Mitza Colt - Steel gray

Prezinta-ti Coltul aici!
Avatar utilizator
cristinasfg
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 09, 2007 3:55 pm

Mesaj de cristinasfg » Mar Oct 23, 2007 3:47 pm

Salutare tuturor posesorilor de Mitsu.

Iata si a noastra Mitza a implinit luna trecuta 2 anisori (pe 26 sptembrie mai exact). Nu as avea de spus decat lucruri frumoase despre ea. Mai ales ca mi-a salvat viata, sau daca nu chiar viata cel putin picioarele.
Am avut un accident urat. Vara trecuta cand ne intorceam de la mare in Slobozia un idiot a intrat in mine exact pe partea soferului (nu stiu care au fost intentiile lui, nici el nu a stiut sa spuna!). Ideea este ca protectiile laterale si-au facut treaba. A fost vorba de un impact lateral. Toata tabla s-a multat pe barele de protectie.
Saracuta Mitza a trecut printr-o reparatie foarte costisitoare si de durata. Toate reparatiile au costat cam 5000 Euro (noroc de Casco!) sia durat 2-3 luni. Dar vreau sa va spun ca cei de la Casa Auto Brasov au facut o treaba extraordinara. Cand am scos-o din service arata ca noua. Nici nu imi credeam ochilor.
Acum nu are nici o problema. In doi ani avem deja 50.000 km. Am facut foarte multe drumuri Romania - Italia si inapoi. Nu plecam nicaieri fara ea. Sincer, pentru noi Mitza este ca si cum ar face parte din familie. Ne-am obisnuit foarte bine cu ea.
Atat la drum scurt cat si la drum lung se descurca de minune. Am incercat putin sa vedem cat de tare poate sa mearga. Am ajuns la 180 km/h si era destul de stabila, si inca mai mergea si mai mult dar am decis ca atat ajunge. Deci, numai cuvinte de lauda.
Acum ne gandim la un Outlander, in ideea ca in curand vrem sa ne marim familia. Dar daca nu ne ies planurile, la urma urmei si Mitza poate face fata la mai mult de 2 membri ai familiei. Cu un portbagaj deasupra s-au rezolvat toate problemele legate de bagaje.
Pentru toti cei care vor sa isi cumpere Colt, din punctul nostru de vedere este o masina fiabila si sigura.
Numai bine tuturor

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Oct 23, 2007 4:11 pm

.....................

Avatar utilizator
cristinasfg
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 09, 2007 3:55 pm

Mesaj de cristinasfg » Mar Oct 23, 2007 4:30 pm

A nostra Mitza etse un 1.3 benzina. Din pacate disel-ul era putin cam scumpica epntru noi acum 2 ani. Dar este buna si pe benzina. Important e ca este a noastra.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mar Oct 23, 2007 4:33 pm

Sa o conduceti cu placere mii de km.

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Mar Oct 23, 2007 4:45 pm

Ma bucur sa aud ca Mitza voastra si-a facut treaba cu succes pana acum si va doresc sa va mai tina multi ani de acum incolo.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Oct 24, 2007 12:37 pm

Important e ca ati fost voi teferi, fierul se repara. Oricum, sa o stapaniti cu placere in continuare, si sa nu mai aveti parte de astfel de evenimente.

PS: asteptam si "relatari" despre momente mai fericite oferite de Mitsa voastra. :wink:

Avatar utilizator
cristinasfg
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 09, 2007 3:55 pm

Mesaj de cristinasfg » Mie Oct 24, 2007 5:43 pm

Corectura dragul meu Andrei, o chema 'Mitza' si nu 'Mitsa', asta pentru ca e a mea si e mai cu mot :wink:
Si legat de momentele fericite petructe alaturi stau marturie toti cei 50.000 km parcursi impreuna. In afara de accident toate momentele au fost fericite.
Mitza mea e cea mai tare!

Avatar utilizator
Ady
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 25, 2007 9:31 pm

Mesaj de Ady » Mie Oct 24, 2007 9:25 pm

QUOTE (cristinasfg)A nostra Mitza etse un 1.3 benzina. Din pacate disel-ul era putin cam scumpica epntru noi acum 2 ani. Dar este buna si pe benzina. Important e ca este a noastra.

1.Conteaza ca si-a facut bine treaba si ca ai scapat intreaga (impacturile lateral sunt cele mai grave)
2. Diesel-ul este f. scump, atat la intretinere (filtre+distributie) cat si ca varianta de echipare , nu stiu daca merita (trebuie sa pui in balanta pretul masinii + consumabilele - diferenta la consum ).

Avatar utilizator
cristinasfg
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 09, 2007 3:55 pm

Mesaj de cristinasfg » Vin Oct 26, 2007 12:26 pm

Asta asa este. Dar daca ma crezi, in acel moment (desi eram plina de taieturi fine insangerate, de la cioburile geamului, care din fericire s-a spart exact in momentul in care m-am izbit cu capul de el!, sa ziceti ca nu sunt norocoasa ) in acel moment imi parea rau pentru Mitza. Toata lumea incearca sa ma calmeze spunandumi ca masina se repara, important ca eu sunt bine, dar mie imi parea atat de rau de nu va puteti imagina. Dar din fericire este la fel ca noua, asa ca regretele au disparut cand am revazut-o in toata splendoarea ei.
Legat de Diesel, probabil ai dreptate (nu am facut calculele!) nu stiu ce sa zic. Oricum pentru noi nu reprezinta un impediment faptul ca e pe benzina.
Dar hai sa va mai spun o chestie. Noi acum suntem in Italia, langa Napoli. Aici furtul de masini este la ordinea zilei. La firma acces la parcare pazita au doar angajatii directi ai firmei. Externii, insa (care sunt cam 40-50 % din cei care lucreaza in aceasta firma) nu au dreptul la parcare pazita. Si dupa cum spun si italienii, in fata firmei este piata deschisa de masini. Normal piata gratuita (pentru ca se fura si nu se cumpara!)
Iar norocul nostru este ca masina noastra este japoneza si mai ales ca mai este si pe benzina. Si deci masina noastra nu risca prea mult. Dar pentru asta tot o lasam acasa frumos in curte. Mai bine sta acolo decat sa fie furata si dezasamblata.
Asa ca oricat am zice noi ca in romania se fura ca in codru, sa vedeti ce e aici. Italienii isi pun pe masini cate unu sau chiar doua sisteme antifurt. Am fost cu adevarat socati cand am vazut ce se petrece pe aici.
Asa ca desi este pe benzina noi suntem super incantati de Mitza noastra, desi aici benzina este 1.5 euro/litru.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Oct 30, 2007 5:26 pm

QUOTE (cristinasfg)Asa ca oricat am zice noi ca in romania se fura ca in codru, sa vedeti ce e aici. Italienii isi pun pe masini cate unu sau chiar doua sisteme antifurt. Am fost cu adevarat socati cand am vazut ce se petrece pe aici.

Sa o stapanesti sanatoasa!
Am inteles ca s-au inmultit Mitsubishi-urile prin Italia.

Italia e tara cu cele mai multe firme care produc/comercializeaza antifurturi dar mai ales sisteme de logistica si siguranta via satelit pentru auto.
Eu am lucrat 5 ani in Milano pentru o astfel de firma, si lucrand in centrala de logistica unde primeam toate alarmele de la sistemele de pe masinile clientilor, respectiv toate convorbirile cu ei, am vazut multe situatii de furt sau tentative de furt.

Cei mai periculosi erau in Napoli, tin minte ca veneau alarme de la masini, se localizau pe harta, se blocau motoarele, samd...se sunau soferii care uneori erau disperati pentru ca se tragea asupra lor, chiar se auzeau focuri de arma in telefon...cei din Napoli si Calabria nu au nici un fel de scrupule...ai nostri sunt mici copii...dar acolo carabinierii mai si interveneau cand ii anuntam spre deosebire de politistii nostri, pentru ca ceva similar aveam si in RO si eram legati cu Udriste...nu incape comparatie.
Aveam si clienti din Napoli...daca nu le functionau sistemele cum trebuie sau nu erau sunati imadiat cand masina intra in alarma...sunau ei si amenintarile lor erau scurte si clare eu raspundeam de centrala si soft si nu de putine ori patronul italian mi-a pus telefonul pe speaker cand discuta cu unul din asta...nu imi venea sa cred...ma intrebam, ba ce dracu caut eu intre astia ?

Dupa 5 ani am renuntat, dar a meritat, insa nici acum nu mai ma uit la filme cu mafioti italieni.

Scrie răspuns

Înapoi la “Coltul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori