2009 Mitsubishi Lancer Sportback 1.8 143cp Panther Schwarz, Instyle

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mar Iun 02, 2009 9:37 pm

io sincer, sincer, fara sa te superi pe mine, cred ca esti masochist. De ce ti-ai mai luat Lancer la cate defecte vezi si gasesti?

Avatar utilizator
dominus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 11:38 am

Mesaj de dominus » Mar Iun 02, 2009 9:46 pm

apple, evident ca nu bagam din mers mi s-a intamplat doar cand plecam din parcare.. probabil ca mi-a scapat portiunea aia din manual, sau am sarit peste(am citit online pentru ca offline n-am)

apropo, stie cineva de unde pot sa fac rost de un manual de lancer in romana/engleza?

multam de raspunsuri

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mar Iun 02, 2009 9:51 pm

manual de lancer in romana iti pot da eu maine un pdf... doar ca mi se pare ca nu e ptr 1.8. comenzile erau oricum cam aceleasi in general, nu-i nimic diferit...


Draga bughy, stii ce m-am gandit...nu stiu ce cutie cu piese de carton sau panza avea albea... iti ofer io unu la schimb ptr lancer. vrei? schimb pe schimb.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mar Iun 02, 2009 9:57 pm

Acum trebuie sa inghit in sec pentru ca mi-am luat lancer si ca are ca toate masinile , anumite defecte ?
Se discuta despre o problema si atat .
In plus era vorba de o masina noua la vremea respectiva , fara cu prea multi km la activ si deci problemele semnalate erau izolate.
Nu regret si nici nu o s-o fac vreodata pentru ca am ales lancer 2008 . Poate doar jecmaneala legata de pret si garantia de 5 ani care se practica acum , dupa ce nu trecusera nici 3 luni de la achizitie .

Numai bine si sper sa nu avem probleme legate de cutie sau ambreiaj nici eu, nici tu sau oricare , pentru ca se stie ca nu prea fac obiectul garantiei piesele scumpe .

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mar Iun 02, 2009 10:11 pm

Acum nu vreau sa fiu rautacios. Discutam despre o problema care are legatura cu motoarele de mitsu de 1.5 si cutiile aferente. Ceea ce nu are absolut nici o legatura cu motorul de 1.8 si cutia aferenta despre care e vrb in topicul asta. Trecem si peste faptul ca topicul asta e al unui om care vrb despre 1.8.

Indiferent de cat era de noua masina la timpul respectiv puteai sa te sui intr-una, sa faci test drive si sa incerci cate-n luna si-n stele. Nu e nici o jecmaneala legata de pret, atat timp cat tot pe acolo luai de pe orice planeta modelul asta.
Garantia de 5 ani si reducerile de acum sunt punctual legate de contextul crizei. N-are nimeni de la mitsubishi nimic cu tine, sa nu-ti ofere tie garantie 5 ani.

Cat despre obiectul garantiei.... chiar Cristi si-a schimbat fix la ultima vizita in service, inainte de a iesi din garantie masina kit-ul aproape complet de ambreiaj, dupa ce (din cate stiu eu) i se schimbase si cutia pe garantie. Nu i s-a schimbat discul pe garantie, pentru ca avea deja niste km si la km aia, chiar se considera consumabil.

Nu trebuie sa inghiti in sec daca ai dreptate. Dar vesnicul tau statut de nemultumit nu-ti face nici onoare si creeaza animozitati complet fara motiv, nu mai vrb de impresia generala pe care o lasi fata de toti. Tu si cu driverx aveti un stil aparte de a interveni pe orice topic si face diverse comentarii care n-au nicio legatura cu topicul respectiv.
driverx isi face ditamai topicul care inghite km intregi pe forumul de reno, aici nu, dar incepe discutia si starneste animozitati pe fiecare topic pe care-l intalnesti.
tu zici ca nu regreti ca ti-ai luat Lancer dar pe oriunde postezi, in orice topic, faci doar referire la ce probleme ai tu. N-am vazut pe nimeni, chiar si cu Lancer 1.5 care sa se planga in felul asta sau sa ofere vreo informatie de genul asta, cum ca daca nu face nu stiu cum cutia, e defecta sau are probleme.
Ai o problema, du-te in service si reclam-o. Insa inceteaza a te pretinde vesnicul nemultumit, pentru ca arunci cu noroi aiurea pe orice topic fara a avea vreun motiv palpabil. La modul tau de exprimare si comportament sa mor de ti-as acorda garantie la masina daca as fi in locul unui dealer mitsu.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mar Iun 02, 2009 10:27 pm

Tu crezi ca obtii garantie extinsa daca nu te plangi aici pe forum ? " Inca un client multumit . Ati castigat inca o luna de garantie . Felicitari !! "

Hai ca poluam topicul omului degeaba.

Oare la ce o fi de folos forumul asta ? Sa-l intrebam pe andrei ce a fost in capul lui cand l-a facut ?

Apropo , driverx e un alt caz . Nu cred ca ar vrea nimeni sa fie in locul lui.

Alte discutii legate de problemele noului lancer fie el 1.5 , 1.8 , 2.0 , zic sa le dicutam pe topicurile dedicate .

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Iun 02, 2009 10:37 pm

QUOTE (BUGHY @ Jun 2 2009, 08:27 PM) ....

Si Carisma mea intra deseori greu in a 1-a, mai ales la viteza mica dar si de pe loc, uneori fac cu dublu ambreiaj, dar la 7 ani de existenta, inca nu a crapat cutia de viteza sau altceva care sa tina de a 1-a, marsarier si altele... Sincer, nu ma deranjeaza asa tare, nu vreau sa iau apararea la Mitsubishi (nu am actiuni la ei si nici nu sunt sigur 100% ca a doua masina va fi Mitsu - poate va fi Honda) insa daca te uiti la alte masini ce probleme au, tot ce am vazut pe aici imi par fleacuri. Daca vreti exemple ale unor prieteni apropiati, cu masini din grupul VAG, vi le enumar (si ma refer la masini luate noi si sub un an vechime, nu SH-uri).
Chestiile cu plasticarii, nu stiu ce greieri (care sunt mai mult de la drumurile noastre), aer conditionat nu stiu cum, relanti ciudat (la unii )...astea sunt din punctul meu de vedere zerouri.... bine ca nu va loviti de chestii gen turbina dupa un an (5000 de euro la Octavia), macarale de la geamuri electrice (dupa o saptamana - Octavia facelift-u nou), aer conditionat dupa 3-4 ani dus la reincarcat, planetare ciudate, si altele...

E o parere, daca vreti nu tineti cont de ea, sper ca astea sa fie problemele Mitsu ce am vazut eu pe aici

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Iun 02, 2009 10:53 pm

vad ca va tulburati rau cu garantia asta.
sa va linistesc un pic
nu se mai acorda 5 ani garantie la nici un mitsu (de vreo cateva zile)
na ca muri si capra vecinului
multumiti?

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mar Iun 02, 2009 10:55 pm

Acum urmeaza sa creasca preturile, nu ?

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Iun 02, 2009 11:05 pm

absolut
nu te surprinde un pic disparitia reclamelor la santafeuri si ixtrail?
gata stocuri.
acum importa lumea la pret normal....si la euroi de 4,2
la vw au inceput reclame la dube (ca la asta mai e stoc), pejo are masini fara ac si alte cele...adica dau doar volan si roti.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori