2008 Mitsubishi Lancer 1.5 MT invite 109 cp bej

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
azazel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 12:30 am

Mesaj de azazel » Joi Oct 09, 2008 12:59 am

Am masina cam de 2 luni ..
Prima chestie care nu mia placut a fost toba. Am fost la serviceul lor sa o schimb cu ceva sport (la 2 sapt dupa ce a venit masina) si din cate am inteles nu au tobe si filtre sport. La alt service nu pot sa o schimb pt. ca imi pierd garantia.
Nici sunetul motorolui nu este prea frumos, toba mar ajuta sa schimb si asta.
Problema cu treapta I o am si eu, probabil e la toata lumea!
Daca ii dau talpa si trece de 6500 rot/min imi taie alimentarea, nu ca asa avea nevoie de asa ceva dar e neplacut si poate vreodata o sa am nevoie. Se poate face ceva ?
Raportul calitate / pret mi se pare OK la masina asta! Are ceva dotari si nu este foarte scumpa!
Daca mai e ceva care sa ma deranjeze sau ceva care sa imi placa la masina o sa va spun !
Fişiere ataşate
lanc1.jpg
lanc1.jpg (60.72 KiB) Vizualizat de 3060 ori
lanc2.jpg
lanc2.jpg (83.64 KiB) Vizualizat de 3060 ori
lanc3.jpg
lanc3.jpg (82.85 KiB) Vizualizat de 3060 ori
lanc4.jpg
lanc4.jpg (90.54 KiB) Vizualizat de 3060 ori

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Joi Oct 09, 2008 8:33 am

Sa o conduci sanatos! si fara evenimente neplacute.
Te asteptam la intanliri cu ea.

Avatar utilizator
azazel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 12:30 am

Mesaj de azazel » Joi Oct 09, 2008 8:04 pm

As vrea sa vin la intalniri, o sa incerc sa fac asta!
Un lucru ce poate intereseaza pe cineve de pe aici.. Miam luat o ceara pentru masina acum 1 luna sa zic si miam dat lancerul, stratul care ramane pe vopsea chiar protejeaza si ii da un luciu mai puternic masini. Suprafetele devin mult mai fine, praful nu se mai aseza asa de repede pe ea si nici gainatul nu se mai lipeste (se curata foarte usor)!
Sa dau toata masina mie nu cred ca imi ia mai mult de 1 ora! Din ce scrie pe ambalaj ceara ramane si pana la 12 luni pe suprafata data! Eu o dau cam 1/2luni dupa ce spal masina! Ceara pe care o am este ca o pasta , am inteles ca este si lichida (dar nu este asa de buna din auzite). O sa pun si niste poze daca intereseaza pe cineva ambalajul.
**Daca poate cineva sa ma ajute cu intrebarile de la primul post!
Fişiere ataşate
ceara.jpg
ceara.jpg (59.1 KiB) Vizualizat de 3008 ori

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Joi Oct 09, 2008 8:23 pm

Salut !

Cum aplici ceara ?
Poti sa ne dai detalii despre ea ca producator , magazin ,etc ?
A mea este neagra si se cam cere o ceruire periodica . Am vazut multe produse prin supermarketuri dar nu stiu ce sa aleg .
Eventual niste poze dupa ce ai aplicat-o .

Bafta!

Avatar utilizator
azazel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 12:30 am

Mesaj de azazel » Joi Oct 09, 2008 9:50 pm

Magazinul de unde am luato este Real.
De aplicat se aplica destul de simplu: iei cu buretele care este deasupra ceara din cutie si o intinzi pe portiunea care doresti prin miscari circulare astfel incat sa acoperi toata suprafata. O lasi sa se usuce cam 5-10 min si apoi cureti cu o carpa surplusul ramas pana cand suprafata devine foarte fina si lucioasa.
Spre ex. eu incep cu aripa spate , dau si bara spate si apoi curat incepand cu aripa pe care am dato prima data. Dau cealalta aripa si portbagajul si iar curat si tot asa!
Sa nu dati pe suprafete mate, plastice, (grila fata), geamuri, etc. pentru ca raman patate.
Dupa ceruire sunt acoperite si zgarieturile mai mici cum ar fi cele care se fac in dreptul manerelor usilor! Pentru masinile inchise la culoare pe care se vad foarte repede zgarieturile e foarte buna!
Poze o sa ii fac la urmatoarea ceruire, dar eu va spun ca se merita pentru ca in primul rand vopseaua este protejata mai ales de gainat si in cazul unor accidente foarte usoare. Se aplica relativ usor si nu este scumpa (25-30 lei).
O cutie o poti folosi de cel putin 7-8 ori!

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Vin Oct 10, 2008 8:57 am

Pentru a scapa de covoada pigulelii de pe linga suprafetele de plastic, va recomand sa le acoperiti in prealabil cu scotch de hartie. Pentru lustruire va recomand un (asa zis) aparat de polish-at pe care-l gasiti tot prin super-market-uri. Puteti incerca sa si imprastiati ceara cu ala, doar ca o sa va dati si prin gura cu ceara, aparatul neavind turatie variabila.

Avatar utilizator
azazel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 12:30 am

Mesaj de azazel » Lun Feb 07, 2011 11:57 pm

da se poate da si cu aparat din acela , nu am incercat dar sigur merge.
Nu am mai scris de multa vreme aici, inca mai am masina, da nu stiu daca am facut ceva notabil cu ea (ma refer la modificari), doar km multi.
Mi-a furat cineva o dunga din aceea neagra de plastic, de pe plafon, unde se fixeaza portbagajul si inca nu am reusit sa cumpar alta.
Mi-a crapat parbrizul o pietricica aruncata de un tir, daca ar putea fi astea lucruri importante sau de notat aici.

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Mar Feb 08, 2011 3:59 pm

A mea geme daca o pic cu ceara fierbinte, dar sa o mai si frec cu ea.

LE. Acum am vazut ca voi vorbeati de masina, doh.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori