2007 Mitsubishi Lancer 1.6 98CP Deep Blue -Sfinxul-

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Vin Iul 11, 2008 5:15 pm

Nu am mai scris de mult pe aici dar ma vad nevoit sa revin cu lucruri nu tocmai placute.
Coloana de directie trancane din ce in ce mai des la denivelari. Ma tem ca problema se manifesta la mai multe masini pentru ca am auzit ca s-a mai schimbat la un Lancer in Galati.
Consumul inca se mentine la cote ridicate, mai ales cel urban. Dar pe asta m-am plictisit sa-l mai tot urmaresc. Poate intr-o zi se plictiseste si el si mai scade.
Cutia de viteze inca agata la trecerea din 1 in 2. Mai nou, am avut surpriza sa constat ca mai faci figuri si cand vreau sa cuplez pentru mersul cu spatele. :-( Sunt momente in care nu vrea sa intre deloc.
Frana, desi nu as zice ca e cu probleme, o simt ca nu mai este asa ferma ca la inceput.
Si peste toate astea, astazi am gasit-o iar zgariata pe usa stanga fata. Cred ca daca-l prind pe dobitoc ....... ii iau pielea si i-o fac husa pentru masina. Nu stiu dar chiar nu pot sa-i inteleg pe oamenii astia care nu-si pot tine mainele in buzunare. Sa-l fereasca cel de sus sa-mi cada in mana. :evil: :evil: :evil:

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Sâm Iul 12, 2008 12:49 pm

coloana de directie are probleme si la mine; de consum m-am cam plictisit de la fosta masina(focus 1.6 benzina - un consum mai maricel); viteza a doua si mersul cu spatele inca nu zic nimic; frana e destul de ok, in schimb frana de mana parca s-a lasat cam mult intr-un interval asa de scurt.

abia astept revizia sa-i duc pa macadam pe cei de la m-car sa auda cum troncane directia si plasticul din bord de la cadrane

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Sâm Iul 12, 2008 4:39 pm

QUOTE (adictoma)coloana de directie are probleme si la mine; de consum m-am cam plictisit de la fosta masina(focus 1.6 benzina - un consum mai maricel); viteza a doua si mersul cu spatele inca nu zic nimic; frana e destul de ok, in schimb frana de mana parca s-a lasat cam mult intr-un interval asa de scurt.

abia astept revizia sa-i duc pa macadam pe cei de la m-car sa auda cum troncane directia si plasticul din bord de la cadrane

Coloana de directie s-a auzit de pe la 3 - 4 mii de km. La inceput doar cand mergeam pe macadam si in general in curbe. Acum se aude si cand trec peste liniile de tramvai ceva mai repejor. Oricum, pana la sfarsitul lunii vreau sa merg sa-i fac revizia si sa rezolv si aceasta problema. Poate chiar sa si vopsesc partile zgariate desi imi e teama ca trebuie sa vopsesc aproape jumatate de masina. :-( .... mama lor de "negri" care nu pot sa mearga pe strada linistiti si de dobitoci care si-au luat permisele de la aprozar si nu stiu sa iasa cu masina dintr-o parcare.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Dum Iul 13, 2008 2:51 pm

si eu m-am ales cu un semn de portiera alba de la un handicapat; nu e foarte vizibil dar e stresant; astept cu interes sa vad ce rezolvi la garantie.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Dum Iul 13, 2008 3:03 pm

QUOTE (adictoma)si eu m-am ales cu un semn de portiera alba de la un handicapat; nu e foarte vizibil dar e stresant; astept cu interes sa vad ce rezolvi la garantie.
Nu intra pe garantie. O sa fiu nevoit sa apelez la asigurarea CASCO. Merg luni la ei sa vad ce zic. Partea proasta e ca anul urmator o sa fiu nevoit sa platesc aceasta asigurare cu o majorare ...asa ca in final, tot eu sunt cel care plateste.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Dum Iul 13, 2008 3:20 pm

cu garantia ma refeream la directie; stiu ca zgariturile si multe alteledoar casco le acopera

Avatar utilizator
Ady
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 25, 2007 9:31 pm

Mesaj de Ady » Dum Iul 13, 2008 10:37 pm

QUOTE (adictoma)si eu m-am ales cu un semn de portiera alba de la un handicapat; nu e foarte vizibil dar e stresant; astept cu interes sa vad ce rezolvi la garantie.

Ai incercat si varianta polish-ului??? mai mult ca sigur iese in cazul unei urme de vopsea. Cand spun polish ma refer la cel profi, realizat cu masina...

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Lun Iul 14, 2008 5:12 pm

mi-e mila sa o arunc deja in mana romanului "profi" la polish. dupa cum scriam si in alt topic azi am gasit si pe capota vopseaua srita bine de tot si nu pare a vopsea; cu asta ma duc pe garantie

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Lun Iul 14, 2008 5:24 pm

unde e vopseaua sarita (s-a ajuns la tabla) nu se mai rezolva cu nici un polish.
pe capota am si eu puncte unde e sarita vopseaua...de la pietricele.
la anu' pe vremea asta cred va fi nevoie de o revopsire capota.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Lun Iul 14, 2008 10:16 pm

QUOTE (adictoma)cu garantia ma refeream la directie; stiu ca zgariturile si multe alteledoar casco le acopera
Pe 29 Iulie mi-am facut programare la revizie si sper sa rezolv tot atunci si cu trancanitul de la directie.
In privinta zgarieturii, am fost astazi la un atelier care face polish. Spuneau ca iese fara probleme o mare parte din zgarietura. o sa mai ramana aproximativ 2 - 3 cm unde e mai adanca si a trecut de stratul de lac. Decat sa revopsesc aproape jumatate din masina, parca as incerca sa o rezolv asa.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori