2006 Colt 1.3 Blue Atlantis

Prezinta-ti Coltul aici!
Avatar utilizator
pascal_mihai_marian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 6:40 pm

Mesaj de pascal_mihai_marian » Mar Oct 19, 2010 2:01 am

In seara asta m-am hotarat sa imi prezint si eu masinutza ,mai ales ca intru pe forumul asta de vre-o 2 ANI!! (rusine mie ca nu am facut-o pana acum)
Inca din 2006 de cand am achizitionat micul colt (care defapt e foarte mare "spatios" ,mai ales cu banchietele spate rabatate de multe ori l-am incarcat ca pe o "furgoneta" ) am simtit o atractie pentu formele care o diferentiau de restul masinilor din clasa ei , este o masina pe care nu ai ocazia sa o vezi pe toata drumurile (iar de cate ori sa intampla sa vezi cate una primesti flashuri si salutari ,cu toate ca nu il cunosti pe fericitul posesor).
Din punct de vedere mecanic nu pot sa spun ca este perfecta ,deoarece nu exista masini perfecte ,la oricare marca de masina se strica cate ceva la un moment dat, dar se tine bine si dupa 4 ani ,am avut vesnica problema cu tablita de deasupra galeriei care trancanea si mai trancane si acuma cate o data (cand are ea chef sa imi faca nervi), am schimbat rulmenti de sarcina care din cauza drumurulor noastre si a mizeriei care a intrat la ei s-au blocat si se auzea un zgomot urat cand roteam de volan pe loc (au fost 60lei pe original +manopera) ,a mai fost bucsa (sau bucsile,nu stiu sigur cate sunt) de la bara stabilizatoare schimbata pe garantie pe la 30.000km si in rest consumabilele pe care le papa orice masina: revizile facute mereu pe la aproape 15.000 sau la un an cand a fost cazul,discurile , placutele ,bujiile (ngk schimbate astazi la aproape 53.000 ,nici o diferenta fata de cele originale <cei de la service mi-au zis ca mai mergeau> dar daca in carte scrie ca la 45.000 se schimba trebuie sa ne conformam dupa ei,ca nu au facut ei degeaba cartea aia).
Ce ar mai fi de zis, masina are o culoare foarte frumoasa "blue atlantis" (usor cameleon ,multa lume mia zis ca se vede ba mai argintie ba mai albastra) ,tapiterie rosie ,volan si schimbator din piele rosie (a si alt defect volanul rosu se cam decoloreaza mai ales daca dai pe el cu solutie de curatat ) ,recent am achizitionat de la Denis o cotiera,roata de rezerva subtire ,jante albe pe 16'' (inainte aveam pe 15''),plafonul il am colat cu negru mat ,sistemul audio a fost imbunatatit cu difuzoare noi ,o statie si un subwoofer toate de la JBL ,pe geamuri folie de la Lumar si cel mai mare parasolar pe care au fost de acord sa-l monteze
Cam cu atata pot sa ma laud ,una peste alta sunt foarte multumit de masina si o recomand cu incredere oricui!
Fişiere ataşate
DSC01910.JPG
DSC01910.JPG (2.67 MiB) Vizualizat de 2870 ori
DSC01906.JPG
DSC01906.JPG (2.73 MiB) Vizualizat de 2891 ori

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Mar Oct 19, 2010 2:06 am

Foarte frumoasa masinuta! Arata bine cu jantele astea, dar mai trebuie coborata un pic

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Oct 19, 2010 2:33 am

Salut, frumoase jantele.

Insa cere neaparat coborata o idee.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Mar Oct 19, 2010 10:31 am

Ah, jantele de la Dennis. Arata foarte bine pe masinuta! Sa o stapanesti sanatos.

Daca poti, mai posteaza poze, pls. Si da-mi mai multe detalii despre colantarea plafonului, te rog, cat a costat, ce fel de folie.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Oct 19, 2010 10:47 am

Ma bucur ca te-ai hotarat sa ii faci jurnal de bord. Arata bine cu folie si cu jante albe.
Sa te bucuri de ea cat mai mult.

Avatar utilizator
pascal_mihai_marian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 6:40 pm

Mesaj de pascal_mihai_marian » Vin Oct 22, 2010 2:33 pm

la inceput m-a batut gandul sa o cobor mai jos ,dar m-am razgandit repede tinand cont de faptul ca strazile noastre sunt cum sunt si si asa este destul de joasa si de multe ori ma face sa imi doresc un L200 "vise"
in legatura cu plafonul colarea lui a fost facuta cu o folie negru mat foarte proasta ca si calitate din pacate ,montajul ei m-a costat 150 de lei dar in nici un an s-a facut foarte urata si mi sa spus ca o sa o schimbe pe garantie.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Vin Oct 22, 2010 4:17 pm

Nu ti-ai mai instalat noua folie?

Avatar utilizator
pascal_mihai_marian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 6:40 pm

Mesaj de pascal_mihai_marian » Vin Oct 22, 2010 8:07 pm

inca nu ,am vorbit sa o schimb numai la primavara ca sa nu se strine iara la iarna

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Vin Oct 22, 2010 11:18 pm

Ce cauciucuri ai? Ce dimensiune ar merge pe 16? 205/55 ar fi ok sau doar 205/45?

Avatar utilizator
pascal_mihai_marian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 6:40 pm

Mesaj de pascal_mihai_marian » Sâm Oct 23, 2010 12:00 am

cauciucurile pe 16 sunt 205/45 ,mai inalte de 45 nustiu daca merg si chiar daca ar merge nu sunt chiar atat de legale fiinca din cate stiu ai voie doar cu cauciucurile trecute in cartea masini (inainte erau trecute si in talon ,acuma in taloanele astea noi vad ca nu mai sunt).

Scrie răspuns

Înapoi la “Coltul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori