2008 Mitsubishi Lancer 2.0 D 140 cp Cool Silver

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Vin Sep 26, 2008 10:18 am

Dintre minusuri, 80% sunt subiective si minore. Bec torpedou, stergatoare care nu se pot ridica ambele in acelasi timp, presurile pe care le poti inlocui foarte simplu, consumul. Apropo de cosum, te rog nu te lua dupa afisajul ala. E total incompetent. Incearca sa calculezi consumul in functie de cat ai pus la pompa, adica faci plinul si vezi cati km ai facut cand faci plinul urmator. Deci nu freca motorul cu accelerari si franari, nu are nici o treaba.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Sep 26, 2008 10:46 am

La mine consumul afisat de computerul de bord este acelasi cu cel calculat la pompa, si chiar nu vad de ce crezi ca ar fi diferite. Ca tot veni vorba de pompa, in Bulgaria am facut plinul la Lukoil si pompa arata ca a bagat 53 de litri. Din cate stiu eu rezervorul are doar 50 litri. Cand am mai facut plinul nu a intrat niciodata mai mult de 47 de litri.

Avatar utilizator
Daniumfcv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 19, 2008 10:36 am

Mesaj de Daniumfcv » Vin Sep 26, 2008 10:58 am

Multumesc la toti de urari

Si eu am calculat 2 plinuri pompa-pompa si mi-a aratat cat imi arata si media de pe bord sau cu 0.1 -0.3 l diferenta.
@cix: Nu cred ca te-au fraierit aia la pompa pentru ca rezervorul nu are 50 l ci 59 . Deci cam intra 53.Eu cand am luat-o de la dealer mi-a zis ca am cam 5 l de motorina in ea si am bagat de la pompa 53 si ceva

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Vin Sep 26, 2008 11:28 am

rezervoarele de lancer au 59. cand intra pe cota de avarie: prima atentionare adica(clipeste semnul de rezervor o data pe secunda) mai ai cam 12 litri. In manual scrie de 7-8 dar de fapt sunt 12. Cand te atentioneaza nasol adica clipeste de 2 ori pe secunda (mai repede adica) si nu-ti mai dispare atentionarea din bord mai ai cam 5-7 litri. In carte scrie ca mai ai atunci vreo 5 litri.

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Vin Sep 26, 2008 10:48 pm

salut ....
apropo ca vriei ceva mai ..lux.... am fost si eu sa testez nou c5 ...mie exteriorul imi place ...este la interior mai spre limuzina ..insa nu m-am simtit deloc comod cu toate ca era nivelul lor de mijloc spre full .....intradevar motorul nu-l auzeam cu toate ca era disel insa la interior nu era la fel de spatios ca lancerul meu ......si apropo de bani ...costa 25.000e si nu avea nici puterea , nici sistemele de siguranta si nici consumul de pe lancer...daca tu la 20.000e gasesti pe piata ceva de genul....2l 140cao ( performanta ) +tot ce inseamna siguranta + motorina +consum redus daca vrei sa ai consum redus+motor nemtesc fabricat de japonezi ( asta cred ca este cel mai mare avantaj....) eu iti dau 10 beri ......si apropo si eu mai ies si ma uit la ea...nu esti singurul.
si daca ai scos 6.5 consum eu zic ca masina este mai mult decat corecta ...avand in vedere tonajul si puterea masinii .....cat consuma opelul? 1-2 l mai putin ? daaaa opel are toata lumea.....
bafta

Avatar utilizator
Gabriela Pacea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 02, 2008 4:05 pm

Mesaj de Gabriela Pacea » Sâm Sep 27, 2008 10:41 am

Felicitari pentru noul Dvs Lancer!
Sa va bucurati in siguranta si fara probleme de el.

Cu stima,

Avatar utilizator
Daniumfcv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 19, 2008 10:36 am

Mesaj de Daniumfcv » Dum Oct 05, 2008 8:43 pm

Multumesc

@Santto: Opelul este pe benzina si consuma 8-9l urban .. ca sa nu zic ca nu are cuplu deloc (comparat cu mitsu) . Oricum pe masura ce adun km dupa km parca imi place mai mult.. sunt 100% convins ca atunci cand masina asta nu va fi un depasita sau "jaf" .. am sa o reconditionez si am sa o pastrez toata viata in garaj.

Nu am cuvinte cata iubire am din senin fata de "japoneze"


EDIT: Stiti cumva cat consuma masina la relanti ? motorul 2.0 diesel...

Avatar utilizator
Daniumfcv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 19, 2008 10:36 am

Mesaj de Daniumfcv » Mar Iun 23, 2009 4:56 pm

15 000 km si noi impresii !

Minusuri :

- se zgarie usor vopseaua
- geamurile au inceput sa scartaie de la praf
- a adunat zgarieturi cam peste tot din pacate
- mi-a mancat 2l de ulei pana acum


Nu ma pot plange de prea multe :-?? foarte tare masina asta insa ca orice lucru cu care te inveti incepe sa piara, din cand in cand, cheful de masina.. acum parca mai curios m-au facut masini de 2 ori mai ieftine ca asta ( ex c'eed, hoover, logan ) .. ce sa le faci


edit : ca sa imi raspund mie mai sus , si voua ! .. motorul la relanti consuma 0.4-0.5 l/h

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Iun 24, 2009 1:34 pm

QUOTE (Daniumfcv @ Jun 23 2009, 04:56 PM) .... acum parca mai curios m-au facut masini de 2 ori mai ieftine ca asta ( ex c'eed, hoover, logan ) .. ce sa le faci .....

In ce sens te-au facut?

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Mie Iun 24, 2009 6:51 pm

QUOTE (Daniumfcv @ Jun 23 2009, 04:56 PM) 15 000 km si noi impresii !

Minusuri :

- se zgarie usor vopseaua
- geamurile au inceput sa scartaie de la praf
- a adunat zgarieturi cam peste tot din pacate
- mi-a mancat 2l de ulei pana acum


Nu ma pot plange de prea multe :-?? foarte tare masina asta insa ca orice lucru cu care te inveti incepe sa piara, din cand in cand, cheful de masina.. acum parca mai curios m-au facut masini de 2 ori mai ieftine ca asta ( ex c'eed, hoover, logan ) .. ce sa le faci


edit : ca sa imi raspund mie mai sus , si voua ! .. motorul la relanti consuma 0.4-0.5 l/h


1. asa este cu vopseaua , dar masina are alte avantaje
2. spala geamurile cu jet si GATA
3. nu este vina masinii
4. ce vrei .....!....este un TDI nemtesc la origini .....nu cred ca aproximativ 120 ron nu se gasesc prin buzunarele tale la cateva luni este ceva foarte specific pt acest tip de motor

dar la banii astia.. de ce nu ti-ai luat CIVIC?

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori