Bielete Antiruliu Si Bucsa Bara Stabilizatoare Aftermarket

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
mfdunhill
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 22, 2008 8:43 pm

Mesaj de mfdunhill » Lun Ian 14, 2013 12:54 pm

salutare,


imi poate recomanda cineva o alta varianta de piese decat cele originale Mitsubishi? Ma refer la brand. Am de schimbat bieletele antiruliu si bucsa bara stabilizatoare.

multumesc

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Lun Ian 14, 2013 2:58 pm

Salut,

Nu vreau sa para o intrebare cretina, dar de ce le schimbi?
Mai exact, ma intereseaza ce-ti bate, unde, daca poti descrie zgomotele, cand apar, etc.
Multam.

Avatar utilizator
mfdunhill
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 22, 2008 8:43 pm

Mesaj de mfdunhill » Lun Ian 14, 2013 3:39 pm

@Malakai nu este o intrebare stupida deloc. La viraje mi se pare ca se aude un zgomot de parca ar freca plasticul ala de protectie de la roata pe cauciuc. Am fost la mecanic pentru o inspectie pe rampa si mi-a recomandat sa le schimb [am aproape 40.000 km]. Service-ul nu este Mitsu, il cunosc pe proprietar, deci nu il pot suspecta de ceva.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Ian 14, 2013 6:10 pm

eu bucsele bara stabilizatoare spate le-am luat de la mitsubishi, pentru ca erau cele mai ieftine, am dat pe ele in jur de 27 de lei.
altele nu stiu, ca nu am schimbat nimic la ea.

Avatar utilizator
RACINGCODE
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 4:03 am

Mesaj de RACINGCODE » Lun Ian 14, 2013 6:13 pm

Recomandarea este sa folositi piese originale pe cat de mult posibil. Asta in cazul in care nu cautati un upgrade de la o firma renumita.

Avatar utilizator
mfdunhill
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 22, 2008 8:43 pm

Mesaj de mfdunhill » Mar Ian 15, 2013 10:06 am

@nini bucsele erau originale? pretul este un pic cam mic avand in vedere ca 2 capacele care se pun la stergatoare sa acopere piulitele de prindere m-au costat 90 de ron.

Avatar utilizator
goldeye3002
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 9:57 pm

Mesaj de goldeye3002 » Mar Ian 15, 2013 11:38 am

Bucsile de la bara stabilizatoare spate au costat 51lei setul. Pe fata sunt undeva la 70lei. Le-am schimbat datorita scartaitului groaznic facut la denivelari. Eu am vrut aftermaket in speranta ca nu vor mai incepe sa scartaie dar nu exista numai originale.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mar Ian 15, 2013 2:30 pm

Mda, se pare ca am dreptate.
Tocmai vin din service, unde am 'reclamat' zgomote asemanatoare care mi-au fost confirmate de unul din mecanicii de la dealerul local dupa un 'test-drive' cu acesta. Mi s-a facut o programare pentru verificarea efectiva a defectelor sambata viitoare. Sper sa fie identificate corect si remediate. Daca nu se gaseste sursa (desi eu cred ca nu e asta o problema), sau daca se ridica din umeri, o sa oftez si o sa fac asta in regie proprie.

Avatar utilizator
mfdunhill
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 22, 2008 8:43 pm

Mesaj de mfdunhill » Mar Ian 15, 2013 2:34 pm

despre SWAG ce aparere aveti? ca si calitate sunt aproape de cele mitsu?

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Ian 15, 2013 5:55 pm

da, au fost originale luate de la mit motors, nu mai am ambalajul pe el era scris codul.
cred ca totusi setul a fost in jur de 50 lei, deci bucata cam 25 lei, acum faceam calculele pentru ca stiu ca factura a fost de 74 lei si am luat eu ceva ce stiu ca a fost 25 lei.
si pe mine m-a mirat pretul care intradevar a fost cel mai mic din ce am gasit eu la momentul respectiv - octombrie, noiembrie 2012-.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori