Probleme La Computerul De Bord

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
emaurisio
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 26, 2012 12:12 am

Mesaj de emaurisio » Mie Sep 26, 2012 12:41 am

amun mitsubishi lancer glx 1998 si de la un timp incoace se tot intrerup ceasurile de la turometru , kilometraj si nu se ma aprinde ceasul ce indica kilometri. mai mult facea asta ziua iar seara isi revin la normal da acum am observat ca si seara se mai intrerup. ce pot face ? in afara de so duc la vreun servis auto.

Avatar utilizator
fanevo6
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 14, 2010 8:40 pm

Mesaj de fanevo6 » Joi Noi 01, 2012 1:52 pm

asa patesc si eu!!!! am fost la un service si mi-au zis sa imi cumpar alt panou de bord!!!!!de la dezmembrari!o fii o problema de la soft?poate ne ajuta si pe noi cineva cu un sfat

Avatar utilizator
fanevo6
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 14, 2010 8:40 pm

Mesaj de fanevo6 » Mar Noi 06, 2012 12:22 pm

am vorbit cu un mecanic de la un service si mi-a spus sa dau ceasurile jos si sa le duc la un electronist sa verifice traseurile de la ceasuri pentru ca au intrerupta masa si cand se incalzeste in masina se dilata contactele alea de cupru si d-aia nu mai merge turometrul si vitezometrul.nu e de la calculatorul de bord!!!

Avatar utilizator
fanto
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 28, 2012 5:24 pm

Mesaj de fanto » Mar Noi 06, 2012 10:36 pm

@fanevo6 eu nu stiu ce circuite dilatate vrea ala sa iti verifici. Aceeasi problema am avut-o si eu la un golf 3, murea turometru chiar trepida acul cand puneam contactul, iar la vitezometru era liniste si pace fix 0 km/h. Ai urmatoarele optiuni:
1. schimbat la ureche treapta si mers in orase dupa altii (poate merg legal)
2. alt bord, cel cu ceasurile.

Problema la mine nu au fost circuitele ci chipul de control al ceasurilor pe care electronistul mi-a spus direct ca nu schimba nimeni. Deci spor la cautat pe la dezmembrari eu la golf rezolvasem cu 350 ron iar montatul cam 50/100 ron nu mai stiu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori