Lancer Evo X

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
ZTV
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 20, 2011 12:26 am

Mesaj de ZTV » Vin Dec 09, 2011 2:07 am

salut, am gasit de cumparat un evo X din 2009 la un pret excele
nt. Motor de 2000 cmc, 27000 de km la bord. Am nevoie de ceva sfaturi, despre pareri legat de fiabilitate, performante,...
Orice ajutor este binevenit.

multumesc

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Vin Dec 09, 2011 8:21 am

NU o lua. De ce? Pentru ca o sa faci in felul urmator:
- apare o problema minora (reala or NOT)
- te agiti ca un sp**********.
- incepi sa compari experienta cu cea avuta cu Carisma
- iti vine sa arunci masina
- (daca o sa ai vreodata un moment de luciditate) o sa constati ca muncesti pentru un ... parc auto
- o sa incepi sa injuri si o sa arunci in toate partile cum ca Mitsubishi e cea mai proasta marca.

believe me..am fost si eu frustrat cu Mitsubishi. Dar scuza mea ar fi ca am luat un bullshit NOU pe care am dat o groaza de bani si era aproape imposibil de mers cu ea in conditii grele de drum. Sau cel putin nu se putea conduce normal, facand tot ce puteai face cu orice alta masina. Dar mi-am reparat-o eu pana la urma si acum sunt multumit de rabla.

Tu ce o sa faci la prima problema cu Evo-ul?

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Vin Dec 09, 2011 10:13 am

Evo e super dar gandeste la cat o consume, costurile de intretinere si de reparatie care nu sunt deloc scazute, asigurari mia scumpe etc. Evo nu e o masina pt folosit zi de zi.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Vin Dec 09, 2011 11:07 am

@driverx si flipper: amandoi aveti dreptate dar daca omu zice ca e un pret excelent, e greu sa zici 'nu' astfel ca @ZTV, gandeste-te f bine. Toti visam la asa ceva si daca ne mai si permitem pretul pt o astfel de bijuterie, inchidem ochii la multe din cele spuse de cei 2 colegi. sunt curios cat de 'excelent' este pretul. daca e 15 mii de euro, cumpar-o :-))

Avatar utilizator
ZTV
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 20, 2011 12:26 am

Mesaj de ZTV » Vin Dec 09, 2011 11:59 am

pretul un pic peste 15.000, am crezut ca EVO X este o masina buna, dar ma sperie ce am citit aici. Si eu am avut probleme cu carisma mea, destul de minora ce-i drept, dar vad ca Lancerul e mult peste .... Modelul EVO X imi place, imi place foarte mult designul, in rest nu prea stiu multe despre acest model. Dra ceva nu ete in regula ca n 2 ani si pierzi aproape 40% din pretul de achizitie.


@driverx : la carisma am avut probleme minore comparativ cu Lancerul tau cumparat de noua, si era din cauza lipsei de experienta al atelielelor pe motoare GDI. Eram nervos si frustrat pentru ca dupa ce am pus la punct ca la carte fara compromisuri (si aici ma refer ca toate piesele sunt originale, am schimbat si piese care inca mai mergeau pentru ca sa fac o revizie la sange.), si tot nu era la ce ma asteptam sa iasa. Acuma merge bine, am dat de cineva care e tatic pe GDI. Oricum, o am din mai 2011, si am facut cu ea aprox 25.000 de km.

Avatar utilizator
dragosh_em
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 29, 2011 9:52 pm

Mesaj de dragosh_em » Vin Dec 09, 2011 12:14 pm

Ma indoiesc ca alte masini n-ar avea probleme :| nu exista asa ceva - masina fara probleme...Alegerea o faci atat cu mintea cat si cu sufletul. Daca unii au avut probleme cu masina lor ( fie ea noua, fie nu ) asta nu inseamna ca marca e una cu PROBLEME :| Iti dau un exemplu - La mine in familie este o Toyota Avensis modelul anterior acestuia din 2010 sau cand o fi aparut. Motor de 1.8l benzina. Totul excelent pana la 88k km. La una dintre revizii mecanii au observat ca, consuma ulei in exces.Bun...Au zis ca vor completa uleiul si dupa 1k km sa mergem inapoi sa vada ce si cum ... Surpriza: a consumat 1.5l ulei in acei 1k km. Cei de la reprezentanta au zis sa facem o cerere la Toyota Romania pentru un schimb de motor. In maxim 2 luni motorul a fost schimbat cu succes ( masina avand doar 88k km se incadra inca in garantia aceea de 100k ). Cei de la reprezentata din Tg-Mures au spus ca masina noastra a fost a 3-a masina la care i-au schimbat motorul, si vorba aceea : este TOYOTA ...
Parerea mea este sa faci aceasta achizitie daca ai luat in calcul toti termenii ecuatiei, iar rezultatul este unul mai mult decat multumitor (Consum, revizii, asig , impozite bla bla)
PS: Pt pareri despre evo x ar trebui sa vb cu posesorii de evo x - chiar daca seamana la aspect cu lancer x e total altceva. Multa bafta

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Vin Dec 09, 2011 12:16 pm

Orice masina are probleme mai devreme sau mai tarziu, mai depinde si cum o intreti si cu mo exploatezi si cat de atent la detalii esti.

Si mie imi place mult EVO dar l-as cumpara doar daca mi lar vinde cu motorul de 1.6 de pe lancer:D

Avatar utilizator
ZTV
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 20, 2011 12:26 am

Mesaj de ZTV » Vin Dec 09, 2011 12:22 pm

Hehe, motorul este dpmv potrivit pentru mine.

@dragos: eram suparat ca nici reprezentanta din Timisoara nu era in stare sa puna la punct masina. Ba avea relantiul aiurea, ba pierdea din putere, pana ce am dat de un service recent (nu in RO) si in 2 ore, masina era ca si noua. Am facut de atunci cam 1200 km, si pot sa zic ca merge fara cea mai mica problema.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Dec 12, 2011 12:41 pm

Hai sa lamurim unele chestii de la inceput.

Performanta fara cheltuiala nu se poate. Iar cu motorul de 1.6 pe EVO... Mai bine lup in blana de oaie decat oaie in blana de lup.

Chiar daca pretul e atractiv, verifica atent istoricul masinii, mai ales sa nu fie lovita. La verificari, acorda o deosebita atentie si transmisiei. Daca totul e ok si ramai pe aceeasi pozitie dupa ce vezi topicul acesta si respectiv acesta go for it!

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Dec 12, 2011 3:47 pm

Am zis motor de 1.6 pe evo ca si optiune, adica sa poti sa alegi intre mai multe motoare. Mie unul imi place tuningul exterior(nu deala tiganesc cu vezi pe la toti marlanii, ci un accesoriu original etc) tuningul la motor nu ma pasioneaza ca nu ma duc la curse cu masina si pt uzul de zi cu zi imi ajung putin peste 100cp + ca si consumul e simtitor mia mic la acest motor.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori