2007 Mitsubishi Lancer 1.6 98CP Frost White

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Lun Oct 22, 2007 5:01 pm

Am o itrebare pt toti posesorii de Lancer, in special cei cu 1.6. Nu prea sunt convins de ce benzina sa folosesc. Clar va fi de 95, nu vreau de 98, insa nu prea stiu de la cine sa pun.
Pana acum, de cand am luat masina, folosesc Efix de la Rompetrol. Am auzit din diverse surse ca ar fi foarte buna. Insa mi se pare ca nu prea ii convine masinii. Poate sunt eu paranoic, insa am fost nevoit o singura data sa pun de la Petrom, tot 95 si mi s-a parut ca merge mai bine. Si de Petrom numai de bine nu am auzit si am incercat sa avit tot timpul.
Poate voi aveti solutii mai bune.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Lun Oct 22, 2007 5:10 pm

Eu l-am primit o data cu masina. era intr-o mapa neagra impreuna cu niste cartonase de la MAP parca. Ciudat ca nu il ai. Macar ai carticica cu care te duci la revizie?

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Lun Oct 22, 2007 5:23 pm

QUOTE (Andrei_RC)Eu l-am primit o data cu masina. era intr-o mapa neagra impreuna cu niste cartonase de la MAP parca. Ciudat ca nu il ai. Macar ai carticica cu care te duci la revizie?

Carnetul de service il am, la fel si cardul MAP impreuna cu instructiunile in acea mapa neagra. Lipseste doar manualul, despre care mi s-a spus ca nu exista si ca urmeaza sa le vina. Tot urmeaza de aproape o luna jumate.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Lun Oct 22, 2007 6:21 pm

legacyb4, daca-mi amintesc bine, in manual scrie minim 95. Cand ajung acasa, o sa ma uit din nou si revin cu o confirmare.

Eu am alimentat pana acum doar de la MOL si de la OMV. Cu benzina de la MOL masina mi se pare mai puturoasa si mai gurmanda dar mai silentioasa (ma refer la motor) iar cu cea de la OMV mai agila si mai economica dar ceva mai zgomotos motorul. Alteceva nu am bagat in rezervor pana acum. Aceleasi impresii le-am auzit si de la un posesor de LOGAN.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Lun Oct 22, 2007 8:29 pm

legacyb4, conform manualului, "Benzina fara plumb, cifra octanica (DIN51607) CO 95 sau superioara (super)"

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mar Oct 23, 2007 9:20 am

Din cate am citit eu (parca prin manualul ei) scrie ca ea merge cu 95 sau mai buna. Si in caz de urgenta daca nu ai altceva la indemana poti sa ii bagi benzina cu cifra octanica 91(nu ca ar exista asa ceva pe la noi) si tot te duce acasa fara probleme. Oricum la noi in tara benzina este foarte buna din punct de vedere al rafinarii. Problema e de la benzinarii. De aceea eu am niste indoieli asupra Ptrom si Lukoil. De la Petrom nu bag decat Top99+ iar de la Lukoil niciodata.(sau eventual in masina de servicu) Oricum propun sa facem un topic separat unde sa discutram de benzinarii, benzine si motorine

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Oct 23, 2007 2:33 pm

QUOTE (Andrei_RC)bagi benzina cu cifra octanica 91(nu ca ar exista asa ceva pe la noi)
Exista, e benzina pt aviatie. :wink:

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Mar Noi 06, 2007 4:31 pm

Cu scuzele de rigoare si cu voia dumneavoastra, pun si eu o intrebare destul de idioata.
Exista mai multe tipuri de antigel? Ma refer unul de iarna si altul de vara. Adica antigelul pe care il are masina la livrare (am luat-o in sept.) e bun si pt iarna. Sau trebuie sa mai pun eu alt tip?

Inca o data, scuze pt ignoranta, dar chiar nu ma pricep la aspectul asta

Avatar utilizator
yubu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 25, 2007 4:57 pm

Mesaj de yubu » Mar Noi 06, 2007 4:55 pm

cat timp e antigel, e bun de iarna... impiedica apa sa nu inghete ...asta este principala lui sarcina

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Mar Noi 06, 2007 5:00 pm

QUOTE (yubu)cat timp e antigel, e bun de iarna... impiedica apa sa nu inghete ...asta este principala lui sarcina

Mersi...am bagat la cap. De acum incolo promit sa nu mai pun intrebari idioate.


L.E. Fratilor, baietii astia de la M Car sunt de-a dreptul nesimtiti. Sunt aproape doua luni de cand am masina si bineinteles ca nu am manual. Am sunat azi la ei si mi-au spus ca au venit manuale, si m-au intrebat de ce nu am trecut pe la ei sa il iau. Deci eu trebuia sa ghicesc lucrul asta fara sa ma sune ei. I-am spus omului ca eu sunt din Constanta si nu pot sa trec chiar asa usor pe la ei, si mi-a raspuns ca "VOR FACE EFORTURI" sa imi trimita ei manualul prin posta sau curier. Intr-adevar, un Cargus de 15 RON e un efort mare pt. M Car.
No Comment.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 28 vizitatori