Bujii colt benzina

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
Mugurcolt
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 27, 2008 10:16 am

Mesaj de Mugurcolt » Vin Aug 28, 2009 9:53 am

Il chem la mine, nu sunt nebun sa ma duc la service. Din pacate eu nu stiu sa le scot . Cred ca sunt intr-un canal foarte adanc si am nevoie de o cheie speciala . Canalul, daca bujiile sunt acolo cum cred eu, este pozitionat in dreptul grilei de aerisire si nu are acces vizual . Mi-e frica sa nu stric ceva daca bag cheia orbeste.
Daca cineva stie cum se scot bujiile la Colt, rog sa-mi spuna si mie.

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Vin Aug 28, 2009 1:31 pm

iti pot recomanda un service ieftin si de calitate. (buc din pacate)

Avatar utilizator
and3yu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 19, 2007 1:00 am

Mesaj de and3yu » Dum Aug 30, 2009 11:03 pm

QUOTE (Mugurcolt @ Aug 28 2009, 09:53 AM) Il chem la mine, nu sunt nebun sa ma duc la service. Din pacate eu nu stiu sa le scot . Cred ca sunt intr-un canal foarte adanc si am nevoie de o cheie speciala . Canalul, daca bujiile sunt acolo cum cred eu, este pozitionat in dreptul grilei de aerisire si nu are acces vizual . Mi-e frica sa nu stric ceva daca bag cheia orbeste.
Daca cineva stie cum se scot bujiile la Colt, rog sa-mi spuna si mie.


Eu le-am schimbat singur pe ale mele.Este foarte simplu.Daca o sa te uiti mai atent,fisele au in capul lor cate o bobina prinsa fiecare cu cate un surub cu cap in stea...sau ceva de genul. Iti trebuie pt acele suruburi o cheie cu care sa le poti desface.Dupa ce le desfaci fisele ies simplu,fara sa tragi de ele,deoarece in capatul lor au un arc.Practic dupa ce desfaci surubul ele se ridica singure in sus.
Intr-adevar,canalul pana la bujii este destul de adanc,deci iti trebuie o cheie de bujie cu cauciuc de prindere a bujiei in capat.Daca ai aceste 2 chei (eu le am si sunt chiar de la mama lor...japonia ) schimbarea bujiilor dureaza maxim 10 minute cu risc 0 de a strica ceva.
Nu iti recomand bujiile de la bosch...chiar si cele cu iridium. Nu le-am probat,dar de cate ori am pus bosch pe masinile care le-am avut,nu mergeau ok.
Dupa cum am mai scris,recomand Denso Iridium Power.Sunt testate si folosite de mine pe Colt 1.1,si de un coleg de serv pe Logan 1.4.

Avatar utilizator
Mugurcolt
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 27, 2008 10:16 am

Mesaj de Mugurcolt » Lun Aug 31, 2009 11:55 am

Multumesc, am sa le verific si eu.

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Mie Sep 02, 2009 5:53 pm

mie mi-au schimbat bujiile la 45.000 .
intradevar sunt ceva bosh.
numai ca am inteles ca sunt unele mult mai meseriase , dar din pacate nu mai tin minte numele. le-am vazut la nor auto cu coobra .
dacavede post-ul poate ne spune el numele.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Sep 03, 2009 7:42 am

NGK nenea. made in japan

Avatar utilizator
Mugurcolt
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 27, 2008 10:16 am

Mesaj de Mugurcolt » Joi Sep 03, 2009 8:19 am

Ieri am schimbat bujiile la 44.900Km. Intial am vrut sa vad cu ce fel de bujii a venit masina din fabrica. Dupa ce le-am demontat am constatat ca bujiile nu erau nici cu iridiu si nici cu platina. Erau Bosch Super ,cod FR7SE, standard, la fel ca cele pe care le cumparasem. Aratau in schimb foarte bine iar distanta intre electrozi, masurata cu lera, era aceeasi ca la cele noi. Le-am schimbat insa, avand in vedere ca numarul de km parcursi impune acest lucru, conform prevederilor din manualul de utilizare (maxim 45.000Km).

Avatar utilizator
and3yu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 19, 2007 1:00 am

Mesaj de and3yu » Joi Sep 03, 2009 7:50 pm

Bravo.Pana la urma nu a fost greu si ai scutit ceva baniti (daca le-ai schimbat singur).La fel si la mine,la 1.1,cand le-am schimbat erau in stare foarte buna.In continuare iti recomand DENSO iridium.O sa simti diferenta!

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Joi Sep 03, 2009 9:49 pm

chiar se simte asa tare diferenta intre bujii?

in weekend poate ajung la magazin si daca nu sunt prea scumpe imi cumpar . chiar daca au fost schimbatre la 45k.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Sep 04, 2009 8:24 am

zi si matale codul de la denso alea sa stim ce cumparam,
sper ca nu ai aruncat cutiile sau macar factura.
multumesc,

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori