chestie de gust zic eu.... Mie chiar imi place asa... si cand ma uit in pozele vechi sau la altele pe strada mi se par asa banale cu farurile stock...

Avatar utilizator
Bogdanlm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 05, 2008 6:02 pm

Mesaj de Bogdanlm » Mie Dec 23, 2009 6:43 pm

Azi am reusit sa ajung sa le reglez, nu erau prea dereglate, doar stangul mai sus... Ma intreb de ce nu mi-a dat nimeni nici un flash pana acum...??? oare nu deranja???

In fine.. se vede si mai bine si am avut dovada pe lampa aia, sau cum se numeste, cu care se regleaza farurile, ca farurile mele focalizeaza foarte bine.

Dupa atatea discutii, dupa atatia oameni care imi spuneau ca SIGUR o sa se vada mai prost, ca nu o sa focalizeze bine... am scapat de stresul asta.

Avatar utilizator
Bogdanlm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 05, 2008 6:02 pm

Mesaj de Bogdanlm » Vin Dec 25, 2009 8:39 pm

Craciun Fericit!

Avatar utilizator
Bogdanlm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 05, 2008 6:02 pm

Mesaj de Bogdanlm » Mie Mar 30, 2011 7:12 pm

Ei dragii mei... ) poze cu ultima realizare!!!


1. Becuri in stanga... proiectorarele fata/spate








2. Interior mare








3. Scrumiera scoasa, becul scrumierei, bricheta




4. Reglaj faruri + dimmer






5. Consola centrala














6. Contact











Nu se vad toate bine, au fost probleme cu focalizarea, timpii de expunere etc.

Sper sa va placa, mie imi place!!!

Avatar utilizator
Bogdanlm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 05, 2008 6:02 pm

Mesaj de Bogdanlm » Mie Mar 30, 2011 7:18 pm

tutorial!

Mi-a fost frica la inceput ca dupa ce o desfac ma duc la electrician sa o monteze la loc, dar.... Nu e complicat.

Imi e mai greu sa fac acest tutorial, decat sa schimb culoarea.

Mi-a luat sa fac pozele cam cat mi-a luat restul!!!!

Eu nu am schimbat becurile ci doar acel plastic care se pune peste ele.

Am cumparat niste "caciulite" rosii pentru becuri la pretul de 0,10 Ron bucata de la un magazi de langa mine.

Si ...

1. La inceput sunt albe...




2. Continuand munca inceputa de Gabitzu...

Trebuie sa scoti Unitatea centrala. Pentru asta trebuie sa dai jos rama care este prinsa in 2 suruburi sus:








3. Acestea sunt cele 2 surubele...




4. rama este prinsa in bord in niste clipsuri. Gabitzu a scoso cu surubelnita parca, eu am bagat un pic capul unei surubelnite drepte si am tras usor cu mana (mi-a fost foarte frica de zgarieturi pe muchii). Are niste cleme sus, si doua jos, in spate.







5. Asa cum a mai spus si Gabitzu, consola e prinsa in 4 suruburi.... de aici eu am mers pe cai "virgine"




6. Cele 4 suruburi sunt destul de lungi



7. Dupa ce le desfaci, va trebui sa scoti mufele din spate. Sunt doua. AI GRIJA SA NU RUPI SIGURANTELE MUFELOR!!!!

Mufele sunt de dimensiuni diferite si "antiprost" cum zic eu. Nu ai cum gresi cand le pui la loc.






8. Vei observa acum ca pe lateralele consolei centrale sunt 2 distantoare. Eu le-am scos ca sa imi fie mai usor. Au un tamburus mic care le tine la locul lor.

Am impins in el foarte usor cu manerul surubelnitei.








9. Consola este formata din doua parti (fata si spate) care trebuie separate pentru a ajunge la becuri.

Sunt 4 suruburi mai mici, cate 2 pe fiecare laterala (daca nu ai dat jos distantoarele sunt in spatele lor):








10. Cele 4 surubele sunt:




11. Acum scaunul meu din dreapta avea pe el: 2 surubelnite (una dreapta, una in stea), rama, 2 suruburi de la rama, 4 suruburi lungi de la consola, 4 suruburi mici care tin cele 2 parti ale consolei unite, si 2 distantoare. Arata asa:



12. Acum (dupa ce am desfacut cele 4 suruburi mai mici ce unesc cele 2 parti ale consolei) trebuie sa desfacem 3 urechi de prindere (2 pe o parte, 1 in mijloc pe partea cealalata) Aici iar mi-a fost frica sa u le rup... Mare grija!!! Sa nu trageti tare intrucat cele 2 parti ale consolei sunt legate intre ele cu o panglica de fire (ca la PC). Sa nu o rupeti sau indoiti pentru ca e foarte delicata.

Dupa ce le-ati desfacut, veti observa panglica despre care vorbesc. Trebuie sa o scoateti cu grija din una din mufe, mie mi-a fost mai usor din mufa partii cu butoanele, adica asa:









Partea a 2 -a


13. Acum avem acces la becuri. Sunt 4. Se vede spatele suportului, ca o chestie mica, rotunda, neagra, cu un fel de x:






14. Hai sa scoate unul....




15. Prima oara m-am speriat ... nu stiam ce bec e!!! Apoi mi-am dat seama ca e un plastic peste el.

De ce albastru??? nu stiu... poate e ca la Becurile de far... daca au capul albastru => o lumina mai alba... nu stiu...




16. Plasticele pe care le-am cumparat ca sa le pun pe becuri...




17. Poze facute in timp ce schimbam "prezervativele"










18. Dupa ce ati "inrosit" toate cele 4 becuri, trebuie sa montati totul la loc.

Va va fi usor.


19. Produsul FINAL, "INROSIT":











20. Am si un filmulet dar nu stiu daca merge...

FINAL

http://s240.photobucket.com/albums/ff22 ... 011001.mp4


Sper sa va fie de folos!!!

P.S. Mi-a fost MMUUUUUULT mai greu sa fac acest tutorial decat sa schimb culoarea becurilor. Sincer... tutorialul a durat macar dublul timpului petrecut in masina!

Avatar utilizator
Bogdanlm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 05, 2008 6:02 pm

Mesaj de Bogdanlm » Mar Apr 19, 2011 9:37 pm

Ma ucid plasticele alea gri de pe bord, consula cu bricheta si scrumiera, cat si de la usi (unde sunt comenzile de la geamuri)

Doar daca suflu pe ele se zgarie

Am mai adaugat ceva...







Dupa...




















Asa cum vedeti este folie. Am pus Llumar... Nu am gasit 3M, dar imi place si atsta.

Folia a fost pusa la CAR FASHION CRAIOVA. Tin sa multumesc baietilor de acolo, in primul rand lui Cosmin.

Ii recomand cu caldura!



P.S. Trebuie sa reglez ceasul... ) E cu peste 1 ora in urma!!!

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Mie Apr 20, 2011 11:19 am

ohh da ... face treaba super Cosmin ...

Avatar utilizator
Bogdanlm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 05, 2008 6:02 pm

Mesaj de Bogdanlm » Joi Apr 21, 2011 7:07 pm

Cred ca ti-am vazut masina in fata la fosta Elvira in week-endul trecut ... asa e?

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori