"noul" Colt 1.3 A/T

Prezinta-ti Coltul aici!
Avatar utilizator
ColtRosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 04, 2007 12:03 am

Mesaj de ColtRosu » Joi Oct 04, 2007 12:30 am

Salutare tuturor !
E prima mea postare pe acest forum.
Sunt de foarte putina vreme posesorul unui Mitsubishi Colt, facelift-ul sa-i spunem. Masina am luat-o pentru sotie, dar pana acum m-am "dat" eu cu ea.
Nu intrebati de ce.

Am ales modelul 1.3 A/T SAM SAFETY, culoare Cranberry Red.
Pentru cine nu l-a vazut, sau nu stie detaliile, cred ca are in plus fata de alte versiuni:
- jenti Alu de 16toli;
- geamuri laterale si luneta fumuri;
- tapiterie neagra cu insertii rosii si albe;
- farurile "negre";
- pragurile "negre"
- ASC (ESP);
- faruri ceata;
- airbag cortina
- CD ul cu mp3 si comenzi pe volan.
- senzori ploaie si senzori lumina
- volan imbracat in piele

In plus, am vrut neaparat cutie automata. Probabil ca unii o sa comenteze ca nu merita, consuma mai mult, etc. Cert e ca oricum consuma mult in Bucuresti, unde mai mult pe loc stai, deci am mers pe varianta muuult mai comfortabila pentru oras, pentru sotie.
Cutia e in 6 trepte si are optiune de automat si tiptronic.


Impresii.

Mie personal nu m-a incantat foarte tare. Sotia dorea o masina mica, ea chiar vroia un Pejo 107. Am deturnat-o si am dus-o sa vada si am testat Suzuki Swift, Grande Punto, Yaris, Clio 3, Fiesta si ultima a fost Colt.
Cert e ca a mea sotie a dat o tura in jurul lui, s-a urcat la volan, a butonat-o un pic si a spus, "pe asta o vreau".
So, am luat-o.
Cert e ca a inceput sa-mi placa.
Mi se pare foarte confortabila la drum, atat in oras cat si extraurban. Cutia automata ii aduce evident un plus de confort.
Se misca chiar foarte bine, nu e o masina joasa, nu te simti bagat in asfalt. Si nu e lenesa de loc. Deocamdata, pana la 1000, respectam cerintele producatorului si nu turam foarte tare. De fapt pe automat, daca nu ii dai prea tare gaz, oricum schimba vitezele repede.
La 120-130 mi se pare destul de silentioasa, nu e turata deloc (sub 3500ture)
Imi plac foarte mult banchetele din spate rabatabile si culisante.
Vizibilitatea la volan pare destul de buna.
Surprizator, mi se pare destul de bun soundul in Radio CD ul livrat.
Nu stiu daca scaunele sunt la fel si la versiunea fara "face lift", dar pe versiunea asta mi se par extrem de confortabile.
- Tapiteria mi se pare net superior calitativa celei dinainte (de exemplu, cea rosie nu-mi placea deloc la atingere)

Ce nu-mi place:
- Nu mi plac comenzile pe volan. Sunt efectiv pe volan, si daca nu esti cu el drept, cauti dupa butoane. E incomod, mai ales daca esti in mers. Mi s-ar fi parut mult mai simplu sa fie la coloana volanului si sa fie accesibil doar la o mana.
- tot la partea audio, nu mi place ca n-are buton de mute. Nu-mi place ca nu afiseaza ID ul mp3urilor rulate.
- nu inteleg de ce au renuntat la roata de rezerva in favoarea kit-ului de reparatie. Loc in portbagaj este.

Cam atat pentru primul post. Revin cu impresii noi. Daca aveti voi intrebari, voi raspunde asap.

Toate bune!

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Joi Oct 04, 2007 12:44 am

Sa o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ea! Cat mai multi km fara probleme!

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Joi Oct 04, 2007 9:13 am

La multi km fara nici un incident. Niste poze asteptam.

Avatar utilizator
ski
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 11, 2007 9:28 pm

Mesaj de ski » Sâm Oct 13, 2007 3:09 pm

@ColtRosu,sa o stapanesti sanatos, si fara evenimente neplacute.astept si eu pe la mijlocul lui decembrie un colt ca al tau, dar fara pachetul safety(tot A/T).

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Dum Oct 14, 2007 12:11 am

Salut si bine ai venit!
Sa o stapanesti cu placere si fara evenimeni neplacute!

Avatar utilizator
ColtRosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 04, 2007 12:03 am

Mesaj de ColtRosu » Lun Oct 29, 2007 10:50 am

Salutari si multumesc de urari !

Abia am reusit sa facem 1000km...
Am si poze, dar nu stiu ce se intampla de nu pot sa le dau jos de pe camera in computer. Mi se blocheaza.... mai sapam.

Alte impresii...
Consumul e de 8.6l/100 in acest moment.
Soundul la radio CD e chiar bun. Boxele mi se par destul de bune... Nu stiu ce se ascunde sub capace, dar se aude bine.

Ce ma deranjeaza si poate stiti voi, e ca pe mp3 player, nu baleiaza titlul melodiei, ci ramane fix. Aveti idee daca se poate face ceva ? Tot la capitolul audio, ma enerveaza ca n-are buton de mute, singura optiune ramanand OFF.
Altfel, se conduce foarte usor... cutia automata se misca bine.
Nu mai spun ca sotia mea este extrem de incantata si mereu imi spune "Imi place la nebunie".

Avatar utilizator
ski
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 11, 2007 9:28 pm

Mesaj de ski » Lun Oct 29, 2007 9:08 pm

si eu de abia astept sa vina al meu sa vad cum se misca ,cutia asta automata :?

Avatar utilizator
ColtRosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 04, 2007 12:03 am

Mesaj de ColtRosu » Mar Noi 06, 2007 12:15 pm

Cum am trecut de 1000km, intr-un final, am inceput s-o testez si la capitolul turatii mari, demaraj...
Pot sa spun ca se misca destul de bine. Merge bine pana la 5500-6000 ture... Zgomotoasa evident, dar se infige.... Evident in limitele de putere pe care le are.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mar Noi 06, 2007 2:38 pm

"-tapiterie neagra cu insertii rosii si albe; "
:twisted:
Si eu as fi vrut lancer cu tapiterie alb-rosu :roll:
Sa o stapaniti sanatosi

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Mie Apr 09, 2008 2:56 pm

Salut !
Azi o sa merg sa dau comanda tot la un Colt 1.3 AT Sam Safety. Tot pentru nevasta
Cum e cu cutia asta automata ? E greoaie, are intirzieri la schimbat vitezele ? Am vazut la datele tehnice ca masina cu AT e sanctionata cu 0.9 s la 0-100 km/h.
La drive-test masina cu cutie automata mi s-a parut anormal de zgomotoasa. Nu comentez de cum trage, pentru ca personal conduc un tdi si cuplul inseamna altceva pentru mine
As dori ceva impresii daca se poate.
Asa si inca ceva. As putea sa trag de un discount ? Ma gindeam la ceva simbolic, dat fiind ca masina este pe stoc si teoretic ar trebui sa apara saptamina viitoare. Ma gindeam la un 1-2% ceea ce nu sare nici calul, insa o sa ma simt si eu ceva mai bine, dat fiind ca finantele sint intinse la maxim.

Mersi !



ps: "negri", where are you ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Coltul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori