2008 Lancer 1.8M/T 143CP Glacier Silver

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
goldeye3002
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 9:57 pm

Mesaj de goldeye3002 » Sâm Dec 06, 2008 9:06 pm

Mersi, consumul parca s-a mai asezat, mai bine spus a coborat la valoarea indicata de producator si se situeaza in intervalul 9-12, de obicei prin cluj 10,5-11.5. Extern 6.7-7.6 de cele mai multe ori.
Uleiul l-am verificat recent si mi s-a parut putin scazut(asta la 12.000) dar nu l-am verificat dimineata si terenul nu era tocmai drept, poate ar trebui completat cu max 200ml. Am completat foarte putin lichidul de frana....cam atat pana acum.
Inca o chestie, becul de la plafoniera din mijlocul plafonului s-a ars si m-a ars si pe mine la portofel cu 12, pt un amarat de bec care normal face 1 leu, macar l-am primit in pungulita cu cod si scris mare si frumos mitsubishi genuine parts

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Sâm Dec 06, 2008 9:54 pm

merci ...la fel ca la tractorasul meu , doar ca eu chiar am pus 1 l de ulei

dar ceva greierasi ?

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Sâm Dec 06, 2008 10:28 pm

super numar... felicitari... seamana mult cu cel de pe evo... poti sa le zici ca ai evo... eu asa am facut misto de unu... cina eu nu ti-l dau jos, dar te avertizez... altu ti-l va scoate...

Avatar utilizator
goldeye3002
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 9:57 pm

Mesaj de goldeye3002 » Dum Dec 07, 2008 2:25 am

Eu nu cred ca e ca tractorasul, la cat l-am terorizat prin oras si la drum lung turatii de 5000 in fiecare zi nu cred ca se poate numii consum de ulei, e ceva normal dupa mine. La 2.0Tdi de pe una bucata octavia, in primii 4000km am bagat 300ml....

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Dum Dec 07, 2008 7:17 am

tot asta am afirmat si eu

Avatar utilizator
goldeye3002
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 9:57 pm

Mesaj de goldeye3002 » Dum Ian 11, 2009 12:10 am

Nou raport la 15.000km...
Numarul sta bine, nu s-a luat nimeni de el si nu vad de ce ar avea treaba.
Am impresia ca placutele de frana s-au cam tocit, asta dupa nivelul lichidului de frana care dupa ce l-am completat a scazut treptat din nou.
Cauciucurile de vara cu care vine masina sunt destul de jucause pe vremea asta, mai ales daca este umed asfaltul-cu material antiderapant desigur.
Admiratoarele nu s-au mai putut abtine si mi-au tras un cui pe ambele usi din dreapta, din pacate prea putin va iesi la polish, restu doar prin revopsire.
Plasticele canta de mama focului, mai ales dimineata cand e foarte frig, la fel si bucsele de pe dedesubt in special cele de pe la puntea spate.
Scapa lichid de servo pe la unul din furtunasele care pleaca de la rezervorul lichidului de servo,furtunul de jos se pare.
Consumul a ramas la fel 10-12 %, dar sunt cazuri in care ajunge si la 14%, depinde de ruta, distanta, stil de condus; in oras.
Incet incet vine si revizia...cand va trece iarna vreau sa ii montez acel strut-bar, care este la variantele intense,instyle si la diesel la toate variantele de echipare(pret 580 lei inclusiv TVA) prelungirile la bara fata, ceva ornamente la consola centrala si cel mai important sa rezolv greierasii incapatanati
Din Cluj, va saluta Tanti Gaby(cei care au ascultat radio zu stiu)

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Dum Ian 11, 2009 12:19 pm

Multe probleme in primii 15 000 ... ( comparatie cu loganul meu care e sanatos tun dupa 23 000 )
Nu vad cum ai putea sa rezolvi problema greierasilor . Cred ca vor " canta " mereu cat va fi firg dimineata .
Consumul e destul de mare . Si la mine e la fel , dar dupa incalzirea mororului se stabilizeaza pe undeva la 8 - 9 in oras .
Dar depinde de oras .

Revizia nu era la 15 000 ?

Avatar utilizator
goldeye3002
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 9:57 pm

Mesaj de goldeye3002 » Dum Ian 11, 2009 6:00 pm

Revizia e la 20.000km, asa zice cartea, bordul spune alta...am intrebat si la dealer si a spus ca la 20.000km e revizia.
Probleme sunt, si cred ca vor fi in continuare din pacate, asta impresie mi-a lasat masina pana acum dar nu ai ce sa faci, toti producatorii fac rabat de la calitate mai nou, e un trend ce sa faci. Eu le consider probleme minore si nu le dau importanta, imi place tinuta de drum, imi place motorul si per ansamblu imi place masina, nu e ea cea mai stralucita dar macar e frumoasa

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Dum Ian 11, 2009 7:32 pm

Ma corectez in legatura cu consumul .
Nu am observat ca ai motor de 1.8 . Deci in final ai un consum destul de bun , daca eu cu 1.5 , sunt tot pe acolo intre 8-10 .

Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Dum Ian 11, 2009 10:03 pm

Goldeye, multe din sunete sunt de la drumuri. Eu prima oara am auzit zgomotul din spate pe centura ploiestiului cand dadeam din groapa in groapa. Sunt curios daca in afara au aceleasi probleme. Cat am mers in austria nu am auzit nici bucsa spate, nici greierasul de la torpedo, care in romania canta zilnic la gropi si denivelari....si care a aparut prima oara pe drumurile din statiunile reunumite din valea prahovei.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori