Vopsea antifonica

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Mar Iul 08, 2008 1:41 am

Ai dreptate, cix, am ajuns off-topic si s-a transformat in discutie privata, fara sa-l ajutam prea mult pe Zorak cu vopseaua pt. vapoare :-( Imi mentin recomandarea de a folosi un solvent mai putin volatil decat benzina. Daca merge cu motorina, e mult mai bine!
Nu ma jignesti, dar cred ca vezi lucrurile simplist, gen "alb sau negru". Eu cred ca s-ar intampla in felul urmator: se aplica antifonul diluat cu benzina, dupa care incepe o evaporare rapida. Se elimina repede vreo 90% din cantitatea de benzina, care antreneaza si alte componente (utile) din antifon. Se formeaza o crusta la suprafata care incetineste foarte mult evaporarea restului de benzina in continuare. In tot acest timp vopseaua este inflamabila. Intr-un timp mai lung se mai elimina o buna parte din benzina, facand toata vopseaua prea tare. Poate vei fi mirat, dar afla ca in veci nu se va elimina toata benzina, va ramane o parte (probabil foarte mica) inglobata in vopsea ca amintire.

Avatar utilizator
Zorak
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 19, 2008 8:51 pm

Mesaj de Zorak » Lun Iul 14, 2008 9:37 am

Ma mir ca atat de multa lume e interesata de subiectul asta. :-)
Daca ma gandesc mai bine,tind sa dau dreptate celor care au spus ca antifonul nu trebuie sa fie perfect solid.La treaba cu vibratiile are sens.
Am facut cateva probe cu benzina si cu motorina.Avand in vedere ca nu aveam benzina destula si nu puteam astepta,am folosit (dupa cum am mai spus) motorina.S-a uscat cam intr-o saptamana,datorita caniculei recente.
Sunt multumit de rezultat si voi uploada poze sa evaluati si voi maiestria carpelii mele.
Chestia ciudata: Dupa ce am citit ultimele postari,m-am hotarat sa antifonez si portbagajul,cu antifon nediluat.Marea mea surpriza a fost sa aflu ca se comporta exact ca antifonul diluat cu motorina in contact cu tabla calda.A fost un pic mai incomod de aplicat dar s-a uscat in acelasi ritm ca cel diluat.Singura diferenta e ca in portbagaj se deformeaza usor daca ma apas cu "dejtele" in el.

Daca pasta aceea deformabila si uscata este rezultatul optim,atunci pot spune cu certitudine ca pentru tipul ACESTA de antifon,diluarea nu este obligatorie.

Azi cumpar mocheta :-D

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori