2008 Mitsubishi Lancer 2.0 Did 140cp Amethyst Black

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Joi Mai 14, 2015 11:17 pm

Cu parere de rau, completez jurnalul cu un eveniment neplacut.

In dimineata asta (14/05) in timp ce asteptam sa intru intr-o intersectie (Viilor cu Pasteur, pentru clujeni), a venit un Ford Focus, care a franat, dar fiind panta si asfaltul ud, s-a tot dus, oprindu-se fix in bara mea spate. Verdictul: bara spate crapata in doua locuri, suportul de numar spart, si un senzor de parcare dus. La cealalta masina, bara fata praf, un far crapat, si capota indoita. Mandru de Lancer, a rezistat eroic zic eu.

Tipul avea asigurare la Astra, am facut amiabila, la constatare nu au fost probleme, si am ales sa mi-o repar la un service autorizat Opel, care lucra cu asiguratorul si unde m-am dus printr-o cunostinta (n-am vrut sa risc cu un service de-al lor unde nu stiam pe nimeni). Din pacate cei de la Mitsu nu lucreaza cu Astra...

La re-constatare, vesti bune ...zero defectiuni mecanice. Doar lonjeronul foarte putin atins, si bineinteles bara care trebuie inlocuita. Am insistat ca vreau bara originala, insa am inteles ca nu-mi poate garanta asta fiindca asiguratorul decide, dar s-ar putea sa am noroc fiindca pentru Mitsubishi nu prea se gasesc piese de caroserie aftermarket.

1. Ar fi fost mai bine s-o repar eu la reprezentanta si sa imi recuperez banii de la Asta? N-am mai avut niciun incident pana acum, asa ca nu-s cunoscator, dar am auzit povesti in care a durat si un an sau doi pana un pagubit si-a recuperat banii.

2. Oare as putea face cumva sa le spun sa-mi comande o bara de Ralliart, si eventual daca e diferenta de pret sa platesc eu (nu vreau sa-mi "tunez" masina pe banii altora)? Se potriveste fara modificari? Aici CHIAR mi-ar fi util un raspuns cat de prompt

Atasez si niste poze.





Numai bine!

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Vin Mai 15, 2015 12:45 pm

Neplacut eveniment.

Bara spate de Ralliart se potriveste 100% insa va trebui sa modifici evacuarea.

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Vin Mai 15, 2015 1:54 pm

Pana reusesc sa-mi dau seama ce implicatii are modificarea evacuarii, si ce mai trebuie modificat pe langa (fiindca nu vreau sa fac treaba de mantuiala), o pot instala peste cea stock (cu o singura iesire)? In mod normal ar trebui doar sa-mi ramana loc liber in partea dreapta, nu?

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Vin Mai 15, 2015 9:31 pm

Traseul tevii care iese din toba finala stock nu o sa mai corespunda pentru bara de ralliart. O sa vezi ca la bara de ralliart tipsurile vin mai pe mijlocul masinii...mai pe interior. Poti sa tai...efectiv...teava cu tips care iese din finala stock si gazele de esapament sa iasa sub bara (practic sa fie evacuarea ascunsa) pana te hotarasti ce si cum.

...locul liber va ramane pe partea stanga...

Stiu cazuri in care s-a montat bara de ralliart pe lancer sedane 2.0 did si s-a renuntat definitiv la toba finala care a fost inlocuita de 2 tevi cu 2 tipsuri care sa arate ok. Si toate astea fara sa influenteze in vreun fel buna functionare a masinii (motorului).

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Vin Sep 18, 2015 9:21 am

Daca tot e vineri, si cheful de munca a ramas blocat in trafic, completez si eu jurnalul cu noutati:

1. Am instalat camera pentru marsarier urmand aceeasi procedura descrisa aici pe forum. Timp instalare: 3 ore, Dificultate: 3/10, Calitate imagine: 7.5/10. Singurul lucru care nu-mi prea place, e ca marcajele pt parcare ale sistemului MMCS se suprapun cu cele ale camerei. Astfel ca daca vreti sa va procurati camera, si nu le puteti dezactiva din setari, aveti grija ca macar camera sa nu vina cu marcajele ei.

2. Verificat, curatat si igienizat sistemul de climatizare. A disparut orice miros uscat, de praf, ce venea din fante.

3. Inlocuit: discuri + placute fata (TRW), lichid frana, ulei cutie de viteze. Pus tester pe ea - nicio eroare (in afara de avertizarea aia pt revizie care oricum e cu 6 luni intarziere, si a fost resetata).

4. Pus din nou folii pe geamurile din fata. De data aceasta, legale. Am mers pe modelul Avantgarde, fiindca ofereau cea mai mare protectie solara. Destul de scumpe insa, 300 si ceva de lei. Foliile sunt de la llumar, iar baietii de la Masterfol niste profesionisti. Pentru cine e din Cluj, am si un voucher cu 10 sau 20% reducere pt luna octombrie parca.

5. Instalat paravanturi fata-spate. Avantajele sunt ca se poate merge cu geamurile putin lasat pe timp de ploaie, spalatorul de parbriz nu mai stropeste rama de sus a portierei in mers. Dezavantajul e ca la viteze mai mari, accentueaza un pic zgomotul de la vant (eu initial le pusesem tocmai ca sa scap de el ). A da, si arata chiar bine. Cumparate tot de la Masterfol. ~150 de lei cu tot cu instalare.

Am trecut deja pragul de 139.000km, si masina inca se tine bine. Incantat in continuare de achizitie

Drumuri bune!


Avatar utilizator
Scottishman
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 07, 2014 4:51 pm

Mesaj de Scottishman » Vin Sep 18, 2015 8:46 pm

Discurile tot TRW ca si placutele? imi poti spune un pret pe setul de discuri, te rog?

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Vin Sep 18, 2015 9:42 pm

Da, discurile tot TRW. Pretul pe bucata a fost de 310 lei. Cele de pe spate din ce am vazut sunt pe la 200 si ceva de lei.

M-am uitat prima data la ATE, dar am considerat ca nu merita diferenta de bani - aproape 300 de lei pe ambele discuri. Oricum prin oras conduc destul de linistit, asa ca nu e foarte multa tensiune pe frane. Pe spate am tot TRW (de cand am cumparat masina) si nu s-au ovalizat deloc pana acum.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori