cz3, 1.3 SAM, sparkling black

Prezinta-ti Coltul aici!
Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Mar 11, 2008 1:26 pm

QUOTE (kristine77s)Primele probleme (deja!!!), prima vizita la MCar.
Ia sa vedem despre ce e vorba.

QUOTE (kristine77s)Sambata seara, prinzand o portiune libera pe Splai (spre Autovit), imi zic eu ia sa-o calc putin. N-am ajuns decat pana pe la 80, caci bucata libera nu era prea lunga (sper sa nu fi fost radar :-D), si franez brusc. Ups, volanul trage stanga! Destul de tare. Sperietura de rigoare, evident. Am mai incercat dupa aia niste frane mai bruste, dar la viteza mult mai mica (era si ud pe jos, mi-a fost si un pic frica, recunosc) comportamentul nu s-a repetat. Asta una la mana.
Kristine, mi s-a intamplat si mie ca in situatiile de franare brusca si viteza sa ma trezesc ca volanul trage dreapta sau stanga, uneori chiar violent.
Cauze pot fi mai multe: inclinare/denivelare carosabil si foarte putin probabil geometrie sau chiar disimetrie franare.
Atat timp cat fenomenul descris de tine nu are repetabilitate nu prea cred ca e vorba de vreo problema.

QUOTE (kristine77s)A doua la mana, azi dimineata, incercand, pe jumatate adormita sa gasesc drumul spre servici (mitsu inca nu l-a invatat, sa ma duca singur, dar il educ :-D), la trecere peste o sina de tramvai, zdranganit de plastic pe spate dreapta. Mai sa fie! Mi s-a parut! Ei bine, nu mi s-a parut, pt ca zgomotul s-a repetat de mai multe ori, cu ocazia trecerii peste diverse alte "obstacole".
Am avut si eu o problema care se manifesta similar, dar care s-a rezolvat intr-un final si de asemenea mai stiu o tipa cu CZ3 care se plangea de acelasi lucru. Am fost in service de cateva ori pana sa se rezolve.
Acum genul asta de probleme este cunoscut de catre service.
La mine s-a dat jos plasticul interior din dreptul aripii dreapta si fixat un burete dintre aripa si sasiu. :shock:
La tine a fost ceva mai simplu.

QUOTE (kristine77s)Am avut de-a face cu Razvan Serabian, cu un domn Preda de prin service (care a facut si teste cu masina pe strada) si cu un mecanic Andrei. Toti foarte draguti, foarte amabili. Desi la teste pe strada nu s-au observat probleme, maina a fost suita pe elevator, s-au dat jos rotile pe fata, s-au verificat etriere+placute de frana. Totul ok. S-a verificat pe tester ABS-ul, iar ok. Incepusem sa cred ca-s eu nebuna si paranoica (n-ar fi fost prima data :roll:).
Serabian ti-a vandut masina ?
Il stiu pe Andrei, e de incredere, serios, realist, isi da toata silinta sa rezolve orice problema si nu umbla cu cioara vopsita, vrajeli si alte prostii specifice oamenilor de service...

QUOTE (kristine77s)Intr-un final, s-a gasit si sursa zornaitului de plastic pe care l-am auzit azi si care, prin toate hartoapele prin care a bagat domnul Preda masina, nu a vrut sa-si mai faca aparitia. Era de la suportul de numere. Rezolvat si asta cu ajutorul a 2 suruburi.
Minunat!

QUOTE (kristine77s)In fine, cu aceasta minunata ocazie mi-am achizitionat si breloc pt cheie cu sigla
Al meu nu are sigla dar am desenat eu una cu pixu.

QUOTE (kristine77s)Seara buna la toata lumea, si scuzati lungimea povestii
Poveste asta a fost lunga ?

Numai bine!

Avatar utilizator
kristine77s
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 25, 2007 11:55 am

Mesaj de kristine77s » Sâm Mar 15, 2008 2:30 pm

Ieri dupa-amiaza am avut botez! Pe mitsu' meu il cheama de-acuma oficial 79UXU. Tactica mea a functionat perfect (adica cine naiba se duce la politie vineri dupa-amiaza tarziu?) asa ca in 20 de minute am rezolvat si problema asta. De-acu' astept ziua de miercuri sa-l scot la o plimbare mai lunga afara din oras, sa vada si el, saracu', altceva decat a-ntaia, a doua, frana... si de la capat.
@Cristi: masina am luat-o de la Ciprian Nimu din Giulesti. Serabian a facut pregatirile de predare si tot de la el am luat CIV-ul.
Zdranganitul de plastic s-a dovedit a nu fi totusi de la suportul de numar, ci de la scaunul din dreapta. S-a rezolvat cu geanta (a se citi rucsacul) pusa pe scaun. Nu mai face, in schimb daca nu-s atenta la cate bag in ea, devine sesizabila pt senzorul de grutate :-D Iar geanta cu centura pusa, cine-a mai vazut!!!
Gata cu povestile, ma-ntorc la dat cu sapa. Daca n-am fost cuminte, m-au pus la munca si-n we...

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Dum Mar 16, 2008 11:27 pm

QUOTE (kristine77s)Gata cu povestile, ma-ntorc la dat cu sapa. Daca n-am fost cuminte, m-au pus la munca si-n we...

ai nevoie de ajutor??? poate o punem de o intalnire mitsu.ro in mijlocu' razorului asa putem continua si cu povestile

Scrie răspuns

Înapoi la “Coltul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori