Bujii colt benzina

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
Mugurcolt
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 27, 2008 10:16 am

Mesaj de Mugurcolt » Mie Iun 18, 2008 8:40 am

Stie cineva la ce numar de kilometri se schmba bujiile la Colturile pe benzina si care sunt bujiile cele mai bune ?
:roll:

Avatar utilizator
c_codrut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 20, 2008 8:51 pm

Mesaj de c_codrut » Joi Iun 19, 2008 10:18 pm

banuiesc ca la 30k, cel mai bine intrebi la service sau consulti cartea. m-as fi uitat eu in carte dar nu sunt acasa. bafta

Avatar utilizator
LaurB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 14, 2008 10:44 am

Mesaj de LaurB » Mar Iun 24, 2008 1:51 pm

Bujiile originale sunt ceva genul Bosh Iridium.
Le-am cautat pe net si is destul de scumpinele, chiar si in afara...deci concluzia e ca ar fi mai aparte.
Ele cica s-ar schimba pe la 45mii. Eu am fost la revizia de 30mii si nu au fost schimbate.
Sfatul meu e sa iti iei tot bujii originale, tipul lor il gasesti in manual. (pe undeva pe la sf.)

Avatar utilizator
and3yu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 19, 2007 1:00 am

Mesaj de and3yu » Dum Iul 12, 2009 1:23 pm

Am schimbat eu bujiile la colt-ul meu 1.1. Cele originale sunt Bosch Super...nu iridium...dar acum am pus Denso Iridium Power. Am dat cam mult pe ele dar isi merita toti banii din toate punctele de vedere:
-masina trage mai bine in realitate
-consuma cu mult mai putin (iasi-bucuresti otopeni mers la risipa 5,9%....bucuresti otopeni-iasi mers maxim 90-100 4,2%;in realitate plin-plin am facut 850 km cu 43,10 litrii benzina...deci 5,08% consum real la pompa....5,10% pe computerul de bord....totul fara a/c)
-nu mai da rateuri in decelerare,deci protejeaza si catalizatorul
-se simte mai tare cand intra mivec la 3700
-sunt garantate 90000km cu aceleasi performante

Urmatorul pas care il voi face este sa imi schimb si filtrul de aer cu unul de panel BMC sau K&N dar nu stiu daca este intr-adevar bun la praful din romania.Vroiam sa intreb daca a mai pus cineva astfel de filtru si daca la curatarea lui a observat praf in cutie,dupa filtru.

In concluzie...recomand la toata lumea bujiile Denso Iridium Power.

Avatar utilizator
addict
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:03 pm

Mesaj de addict » Mie Aug 26, 2009 6:00 pm

cat au costat bujiile astea?coltul meu are 74mii si nu cred ca au fost schimbate vreodata...

Avatar utilizator
Mugurcolt
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 27, 2008 10:16 am

Mesaj de Mugurcolt » Joi Aug 27, 2009 8:31 am

Avand 45.000 km m-a pus dracu sa cumpar bujii pentru colt. Ulterior un flacau de la serviceul autorizat mi-a spus ca bujiile la colt se schimba la peste 90.000 km pentru ca sunt de platina. Spunea ca unele masini au trecut de 100.000 km si inca nu le-au schimbat bujiile.
Bujiile cumparate de mine nu sunt de platina, sunt cele din manualul de utilizare pentru Colt, Bosch normale, si teoretic conform instructiunilor ar trebui sa tina 45.000Km. Au costat 120 Ron toate 4. Trebuie insa sa mai astept mult pana sa le schimb.
Erau si altele foarte scumpe dar consider ca nu merita sa cumperi bujii de cel putin trei ori mai scumpe pentru a le schimba la 90.000Km. Pana la urma este vorba doar de un izolator ceramic si un electrod.
Chiar sunt curios daca are cineva montate din fabrica pe colt bujii normale (fara platina sau iridiu). In manualul de utilizare sunt indicate doua tipuri de bujii. Primele sunt cele pe care le-am cumparat eu iar urmatoarele cred ca sunt cele de platina pentru ca sunt foarte scumpe.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Aug 27, 2009 1:47 pm

deci ala care a facut masina zice ca se schimba la 45.000 si flacaul de la service, ca se schimba la 90.000.
tu pe cine crezi? eu te sfatuiesc sa iti schimbi bujiile sa nu mergi pana la 90.000 km cu ele.
nenea ala ti-a desfacut bujiile sa le vada ca-s cu platina si alte cele? sau doar si-a dat cu parerea?
bafta!

Avatar utilizator
and3yu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 19, 2007 1:00 am

Mesaj de and3yu » Joi Aug 27, 2009 5:50 pm

QUOTE (Mugurcolt @ Aug 27 2009, 08:31 AM) Avand 45.000 km m-a pus dracu sa cumpar bujii pentru colt. Ulterior un flacau de la serviceul autorizat mi-a spus ca bujiile la colt se schimba la peste 90.000 km pentru ca sunt de platina. Spunea ca unele masini au trecut de 100.000 km si inca nu le-au schimbat bujiile.
Bujiile cumparate de mine nu sunt de platina, sunt cele din manualul de utilizare pentru Colt, Bosch normale, si teoretic conform instructiunilor ar trebui sa tina 45.000Km. Au costat 120 Ron toate 4. Trebuie insa sa mai astept mult pana sa le schimb.
Erau si altele foarte scumpe dar consider ca nu merita sa cumperi bujii de cel putin trei ori mai scumpe pentru a le schimba la 90.000Km. Pana la urma este vorba doar de un izolator ceramic si un electrod.
Chiar sunt curios daca are cineva montate din fabrica pe colt bujii normale (fara platina sau iridiu). In manualul de utilizare sunt indicate doua tipuri de bujii. Primele sunt cele pe care le-am cumparat eu iar urmatoarele cred ca sunt cele de platina pentru ca sunt foarte scumpe.
am schimbat eu bujiile la 40000km cu denso iridium power. Cele originale erau bosch super (bujii normale). Pe denso am dat 54 lei pe una si le recomand 100%.
de ce? am 6000km cu ele facuti ,consumul a scazut considerabil,cu mai mult de 0,5 l/100. Motorul trage mult mai bine.
merita toti banii....

Avatar utilizator
Mugurcolt
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 27, 2008 10:16 am

Mesaj de Mugurcolt » Vin Aug 28, 2009 8:22 am

Conform instructiunilor de intretinere periodica pentru Mitsubishi Colt bujiile cu platina sau iridiu se schimba la 100.000 Km. Cele standard se schimba la 45.000Km. Intradevar, in cazul meu trebuie sa verific ce tip de bujie am pe masina. Locul unde sunt montate nu prea este accesibil si va trebui sa apelez la un meserias de la serviceul autorizat ca sa nu stric eu ceva desi cam banuiesc cum se schimba.

Bujiile Bosch de platina pe care le gasisem eu costau 80 RON /bucata.

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Vin Aug 28, 2009 8:25 am

QUOTE (Mugurcolt @ Aug 28 2009, 08:22 AM) Bujiile Bosch de platina pe care le gasisem eu costau 80 RON /bucata.

Este foarte mult... kiar si pt cele cu platina..

QUOTE (Mugurcolt @ Aug 28 2009, 08:22 AM) va trebui sa apelez la un meserias de la serviceul autorizat

Pai da.. faceti-le burta mare astora de la service.. pt niste banale de bujii...
asa se invata si jecmanesc pe oricine le intra in service..

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori