2009 Mitsubishi Lancer Sportback 1.8 143cp Panther Schwarz, Instyle

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
dominus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 11:38 am

Mesaj de dominus » Mar Iun 02, 2009 12:08 am

am platit pana la urma tva-ul.. inca nu am primit talonul sa trimit actele inapoi in germania.. o sa vad ce va fi

masina a fost inmatriculata.. tm 24 kba

ce vreau sa va intreb este legat de marsarier.. am avut de cateva ori probleme ca n-a intrat din primele incercari.. sper ca nu e cazul sa ma ingrijorez..

in rest, consumul pentru primele sute de km in oras a fost in jur de 12.5 calculat ochiometric.. pe computerul de bord apare 10, dar asta e cu tot cu cei 1600km facuti prin germania..

in alta ordine de idei, azi mi-a intrat ESP-ul pentru prima data.. am luat o balta mai maricica pe la 70 la ora cu rotile din dreapta - in demaraj - si mi-a luminat putin bordul..

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mar Iun 02, 2009 10:04 am

e bine sa astepti 1-2 secunde dupa ce te opresti inaine de a baga in marsarier. in niciun caz sa nu bagi in marsarier din mers...

Avatar utilizator
Cotopaxi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 12:37 am

Mesaj de Cotopaxi » Mar Iun 02, 2009 10:31 am

A "carait" cutia de viteze la mana mea...ceva de speriat...vorba marmotei..."eram precisa".O fi fost pe modelele anterioare...asta nu mai e.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mar Iun 02, 2009 10:46 am

e ciudat ce spui. mie mi-a placut cutia de viteze de la inceput. mi s-a parut suficient de precisa si de usor de schimbat vitezele incat sa nu folosesc decat 2 degete...

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Mar Iun 02, 2009 7:34 pm

QUOTE (dominus @ Jun 2 2009, 12:08 AM) ...
ce vreau sa va intreb este legat de marsarier.. am avut de cateva ori probleme ca n-a intrat din primele incercari.. sper ca nu e cazul sa ma ingrijorez..
...

Nu e cazul sa te ingrijorezi, "asa face toate", cel putin 1.8-urile. Scrie si in manual, daca nu intra, ridicati ambreiajul, apasati din nou si mai incercati o data... ca la Windows . Si mie imi mai face din cand in cand, mai ales cand incerc sa schimb repede.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mar Iun 02, 2009 8:44 pm

Asa face toate , toate !!
In manual este precizat atat problema cu marsarierul cat si cea cu viteza 1 .
La prima problema astepti 3 secunde cu pedala apasata , iar la a doua mai apesi inca o data ambreiajul.

Probabil inca nu ai avut neplacerea sa impingi mai cu forta ( pana la bruscare ) levierul cand vrei sa bagi in viteza 1.Sa nu ramai uimit cand ti se va intampla .
Mai rau va fi cand va carai din a 2-a in a 3-a , cum facea coltul lui Cristi .

P. S . Cristi mai traieste? Sa mai dea si el un semn ca avem nevoie de el .

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mar Iun 02, 2009 9:04 pm

eu inteleg plangerile pana la un punct... insa nu vad legatura intre coltul lui cristi, motorul de 1.5 al lui bughy si topicul de fata, adica motor de 1.8. Sunt totusi cutii diferite. Daca aveti vreun dinte impotriva masinilor Mitsubishi va inteleg, insa a generaliza pentru toate modelele e ca in bancul cu "de cati politisti e nevoie pentru a schimba un bec"
S-a tot vrb de problema colt-urilor, etc. cutii cu probleme, etc.
Insa aici vrb de motoare de 1.8. Punct

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mar Iun 02, 2009 9:09 pm

Cutii diferite , aceleasi simptome....

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mar Iun 02, 2009 9:13 pm

QUOTE (BUGHY @ Jun 2 2009, 09:09 PM) Cutii diferite , aceleasi simptome....

nu inteleg de ce generalizezi. La nicio masina, dar absolut la niciuna, nu se recomanda a se baga in marsarier fara a fi oprit masina din mers. La orice masina pe care am avut-o a facut la fel, daca nu era oprita. Intra greoi.
Presupun ca si la Opel, si la Clio, si la BMW si la Nissan cutiile aveau probleme de nu permiteau introducerea din mers si fara a astepta oprirea din rotatie a satelitilor din cutie.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mar Iun 02, 2009 9:27 pm

In a te opri ca sa bagi in marsarier, ceea ce mi se pare normal , si a baga de pe loc dimineata cand pleci ( de fapt in orice perioada a zilei ) e o diferenta .
Nu stiu daca am intalnit pe altcineva cu alta masina sa-mi spuna ca sta 3 sec cu piciorul pe pedala ca sa bage in marsarier . Sau dublu ambreiaj pentru viteza 1 .
Nu ma refer la a baga din mers . Sunt de acord cu tine ca nu este normal si nu se recomanda.
Trebuie sa recunoastem ca este un defect pana la urma , defect acceptat si de cei de la mitsubishi ca fiind normal si ca urmare este precizat si in manulaul de utilizare .

Am intalnit o masina unde nu era neparat nevoie sa opresti si nici nu facea urat cand bagai in marsarier. Daca nu ma insel era vorba de fiat albea star.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori