2008 Mitsubishi Lancer 2.0 140cp Black Intense

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Vin Oct 02, 2009 9:28 pm

Salutare tuturor,

Ramasesem dator cu niste informatii legate de jante........le-am primit joi 01.10,prin curier.Par a fi facute in Germania,pretul a fost de 299 RON/buc,cu factura,incluse piulitele de prindere si niste dracii de centrare,impachetate cate 2 in cutii de carton,transportul inclus in acesti bani.Plata la livrare,direct la curier.

Legat de site-ul de unde le-am comandat,recomand doar daca aveti timp sa va tineti de capul lor,cred ca au multe comenzi si daca nu-i pisati cu mailuri/telefoane nu rezolvati nimic.In rest,fara probleme,oamenii sunt seriosi.Am vrut sa iau si cauciucuri de la ei dar au inceput sa ma plimbe ca preturile de pe site sunt de anul trecut,ca nu au pe stoc ce vroiam eu (nokian wr g2),ca trebuie platit avans la ele si apoi vin,etc.M-am enervat si le-am zis sa-mi trimita jantele si de cauciucuri mai vorbim.

Asa ca am luat gumele de pe alt site,la vreo 415 ron bucata,platite in avans,maxima seriozitate din partea lor,luni au plecat din Germanica (iti dau link pe net de unde vezi exact parcursul si pe unde sunt,Germania,Austria,Ungaria,Sibiu si apoi la mine la firma direct ! ).De remarca data de fabricatie,nu ma asteptam,saptamana 37 anul 2009 !

Atasez si 2 poze pt curiosi si va doresc un weekend excelent !

Radu
Fişiere ataşate
janta2.jpg
janta2.jpg (416.78 KiB) Vizualizat de 2575 ori
janta1.jpg
janta1.jpg (610.82 KiB) Vizualizat de 2606 ori

Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Lun Oct 05, 2009 10:25 am

Asteptam poze cu jantele pe masina
Pacat ca nu sunt Rial Milano decat pe 16"

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Lun Oct 05, 2009 4:03 pm

Pozele cu jantele pe masina cred ca prin noiembrie sau in orice caz cand se mai raceste,e devreme acum.

Lasa ca's bune de 16,mi-am taiat in vara 2 gume yokohama pe 18 si cand am vazut cat costa........si mai ales ce greu le gasesti.......cel mai ieftin am luat cu 740 ron,gasisem si la 1250ron.Asa ca e mai sanatos si mai ieftin pe 16 !

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Vin Oct 30, 2009 3:43 pm

Salut,

Mi-am montat astazi jantele Rial Milano si cauciucurile Nokian WR G2.Am ajuns pe la 10.30 la Autosoft Dudesti,coada rezonabila,cam 6-7 masini.Pe la 12.15 au terminat baietii de echilibrat,montat,etc.

Cost montaj,echilibrat,etc 120 RON.Tot in banii astia au intrat si 4 pungi pt depozitarea celor de vara,4 ron bucata.Scump,dar nu puteam sa le bag jegoase in masina.Mi-am mai pus si un antifurt desi pe alea de vara nu aveam,80 Ron.

Cost total,210 RON. (ce am dat de bere baietilor care s-au ocupat de masina nu se pune).

Nu se mai simt gropile si denivelarile cum se simteau cu jantele de 18 si gumele de vara dar s-a schimbat si aspectul masinii,zici ca sunt cauciucuri/jante de jucarie fata de cele pe 18.

Ceva interesant,ce am remarcat,merita tinut minte : cheia de roti nu se mai potriveste la piulitele astea,daca nu ma gandeam ramaneam cine stie pe unde noaptea in camp si ma uitam ca prostul la ea.Piulitele de pe jantele originale pe 18 sunt de 21 sau 22,nu mi-am dat seama exact,iar piulitele care mi-au venit cu jantele Rial sunt de 19.

Am reusit tot azi sa rup o cheie de roti ''made in China'',luata de la Auchan,chiar la ei in parcare dupa ce am achitat-o.(eram curios,vroiam sa vad daca e buna si.......s-a rupt).A doua cheie de roti am luat-o de la magazinul de piese auto de cartier,asta nu s-a rupt ci doar s-a indoit ! In fine,a 3-a,in cruce ca si primele 2,e mai ok si nu da semne de slabiciune.

Pun si niste poze nu foarte reusite deoarece azi a plouat,masina murdara si nici nu am mai stat sa caut loc de parcare unde sa am un pic de spatiu.


Weekend placut tuturor !

Radu
Fişiere ataşate
301020091230.jpg
301020091230.jpg (627.01 KiB) Vizualizat de 2558 ori
301020091229.jpg
301020091229.jpg (646.35 KiB) Vizualizat de 2564 ori
301020091228.jpg
301020091228.jpg (636.46 KiB) Vizualizat de 2560 ori
301020091227.jpg
301020091227.jpg (504.24 KiB) Vizualizat de 2608 ori
301020091226.jpg
301020091226.jpg (649.51 KiB) Vizualizat de 2591 ori
301020091225.jpg
301020091225.jpg (611.56 KiB) Vizualizat de 2592 ori

Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Vin Oct 30, 2009 10:57 pm

Arata excelent, nu ai zice ca e o janta exclusiv pentru iarna. Good job!

Avatar utilizator
Oana
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 12:01 pm

Mesaj de Oana » Sâm Oct 31, 2009 11:11 am

Buna,
Si eu tot jante din astea am luat si tot de pe acelasi site. Interesant este ca mie mi le-a trimis de pe o zi pe alta fara sa ma tin de capul lor deloc. Foarte prompti. Recomand si eu site-ul in ceea ce priveste jantele. Cu anvelopele la fel am patit: nu sunt pe stoc si merg numai comandate insa fara un termen sigur de livrare.
Oricum, chiar daca nu sunt atat de aratoase ca jantele de 18, sunt sigura ca-si vor face foarte bine treaba in sezonul rece. Sa le stapanesti sanatos radurin

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Sâm Oct 31, 2009 11:58 am

@Prime,pe site-ul Rial chiar o recomanda ca janta de iarna,alternativa la cele de tabla.Si-am zis ca la cat costa nu merita sa-mi iau de tabla.

Din experienta pot spune ca daca ai un pic de grija si noroc la condus,pe termen lung nu ai probleme cu jantele de aliaj,scapi de roluit,indreptat cum patesti cu cele de tabla,se dovedesc mai rezistente in exploatare.
Cu vechea masina am mers vreo 32000 km cu jantele de aliaj fara sa le dau jos de pe masina,pe tot felul de drumuri.

@Oana,probabil ca dupa ce mi-am comandat eu si-au facut stoc si de aia ti-au ajuns asa repede ! Doar le-am spus ca daca se misca repede ii mai recomand si altora.Glumeam......oricum am vazut ca si-a mai luat cineva de aici pt Outlander si a fost multumit ca si noi de altfel.
Pt cauciucuri incearca si tu la cauciucuridirect.ro,au venit si foarte repede si au si data de fabricatie recenta.
Asteptam si de la tine poze si descrierea masinii pe ''masina mea si jurnal de bord'',parca nu te-am vazut pe aici sau poate nu m-am uitat cu atentie ?

Avatar utilizator
Oana
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 12:01 pm

Mesaj de Oana » Sâm Oct 31, 2009 12:53 pm

Cauciucuri o sa-mi iau exact ca ale tale pentru ca tot pe alea pusesem si eu ochii insa nu o sa le comand pe net ci o sa le iau direct de la un magazin de anvelope de la mine din Constanta care se lauda ca ar fi unic importator NOKIAN in tara. Oricum, am auzit ca Nokian sunt printre cele mai bune anvelope pentru iarna asa ca sunt aproape sigura ca nu vom avea probleme cu ele.

In legatura cu jurnalul de bord pot sa-ti spun ca te-ai uitat cu atentie pentru ca acesta nu exista..cel putin nu inca. In alta ordine de idei, mi-ar trebui cateva saptamani sa scriu tot ce as avea de zis despre aceasta masina (doar o am de 1 an jumate deja) si nu stiu cand as putea sa gasesc timp pentru asta.

Astept sa mai scrii si tu cate ceva despre comportamentul anvelopelor pe zapada daca ajungi sa le testezi.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Sâm Oct 31, 2009 1:08 pm

Ok,asteptam poze totusi dupa ce montezi jantele si cauciucurile si uite asa deschizi si jurnal de bord.

Cred ca prima intalnire cu zapada o sa fie la Praid,la intalnirea de toamna-iarna,pana atunci nu cred ca o sa avem zapada in Bucuresti,sincer nici nu-mi doresc.Pe langa anvelope de iarna recomand tuturor ca pe timp de iarna sa aiba in dotare o lopata de zapada si un set de lanturi,nu ocupa mult spatiu si te scot din multe probleme.

Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Sâm Oct 31, 2009 8:51 pm

Oana, totusi la capitolul cauciucuri nu e de glumit. Nu-ti cumpara cauciucuri de iarna dupa ce ai auzit. NOKIAN este firma, dar are multe modele, trebuie sa stii foarte clar ce model e bun. Uite aici site de teste oficiale ADAC germania:
http://www1.adac.de/Tests/Reifentests/W ... ageID=8979

Besonders empfehlenswert inseamna "foarte recomandat"
Empfehlenswert inseamna "recomandat"
Bedingt empfehlenswert inseamna "partial recomandat"
Nicht empfehlenswert probabil stii ce inseamna

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori