2008 Lancer 1.8 CVT Instyle red metallic

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
valy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 27, 2008 9:38 pm

Mesaj de valy » Dum Mai 18, 2008 12:08 am

In sfarsit dupa lungi asteptari am ridicat masina Vineri 16 Mai ora 11:00. Masina comandata pe 28 februarie si promisa dupa prima jumatate a lunii aprilie cu termen maxim de livrare 30 aprilie din anumite motive. Din cate mi s-a spus ar fi facut parte din primul lot de Instyle-uri cvt care vin pentru Romania undeva pe 15 aprilie ( e clar ca am fost mintit, primele argintii au sosit prin martie ) . Ulterior am fost anuntat ( evident dupa ce am insistat cu telefoane pentru a afla detalii despre masina, unde este cand vine ...) ca va avea intarziere 2 saptamani peste termenul de livrare, adica va veni pe la mijlocul lunii mai.
Am mai comandat de la ei 2 acccesorii si anume : 1 eleron tip elegant, 1 terminal toba finala ( dau foarte bine pe masina ).
Momentan nu am decat vreo 200 de km cu ea deci nu ma pot pronunta la consum dar voi reveni.

Impresii despre masina:

OK
- design exterior exceptional
- motorul foarte silentios, trage bine iar la turatii peste 3500 are un sunet superb
- cutia de viteze este intradevar o mare realizare, este foarte comfortabila, sport daca ai nevoie sa fortezi in anumite momente si usor de manevrat
- suspensia sport este ok, rigida, sta bine pe sosea, in curbe ofera stabilitate ( ATENTIE la presiunea in pneuri cand o ridicati - a mea avea 2,7 in roti, adik mult fata de 2,2 cat ar fi trebuit, s-a simtit imediat schimbarea)
- volanul este superb, comenzile sunt ok amplasate, ecranul face toti banii, sistemul audio demential, calitatea pielii superioara
- oglinzile sunt mari si au vizibilitate buna

NOT OK
- plasticele sunt urate rau de tot, sunt imbinari unde puteau sa mai lucreze, si locuri unde putea sa mai puna ceva piele in loc de plastic
- mocheta din portbagaj oribila
- elemente importante neiluminate : butoane geamuri electrice, torpedou
- semnalul pentru centura nu se opreste ( sau nu am avut destula rabdare cu el )

In concluzie sunt foarte multumit de masina.
Voi reveni cu poze si cu impresii depsre masina.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Mai 18, 2008 2:17 pm

Sa o stapanaesti sanatos. Si eu am comandat ornament pentru toba finala si este destul de mic. Ma gandesc ca la banii pe care ii dai pe el poti sa iti cumperi unul mult mai aspectuos. Am vrut sa iti zic asta gandindu-ma ca poate nu ai dat curs comenzii.

Daca stie cineva cum se opreste semnalul pentru centura de siguranta ar fi util. Personal stiu sa imi pun centura si fara sa fiu anuntat.

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Dum Mai 18, 2008 2:25 pm

Felicitari, sa o folosesti sanatos! Asteptam poze! Eu as fi dorit culoarea asta, dar era de asteptat prea mult...

Avatar utilizator
goldeye3002
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 9:57 pm

Mesaj de goldeye3002 » Dum Mai 18, 2008 4:02 pm

Cand faceti presiunea in roti asigurati-va ca o faceti cand cauciucurile sunt reci, altfel nu are rost. Eu cand am ridicat masina avea nu mai mult nici mai putin decat 3.8 atmosfere la rece, nu glumesc. Deci mare atentie la presiune cand ridicati masina.

Avatar utilizator
valy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 27, 2008 9:38 pm

Mesaj de valy » Mie Mai 21, 2008 8:13 pm

Si iata si primul consum pentru cei 410 km pe care ii are masinuta.
Cand am ridicat masina i-am facut plinul ochi ( au intrat 57,3 litri) am dat km la 0 si astazi rezervor gol. Am facut plinul ( 54.,1 litri) si 402 km. Deci un consum de 13,5 l/100, cel indicat de calculator vreo 16-17.
De mers am mers numai in oras si pe autostrada vreo 40 km dus intors in weekend spre padure unde i-am dat blana sa vad ce poate, si apoi viteza de croaziera 160.

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Mie Mai 21, 2008 8:32 pm

Pentru consumul mediu de la cumparare, valoarea indicata de calculator se ia de pe unitatea multimedia (Info > Trip > Manual). Bineinteles, daca nu ai resetat-o, dar cred ca nu aveai vreun motiv... Valoare de consum de pe afisajul dintre vitezometru si turometru indica doar media mai recenta (se reseteaza dupa 4 ore de nefunctionare). Daca stiai toate acestea, scuze pt. palavrageala...

Avatar utilizator
Bi77er
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iul 31, 2009 12:32 am

Mesaj de Bi77er » Lun Oct 26, 2009 11:20 am

Salut!
Sa o stapanesti sanatos si sa ai parte doar de km fara incidente!
Vroiam sa te intreb cum mai evolueaza masina, ce pareri mai ai, ce modificar i-ai mai adus? Poze nu ai pus cu ea.. poate pe viitor.
P.S.: Ma intereseaza parerea ta despre masina pentru ca e aceeasi motorizare ca a mea, probabil ti-ai dat seama de unde e interesul.

Avatar utilizator
valy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 27, 2008 9:38 pm

Mesaj de valy » Lun Oct 26, 2009 11:53 am

Acum am ~33.000 Km si nu pot sa iti zic decat de bine. Am facut cea mai buna alegere cand am optat pentru CVT. Consumul in oras este de 12 % si in afara intre 6.5 si 12 in functie de viteza (90 - 160 km/h). De mers merg 90% pe automat, rareori cand sunt grabit ma dau pe manual.
Masina in rest este foarte ok, sunt multumit de ea, nu am avut nici o problema.
Modificari nu am facut decat la exterior: un eleron tip elegant, un tips pentru evacuare si geamuri fumurii.
Sa o stapanesti sanatos pe a ta si fara incidente.

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Lun Oct 26, 2009 11:58 am

poti sa ne pui niste poze cu modificarile... ma intereseaza cum arata eleronul ala elegant !

Avatar utilizator
Bi77er
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iul 31, 2009 12:32 am

Mesaj de Bi77er » Lun Oct 26, 2009 1:26 pm

Cam asa este si la mine consumul.. cel putin cel din oras e cel mai mare, ma cam sperie cateodata, dar asta e.
In legatura cu tips-ul, de unde l-ai achizitionat si cat a costat + manopera? Si eleronul respectiv m-ar interesa..
Cand ai timp sa-i mai faci cate o poza sa o postezi si aici.
Merci pentru promptitudine si sinceritate!

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori