Bujii colt benzina

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Lun Aug 02, 2010 7:29 pm

preturi ok pe ingaraj.ro si mai sunt si alte site-uri... nu inteleg de ce le cumparati din usa la scoruri mari...

Avatar utilizator
c_codrut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 20, 2008 8:51 pm

Mesaj de c_codrut » Lun Aug 02, 2010 10:31 pm

Eu am cautat sa cumpar din Romania, dar la cele cateva comenzi pe care le-am facut nu am avut succes, nu aveau pe stoc si nici nu stiau cand pot aduce....asa ca pana la urma nu am mai avut rabdare si am cautat pe ebay. Iar ca pret la momentul cand am luat eu a fost un pret bun, totusi nu neg posibilitatea sa se gaseasca si mai ieftin, dar sunt convins ca e ceva de cautat.
Seara buna,

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Sâm Aug 21, 2010 9:15 pm

bujii la 45000 km ?? si eu am facut 75000 km si s alea originale. iar la service n au zis ca trebuie schimbate!! eu le las acolo pana incepe sa mi consume mai mult.

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Dum Aug 22, 2010 7:17 am

Schimbat si eu bujii exact anul trecut in vara pe la aproximativ 70000 km. Bineinteles ca cele "extrase" din motor nu erau nici un "iridium"; asta e vrajeala comerciala cu ce scrie in carte (parerea mea). Erau Bosch Super... si atat. Le-am schimbat cu beru (tot 3 am luat si eu deoarece atatea mi-a dat din nastere fabrica ) pe care la acea vreme am dat aprox 40-50 lei bucata. Rezultatul ... inca il astept ; nu pot spune ca dupa ce le-am schimbat a inceput sa "zboare" masina sau sa consume 2 litri la suta de km ... Concluzia o trageti si voi; dar parerea mea este ca atata timp cat nu da motorul semne ca ar cam fi "obosit" bujiile le cam schimbati degeaba...

Avatar utilizator
mihaibre
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 28, 2011 9:20 pm
Contact:

Mesaj de mihaibre » Sâm Sep 21, 2013 10:28 pm

se cheama preventie, asa si uleiul motor il poti schimba la mult mai multi km dar nu iti garanteaza nimeni ca motorul va merge in parametri. in fine, vreau sa schimb si eu bujiile la coltul meu 1.3 din 2008, am cumparat denso iridium, 160 lei toate 4 (de la epiesa.ro recomad:) )ideea e ca nu prea stiu pe unde sa afla, ma asteptam sa vad acele fise clasice venind de la bobina de inductie dar o scurta privire pe la motor nici pomeneala de acele fise care sa ma duca la bujii. asadar ii invit pe cei care au mai multe info sau care au mai facut operatiunea sa ne impartaseasca din experienta lor. multumesc

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Sep 24, 2013 12:19 pm

Mihai, bujiile sunt sub cele 4 bobine, care stau prinse in suruburi torx.
In partea de sus a motorului, cele 4 chestii gri/murdar, fiecare cu mufa infipta in ele, si stau prinse intr-un surub.

Avatar utilizator
GenuLozneanu
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 08, 2014 9:47 am
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesaj de GenuLozneanu » Mie Sep 07, 2016 3:53 pm

Salute dragi colegi cunoscatori,
Vreau sa verific si eu vizual, starea bujiilor si nu reusesc sa le desurubez. Am rupt doua chei pana acum si tot nu se desfcac. Am folosit WD40 si alte "dezsurubatoare spray". Am incercat si cu motorul rece sau incalzit si tot degeaba.
Chiar nu stiu ce metoda sa mai folosesc.
Astept idei!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Sep 07, 2016 4:16 pm

Ia o tubulara LUNGA si incearca cu aia, cheile de bujii sunt foarte proaste. Cu toate astea eu am schimbat 11 la rand cu o cheie de 7 lei si inca o mai am..

Ai grija sa nu rupi bujia sau sa bulesti filetul.

Daca masina merge bine mai bine le lasi in pace decat sa faci vreo belea. Mergi la un service care sa-si asume operatiunea si riscurile ei.

Avatar utilizator
GenuLozneanu
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 08, 2014 9:47 am
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesaj de GenuLozneanu » Joi Sep 08, 2016 1:47 pm

Multumesc mult pentru sfaturi. Cred ca asa o sa fac. Intreadevar imi e teama sa nu se rupa bujia sau ceva pe la filete. Asa ca deok renunt si cand simt ca e neaparat nevoie, ma incrept catre un service, carora sa le spun, preventiv, ce necaz am.
Nu am decat 44K cu MELanya mea si merge super. Dupa 8 ani am schimbat doar un bec si bateria, care inca mai ducea, dar..
Bineinteles ca si consumabilele (ulei, filtre, etc.)

Avatar utilizator
hadrian27
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 16, 2015 5:52 pm
Localitate: Oradea

Mesaj de hadrian27 » Vin Sep 09, 2016 12:13 am

1.(sper ca nu e Off-topic) la Colt benzina 1.5 cu instalație de gaz montata, se recomanda anumite bujii diferite?
2.care ar fi metoda de verificare a eficientei funcționarii bujiilor la benzina pe acest motor?
Fiind al doilea proprietar, nu știu cand au fost schimbate. Dar nici nu le-as schimba doar sa ma aflu in treaba (caci am sub 5000 km de cand e la mine). La Diesel se pot verifica care sunt duse si care nu.
Ms anticipat!

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori