Vopsea antifonica

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
Zorak
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 19, 2008 8:51 pm

Mesaj de Zorak » Joi Iun 19, 2008 11:01 pm

Am facut rost de niste vopsea antifonica furata acu cativa ani de cineva de la un santier naval.
Am de gand sa imi antifonez Tredia cu ea.
Tipu a zis ca e de vapoare,dar merge si pentru masina.Singura problema e ca la consistenta e foarte foarte groasa.Prea groasa sa o pot aplica cu pensula.

Intrebarea e :Se poate dilua?Sau trebuie incalzita? :?

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Iun 20, 2008 8:19 am

................

Avatar utilizator
Zorak
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 19, 2008 8:51 pm

Mesaj de Zorak » Vin Iun 20, 2008 1:09 pm

Super.Te rog.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Iun 23, 2008 5:28 pm

Eu tin minte de cand imi antifonam Dacia ca am diluat vopseua antifonica cu benzina. Nu stiu ce are diferit vopseaua ta de vapor dar teoretic ar trebui sa mearga. Poti incerca cu o cantitate mica sa vezi daca merge

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Mie Iun 25, 2008 10:47 am

QUOTE (cix)Eu tin minte de cand imi antifonam Dacia ca am diluat vopseua antifonica cu benzina. Nu stiu ce are diferit vopseaua ta de vapor dar teoretic ar trebui sa mearga. Poti incerca cu o cantitate mica sa vezi daca mergeIar daca nu merge, nici o problema: poate inlocui foarte bine Napalmul la aruncatoarele de flacari! :-D
Nu va jucati cu treburile astea! Vopseaua trebuie sa fie ignifuga.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Iun 25, 2008 11:31 am

QUOTE (Lancerlot)QUOTE (cix)Eu tin minte de cand imi antifonam Dacia ca am diluat vopseua antifonica cu benzina. Nu stiu ce are diferit vopseaua ta de vapor dar teoretic ar trebui sa mearga. Poti incerca cu o cantitate mica sa vezi daca mergeIar daca nu merge, nici o problema: poate inlocui foarte bine Napalmul la aruncatoarele de flacari! :-D
Nu va jucati cu treburile astea! Vopseaua trebuie sa fie ignifuga.

Poate o sa fii socat sa aflii ca bezina explodeaza doar in starea ei lichida. Gandestete daca diluantul se aprinde sau nu, si vorba aia se dilueaza si vopsele auto cu el. Sunt sigur de ceea ce am spus. Antifonul este facut pe baza de bitum si este diluabil cu benzina. Dupa ce se usuca poti sa fumezi linistit langa el ca nu se aprinde.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Iun 26, 2008 8:09 am

..........

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Joi Iun 26, 2008 10:33 am

nu are cum sa se aprinda; ma gandesc la cei care isi curata masinile murdarite de griblura cu motorina sau benzina

Avatar utilizator
Zorak
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 19, 2008 8:51 pm

Mesaj de Zorak » Joi Iun 26, 2008 1:37 pm

S-a rezolvat. :-D
Am facut o proba cu vopseaua diluata cu 20% motorina si merge perfect. Am pus un strat gros pe tot interiorul si mi-am antifonat si degetele,fara sa vreau.Ma bate un gand sa dau si pe interiorul portierelor si panoul ignifug..Ar avea vreun efect asupra zgomotului sesizabil in masina?
Stie careva cam cat dureaza sa se usuce?de vreo 2 zile stau si astept sa pun mocheta noua pe interior si tot nu e uscata inca.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Iun 26, 2008 1:59 pm

Eu ziceam bezina, pentru ca are proprietatea de a se evapora foarte repede, lucru care grabeste intarirea antifonului.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori