2008 Mitsubishi Lancer 1.5 Inform Orient Red

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Mie Ian 28, 2009 8:08 pm

QUOTE (BUGHY @ Jan 28 2009, 07:54 PM) Probabil o sa te prinda revizia cu mai putin de 5000 . Si eu sunt tot pe acolo (am ceva mai mult ) , din cauza serviciului .
Ce se poate inlocui la revizie la o masina pana in 5 000 km ? Pretul o sa fie la fel ca cel de 15 000 ? Probabil ca nu , adica asa ar fi normal .
Cand va fi sa faca un an , am sa sun la service sa vad ce si cum . Oricum ma vor aburi , deci nu ma astept la mari reduceri ca are 5000 sau 15 000 km . A facut anul , aia e , revizie !

Cu aceasi treaba m-am confruntat la KIA, care distribuie si Mitsubishi de alt fel. Aveam 8 mii si s-a implinit anul.Sun sa-mi fac programare la service si d'soara de acolo imi da pretu' norma pentru cei cu 15 mii. Incerc sa-i explic ca masina e noua nu prea am mers cu ea k am serviu aproape si am facut doar cateva drumetii cu ea prin tara si afara.mi-a raspuns k nu se poate k nu exista....mi-am dat seama k nu ne putem intelege si i-am zis sa-mi faca programarea k ma descurc eu. Cand am ajuns acolo am vorbit cu seful service-ului,i-am explicat situatia si am cazut de comun acord sa-mi schimbe doar uleiul si filtrul de ulei.Am zis ca era singuru' lucru unde s-ar fi meritat schimbarea. Deci dk stii cu cine sa vorbesti se rezolva. Spor la treaba.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mie Ian 28, 2009 8:21 pm

Cred ca asa am sa fac .
Tutele alea de prin birouri nu stiu ele ce presupune o revizie la anumiti km efectuati .
Tot la ulei si filtru ma gandeam si eu . Eventual o verificare a sistemului de franare ( frana de mana , placute )si alte lichide .
Frana de mana a tinut sus de tot de cand am luat-o . Mie nu mi se pare normal asa . O i-a masina la vale in " puii mei la naiba " .

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Mie Ian 28, 2009 9:19 pm

Acuma depinde si de cei de la service,la focusu lui soramea avea cam tot 8000 de km la revizia de 1 an si degeaba n-a avut cu cine discuta la service,se schimba ca la 15.000 ca de aia se cheama revizie de 15k sau la 1an, deci poti sa tii masina 1 an in garaj si sa nu faci nici un km cu ea si ei tot iti vor schimba totul.
Cit despre frina de mina asa prinde si la mine sus,e ciudat avind in vedere ca la fosta masina prindea mai jos,dar eu am testato pe a mea in panta si n-a luat-o masina la vale,e adevarat ca eu le-am zis,cind au primit masina la dealer sa-mi verifice frina de mina ca citisem pe aici ca la unii nu prinde ca lumea,au verificato,nu stiu daca au si strins ceva la ea,dar de tinut tine.

Avatar utilizator
teo_paul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 29, 2008 2:09 pm

Mesaj de teo_paul » Joi Ian 29, 2009 12:30 pm

QUOTE (Nahkri @ Jan 28 2009, 09:19 PM) Acuma depinde si de cei de la service,la focusu lui soramea avea cam tot 8000 de km la revizia de 1 an si degeaba n-a avut cu cine discuta la service,se schimba ca la 15.000 ca de aia se cheama revizie de 15k sau la 1an, deci poti sa tii masina 1 an in garaj si sa nu faci nici un km cu ea si ei tot iti vor schimba totul.
Cit despre frina de mina asa prinde si la mine sus,e ciudat avind in vedere ca la fosta masina prindea mai jos,dar eu am testato pe a mea in panta si n-a luat-o masina la vale,e adevarat ca eu le-am zis,cind au primit masina la dealer sa-mi verifice frina de mina ca citisem pe aici ca la unii nu prinde ca lumea,au verificato,nu stiu daca au si strins ceva la ea,dar de tinut tine.

Frana de mana se regleaza la service la revizie.
A mea tinea incredibil de sus din fabrica, dar la prima revizie le-am cerut expres sa imi stranga frana de mana. Au reglat-o astfel incat tine la maxim in primii 5cm.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Joi Ian 29, 2009 6:10 pm

5 cm ?
Vreau si eu asa .
Cred ca o rezolv inaintea reviziei .

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Joi Ian 29, 2009 7:19 pm

QUOTE (teo_paul @ Jan 29 2009, 12:30 PM) Frana de mana se regleaza la service la revizie.
A mea tinea incredibil de sus din fabrica, dar la prima revizie le-am cerut expres sa imi stranga frana de mana. Au reglat-o astfel incat tine la maxim in primii 5cm.

Pe mine personal nu ma deranjeaza ca prinde mai sus,important e sa tina masina in panta.

Avatar utilizator
djbass
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 13, 2008 4:10 pm

Mesaj de djbass » Mar Sep 15, 2009 11:22 am

Eh, au trecut 9 luni, am 14000 km facuti si merge brici. Am fost in Grecia cu ea si nu am avut nici un fel de problema. M-am capatat cu cateva zgarieturi, ca in Bucuresti nu se poate altfel, ca sunt bosorogi stresati si plictisiti care n-au altceva de facut decat sa ridice stergatoare si sa zgarie masini.
In rest toate bune si frumoase. Cheers!

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori