Lancer 1.6 pe taximetrie

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
mike1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 25, 2008 1:40 pm

Mesaj de mike1 » Lun Iul 28, 2008 5:47 pm

Buna tuturor,
Dupa multe saptamani de conpilat forum-uri, facut teste live, etc am decis sa am un Lancer. Intentionez sa il bag pe taximetrie. E cineva care a mai facut sau face taximetrie cu aceasta masina? Va rog sa ma ajutati cu cateva probleme pe care am sa le punctez.
1. Am de montat pe masina, ceas de taxi, statie, detector radar, alarma, cui de remorcare (pentru atenuarea eventualelor lovituri). Pot monta ce am enumerat mai sus la un service autorizat, fara a fi obligat sa o fac intr-un service Mitsu si sa nu fie afectata garantia? Dupa logica mea ,da, dar poate ma insel!
2. Am cautat peste tot unde am stiut sa vad poze cu un interior culoare crem (Lancer 1.6) dar nu am gasit nicaieri. Va rog frumos cine poate.

3. Am inteles ca vopseaua lasa de dorit in privinta calitatii. Si-a foliat cineva masina? Si daca da, cum se comporta vopseaua. Precizez ca va trebui sa o foliez pentru ca nu am gasit culoarea galbena necesara la taxi.

Ar mai fi cateva subiecte dar nu vreau sa intervin foarte mult la inceput.
Va multumesc anticipat, si sper ca nu am gresit cu nimic.
Pacat ca in localitatea mea sunt foarte putine masini Mitsu.

Avatar utilizator
and3yu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 19, 2007 1:00 am

Mesaj de and3yu » Lun Iul 28, 2008 10:28 pm

Eu am facut taxi in iasi 2 ani.Acum fac numai part time,sambata.In iasi majoritatea sunt logan dar este si un lancer 2008,laguna,megane etc.Ce sa/ti spun,nu-ti fie teama de garantie daca o pierzi,ca oricum te costa mult reviziile si nu o sa iti convina sa le faci la ei.Adica daca faci 10000km pe luna si sa dai 700 ron la revizie....nu prea convine.Lancerul di iasi e diesel si proprietarul a schimbat in alta parte uleiul si filtrele,ca la mitsu iasi era 1400 ron revizia.
Ca fiabilitate,sunt bune pt ca sunt japoneze si in general sunt fiabile.
Altceva....mai intreaba alti proprietari de lancer 1.6.
SUCCES.

Avatar utilizator
mike1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 25, 2008 1:40 pm

Mesaj de mike1 » Lun Iul 28, 2008 11:43 pm

QUOTE (and3yu)Eu am facut taxi in iasi 2 ani.Acum fac numai part time,sambata.In iasi majoritatea sunt logan dar este si un lancer 2008,laguna,megane etc.Ce sa/ti spun,nu-ti fie teama de garantie daca o pierzi,ca oricum te costa mult reviziile si nu o sa iti convina sa le faci la ei.Adica daca faci 10000km pe luna si sa dai 700 ron la revizie....nu prea convine.Lancerul di iasi e diesel si proprietarul a schimbat in alta parte uleiul si filtrele,ca la mitsu iasi era 1400 ron revizia.
Ca fiabilitate,sunt bune pt ca sunt japoneze si in general sunt fiabile.
Altceva....mai intreaba alti proprietari de lancer 1.6.
SUCCES.

Adica toti ce au postat aici referitor la garantie nu folosesc masina decat in regim personal? Asa si mie imi convine sa schimb uleiul si celelalte in curte la mine fara sa platesc. Dar garantia nu se duce? O stampila e usor de falsificat asa cum am observat (in cartea de garantie)la un Autlender din targul de masini din localitatea mea. Prefer sa fac o excursie cu familia sau cu un client in alta localitate la 3-4 sute de km si sa fiu sigur ca nu imi pierd garantia. Despre fiabilitate inca nu am retinut nici un topic in care cineva a facut taximetrie 4 ani sau 150 de mii si sa isi spuna parerea clar. Sunt numai pana la 60-80 de mii si in regim de exploatare personal.
Multumesc de urari moldovene, bucurestenii (cei din regat) nu se sinchisesc (vad) ... si pe altii (proprietari de lancer 1.6)... care... sa-i intreb?
Multumesc mult.

Avatar utilizator
mike1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 25, 2008 1:40 pm

Mesaj de mike1 » Mar Iul 29, 2008 12:09 am

Nu mai departe hai sa vedem cine poate defini cel mai bine fiabilitatea la Mitsu de 1.6 ! A facut cineva scoala de soferi pe acest model si are 2 ani vechime si sute de clienti? Ar fi interesant! Eu vad ca se vorbeste mult de alte aspecte, sportivitate, performante, etc, indeosebi la alte modele de Lancer(2L,2,2L,1.5l, D...). O parere a mea, sa nu uitam trecutul si istoria. Daca nu ai trecut cine esti? Probabil, si sigur pe unii nu ii intereseaza.
Ma intereseaza tot felul de comportamente peste 100 de mii cat este garantia. Siteu-rile de profil din america nu au reusit sa ma dumireasca.(oricum ei au alt fel)
Cum se explica fiabilitatea la noi in Romania?
Trebuie sa-mi iau un Logan pentru a face fata situatiei? ORICUM NU.--Sau... dati-mi altenative voi si eu le voi compara.
Multumesc oricum.
Observatie-- Imi place cum arata Legacy, dar nu ma pot apropia, poate peste 3 ani.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mar Iul 29, 2008 1:45 am

Taximetrie zici? Garantie 100 de mii de km.? Asta-i cea mai tare cioaca!!! Ia vezi, nu cumva la scolile auto si taximetrie garantia e de 6 luni?

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Iul 29, 2008 7:58 am

..........

Avatar utilizator
and3yu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 19, 2007 1:00 am

Mesaj de and3yu » Mar Iul 29, 2008 3:51 pm

asa e cu garantia.Se injumatateste la taxi si scoli de soferi.Fiabilitatea ...in afara de bucsaraie ce s/ar putea strica grav?Daca dacia logan despre care multi spun ca nu e buna,dar nu au avut niciodata,merge bine si la 200000km numai de oras....sau la matiz i se face motorul la 340000km prima oara inseamna ca poti sa-ti iei fara probleme.Exemple de alte marci la care li s-a demonstrat fiabilitatea,mai amSi pretul e chiar ok,parca 13000 ddp.Dar de ce nu iti iei lancer 2008 1.5 ?E vreo 15000ddp, are alt aspect si cred ca si tehnologia e mai noua.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Iul 29, 2008 5:29 pm

e potrivita pentru taximetrie.
colantata galben taxi e super masina, ii mai pui si eleron pe spate, un spoiler mai grav in fata...sa vezi clientela curioasa sa se plimbe cu evo. )
mai tarziu gpl si te-ai scos.
cat despre fiabilitate...service-urile nu au vazut lancere vechi 1.6 si 2.0 cu probleme la motor sau cutie.
in rest sunt mai bine lucrate ca lancerul nou, din toate punctele de vedere.
e diferenta de la cer la pamant intre ele.

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Mar Iul 29, 2008 8:35 pm

da-da ! ca de la cer ( da' ala de sus de tot pe unde zboara Colturile ) si sub pamant unde zgarma minerii! :-D

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Iul 29, 2008 8:59 pm

minerii sau sobolanii ?
e diferenta intre o masina japoneza 100% chiar daca e conceptie veche si alta facuta din vechituri, la ieftineala si doar asamblata in Japonia. )
omul vrea un Mitsubishi, nu un VW vechi recarosat in lancer tdi .
pentru taxi ar fi bune amandoua, dar e de preferat una mai ieftina si care si-a demonstrat fiabilitatea timp de 4 ani.

cat despre colt...noul lancer in 2008 e un kk in Europa pe langa ce a fost coltul la vremea lui (masina anului in neste tari, lider la clasa mica, samd), in clasa lui, dar tu nu stiai de marca asta acum cativa ani...nu ca acum ai sti ceva.
apropo, stii sa-mi spui ce masina ai ?
pun pariu ca nu. )

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori