2008 Lancer Sedan - Invite, Red Orient

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Vin Mai 15, 2009 5:42 pm

Iata ca este vremea sa deschid si eu topicul. Dupa 2 amanari (din vina mea) am ridicat masina luni 11 mai din expozitiei. 8km la bord, nici o zgarietura cat de mica, doar cativa vapori de motorina in rezervor... singura benzinarie din apropiere fiind Lukoil am preferat sa pun de doar 50RON si sa caut mai tarziu una mai de soi. Drumul spre casa evident plin de emotii, clima reglata la temperatura minima si ventilatorul la max, ca sa faca fatza cat de cat transpiratiilor mele. Singurul sfat primit de la dealer a fost sa schimb la 3mii, nu ar fi nevoie sa mai astepti cateva minute dupa ce parchezi masina pana sa opresti motorul (eu totusi suflu si in iaurt si mai stau un pic dupa ce parchez). Cu schimbatul la 3mii din a1a e discutabil.. masina zdruncina un pic si trebuie sa gasesti un joc perfect intre ambreiaj si acceleratie.. drept urmare am decis sa schimb a1a imediat dupa 2500 cand se simte mult mai lin, in rest treptele superioare neavand probleme cu schimbatul la 3mii.

Ca si excursii, prima oara mi'am plimbat prietena (care habar nu avea ca imi iau masina) un pic la marginea bucurestiului (e un baraj la bragadiru unde se vede asfintitul destul de frumos si romantic pentru ea...) dupa care ieri am facut un drum pana la braila, prin slobozia, cam 2 ore si jumatate respectand cu strictete vitezele legale (e plin de radare mobile pe drumul ala). Pe autostrada dealerul mi'a spus sa merg pana in 120, drept urmare setat pilotul pe 120 si daca era nevoie sa grabesc o depasire (flash.uri din spate) ajungeam un pic la 130-40 dar nu mai mult . Consum: pe autostrada undeva 5,9, iar slobozia-braila, cam 5,2, abuzand de cruise control. La intoarcere nu am mai resetat computerul de la iesirea din braila si am avut 5,5 pana in slobozia si apoi pe autostrada a urcat la 5,6 aproape de bucuresti. Ma declar mai mult decat multumit de aceste cifre, sper sa fie si reale pentru ca am inteles ca in primele mii de km nu prea are precizie computerul.

A doua zi dimineata am depistat primul greieras in portiera din dreapta chiar langa maner, si o sa imi fac drum saptamana urmatoare sa il rezolve cumva meseriasii de la service, apare la turatii intre 2500-3000 sau cand muzica este un pic mai tare, si cu bass >4.

Iata si poza inainte de drumul la braila, cand implinise 99km. O sa merg saptamana urmatoare la politie sa vad daca pot obtine deja numere cu 3 cifre, pentru ca tare as vrea sa pun un numar gen MIG sau SLV (EVO mi se pare deplasat si nu este cazul). Mai multe poze cand o sa ies la munte undeva sa am un decor dragutz, nu blocuri gri

[attachment=3839:DSC02796.JPG]
Fişiere ataşate
DSC02796.JPG
DSC02796.JPG (393.65 KiB) Vizualizat de 2995 ori

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Vin Mai 15, 2009 6:32 pm

Felicitari pentru alegere, sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Sâm Mai 16, 2009 12:34 pm

felicitari pt alegere....mai pune poze.
eu zic sa mai astepti sa se mai adune ceva greieri si apoi sa te duci....mai exista nesansa sa pleci de acolo cu mai multi decat ai avut initial ...mai asteapta ...

apropo ca tot ai masina super noua.....ce parere ai de ambreiaj....ti se pare greu de apasat?

Avatar utilizator
Bucy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 19, 2008 8:16 pm

Mesaj de Bucy » Sâm Mai 16, 2009 5:13 pm

Salutare si felicitari pentru achizitie, te asteptam la intalniri.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Dum Mai 17, 2009 1:41 pm

Multumesc tuturor!

QUOTE (santto @ May 16 2009, 12:34 PM) eu zic sa mai astepti sa se mai adune ceva greieri si apoi sa te duci....mai exista nesansa sa pleci de acolo cu mai multi decat ai avut initial ...mai asteapta ...

apropo ca tot ai masina super noua.....ce parere ai de ambreiaj....ti se pare greu de apasat?

o sa ma duc pe capul lor pentru orice lucru minor care apare.. pentru ca stau destul de aproape de service.ul din metalurgiei, eu totusi sper doar sa se rezolve mica problema si atat

referitor la ambreiaj.. se apasa usor.. altceva ma deranjeaza, zgomotul pe care trebuie sa il aud prin orash, pt ca insist de fiecare data sa schimb cel putin dupa 2500rpm, tocmai de'aia nu o sa merg prea mult cu masina prin orash, ci mai mult pe'afara.. in oras exista metrou fara blocaje, fara gropi si toate cele.. + ca nu am cine stie ce drumuri de facut prin oras, poate odata de 2 x pe saptamana la cumparaturi iar cum real e non stop se poate merge si dupa 12 seara cand e mai liniste

Poze.. asa cum spuneam si mai sus o sa pun cand o sa am si un peisaj frumos in spate, sper weekendul urmator sa fac un drum cel putin pana la cheia.

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Mar Mai 19, 2009 7:35 am

sa o stapanesti sanatos si fara incidente. diesel-ul o alegere buna pt consum, dar nu prea buna daca vroiai ceva mai "jucaus"

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Mar Mai 19, 2009 8:35 am

. altceva ma deranjeaza, zgomotul pe care trebuie sa il aud prin orash, pt ca insist de fiecare data sa schimb cel putin dupa 2500rpm, tocmai de'aia nu o sa merg prea mult cu masina prin orash, ci mai mult pe'afara.. in oras exista metrou fara blocaje, fara gropi si toate cele.. + ca nu am cine stie ce drumuri de facut prin oras, poate odata de 2 x pe saptamana la cumparaturi iar cum real e non stop se poate merge si dupa 12 seara cand e mai liniste



DA MUZICA MAI TAREEEEE

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Sâm Mai 23, 2009 5:27 pm

astazi a facut 750km si de la ploile recente + praful care este in bucuresti a fost nevoie sa o spal, am ales agip pentru ca stiu ca e totul automat, insa au aparut cateva zgarieturi fine pe lac, cele mai vizibile fiind pe bara din fata si pe capota in spate. nu sunt super zgarieturi, ba chiar le observi aproape cu lupa insa sunt acolo si asta scade cota de popularitate a spalatoriei Agip... greierasul din portiera dreapta a disparut fix in dimineata in care vroiam sa ma duc la service pentru rezolvare, si a reaparut spre seara.... deci a ramas acolo si sper sa fie mai vioi ca sa ma duc sa il rezolve.

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Sâm Mai 23, 2009 7:05 pm

acele zgarieturi fine le am si eu si cred ca toti le avem. in cazul spalatoriilor automate vezi ca exista riscul ca de la acele perii automate sa ramana ceva mai multe zgarieturi fine pe masina ( asa sustin alti posesori ..eu nu am incercat niciodata) eu am ales sa o spal la cele manuale.

daca vrei sa nu mai apara altele noi incerca sa o speli tu singur ...

si apropo de greieri ....si eu ma tot vait de unul din bord de la afisajul radio , dar care ,se pare ca face doar cand este frig afara .....nu te mai stresa asa si bucurate de masina si baga plimbari ..

Avatar utilizator
goldeye3002
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 9:57 pm

Mesaj de goldeye3002 » Sâm Mai 23, 2009 11:39 pm

Nu recomand spalatoriile cu perii, am avut experiente neplacute, chiar foarte. Dupa doua spalari sa fie pur si simplu matuita vopseaua pe aripi( octavia 2). De atunci spal doar la jet wash, imi iau frumos 1-2fise si o spal cu manuta mea, apoi o las sa se usuce singura, rareori apelez la pielea de caprioara. Rezultate:
-dupa 1 an, doar cateva zgarieturi fine, care se observa in anuminte unghiuri
-masina curata tot timpul
-costuri reduse, 1 fisa la omv=5lei
-timpul necesar mult mai scurt, 3-6min

Nu te stresa de greierasi, nu are rost, da muzica mai tare iar cu timpul imbatranesc-mor

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori