Mitsubishi Lancer Prototype S

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Feb 26, 2008 1:49 pm

QUOTE (vvede)QUOTE (andrei6510)

@cristi: n-am inteles intrebarea ta...poti sa o clarifici un pic ca sa si raspund, te rog?

off-topic: Cred ca incerca sa faca o parafrazare a expresiei folosite de Carcotasi "ce-ti mai place shaorma" :-D
End!

Da

Avatar utilizator
andrei6510
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 17, 2007 8:42 pm

Mesaj de andrei6510 » Mar Feb 26, 2008 2:17 pm

M-am gandit eu ca s-ar putea sa fie o afirmatie si nu o intrebare, dar prin natura meseriei prefer sa nu fac presupuneri ci sa obtin clarificari.

"Andrei, am sute de posturi pe alt forum unde am laudat Mitsubishi si ce tine el in RO...atunci cand am avut ce sa laud.
Cere revista Colt Magazine si o sa vezi un interviu al meu despre Colt."

Cristi, stiu. Am revista. Mai glumesc si eu vizavi de atitudinea ta uneori prea critica fata de serviciile dealerilor Mitsubishi din Romania. Uite, eu am masina din 2005 si chiar sunt multumit de cei de la M Car. Asta e. Am avut doar revizii si vreo 2 reparatii (o zgarietura si una mai nasoala) si s-au miscat bine si cinstit. De fiecare data mi-au dat senzatia ca le pasa si ca se straduie. Poate e doar o senzatie, dar e ok.

Dar apreciez la tine oricum atitudinea fair-play fata de alte marci.
Asta in raport cu unii oameni de pe diverse forumuri (chiar si de pe acesta!) care se declara fanatici ai unei marci si ataca virulent pe oricine ar spune ceva de rau despre marca lor.
Si ce e trist la acest oameni (si repet chiar cunosc cazuri!) e ca peste nu multa vreme isi schimba masina (si marca!) si devin din nou fanatici ai respectivei marci. Dar asta deja e offtopic.

Vroiam doar sa clarific "glumitza" mea fata de "facutul praf".

Apropo de placutul hatch-urilor acum ca a mai fost un inceput de discutie pe aici candva: eram intr-o zi la Ikea si o cunostinta cumparase un dulap d'ala tip lego de la ei (adica super-ambalat si usor de montat) si avea in lungime vreo 1.70 - 1.80. Si ma gandeam in momentul ala: ce faci in situatii d'astea daca ai un sedan? Ca cineva zicea ca nu-ti cumperi masina ca sa cari frigidere si mobila. De acord, dar poate de 4-5 ori pe an ai nevoie sa cumperi ceva mai lung, ce faci cu un sedan?
Persoana care-si cumparase dulapul avea un Leon, a rabatat juma' de bancheta si scaunul fata si a fost ok.

Si inca una: un prieten de-al meu are Passat. De fiecare data cand mai mergea cu mine, cu Coltul tot ma lua "ca-i mic", "ca ma strange", "ca e incomod chiar si pentru oras". Si anul trecut se muta: m-a chemat sa-i duc eu masina de spalat cu Coltul ca la el chiar nu incapea in nici un fel!

D'asta imi plac hatch-urile: sunt 4-5-6 situatii pe an care-ti strica tot cheful. Prefer sa le evit. Mai ales ca nu prea gasesc beneficii reale ale sedan-urilor...

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Feb 26, 2008 3:02 pm

QUOTE (andrei6510)Uite, eu am masina din 2005 si chiar sunt multumit de cei de la M Car. Asta e. Am avut doar revizii si vreo 2 reparatii (o zgarietura si una mai nasoala) si s-au miscat bine si cinstit. De fiecare data mi-au dat senzatia ca le pasa si ca se straduie. Poate e doar o senzatie, dar e ok.
Sa zicem ca i-am vizitat mai des si d-aia.
Daca ma limitam numai la revizii nu aveam ce sa comentez, insa din pacate am fost nevoit sa apelez la serviciile lor, uneori chiar fara sa vreau.
Si mie mi-au reparat niste zgarieturi de la o pisica, pe capota...eram cel mai fericit client, poate sa confirme si baiatul care s-a ocupat ...apoi mi-au propus
sa o spele ) si ...am mai scris eu pe aici, au spalat-o la burete...i-am vazut dar din respect/bun simt am tacut...in general am incredere in oameni...s-a
ajuns la un detailing de 5 mil. pe banii mei la o masina noua de 3-4 luni.
Nu mai detaliez...ce am scris in aria "dealeri...." este destul de sugestiv si nu sunt decat o parte din povestiri...
Nu mai zic de alte experiente, auzite, patite de altii...unii chiar de pe forum.
Neputinta de a schimba ceva, teama de a nu fi tratati urat...ii face pe unii sa lase capul jos.
E alegerea fiecaruia dar ei sunt de vina pentru sistemul asta "romanesc"...
Eu recunosc...mi se rupe...
Dupa ce stai o vreme pe afara incepi sa vezi lucrurile altfel...deci problema e la mine. )
S-ar putea ca anumite chestii patite de mine si/sau de altii sa nu mai fi fost perpetuate datorita faptului ca le-am "reclamat" si lor si aici...
Coincidenta sau nu dupa faza cu masina mea zgariata de ei s-au dotat cu spalatorie fara atingere...

De fiecare data am mers in service plin de incredere si aproape de fiecare data am plecat "lovit" sau la ceva timp au aparut efectele...
Si cand ma gandesc ca la inceput, daca cineva comenta de rau Mitsu sau service-ul mcar (pe masini.ro) ii saream in carca...
Acum imi dau seama ca nu aveam experienta...eu am acumulat experienta, ei nu stiu, o sa vad...
Cand cineva greseste dar recunoaste si incearca sa repare...nu s-a intamplat nimic, ramanem prieteni pentru ca pana la urma totul a fost OK dar daca
te plimba, te ameteste "daca mai face, reveniti", face niste greseli ridicole si dese...atunci e altceva...
Si mai si mint de ingheata apele...

QUOTE (andrei6510)Dar apreciez la tine oricum atitudinea fair-play fata de alte marci.
Asta in raport cu unii oameni de pe diverse forumuri (chiar si de pe acesta!) care se declara fanatici ai unei marci si ataca virulent pe oricine ar spune ceva de rau despre marca lor.
Si ce e trist la acest oameni (si repet chiar cunosc cazuri!) e ca peste nu multa vreme isi schimba masina (si marca!) si devin din nou fanatici ai respectivei marci. Dar asta deja e offtopic.
Stiu ce vrei sa spui...asta am realizat si eu...din acest motiv am atitudinea asta mai "glumeata" uneori.
Nu vreau sa fac pe judecatorul insa putini sunt fani adevarati.
Ce e mai misto e ca fanii astia fanatici, cu gura mare si total in necunostinta de marca au aparut de foarte putin timp dupa ce Mitsubishi s-a remarcat prin design...
In ceea ce ma priveste nu stiu cat de fan mai sunt dar am fost...si nu numai din gura ...sunt multe persoane care pot confirma asta, chiar dintre cei care ii
critic pe forum.

Uitasem...pe langa tot felul de fani mai sunt si pupincuristii...dar astia sunt o categorie aparte. )
Fie au rude, cunostinte prin mcar, fie au fost in service odata si deja se cred cu "relatii" de la atata bagare in seama si de la 3 scartzuri rezolvate sau unse. )
Culmea e ca si eu am "cunoscut" destui pe acolo, chiar mai multi decat as fi vrut... dar rezultatul final a fost acelasi...

Hai, sanatate si spor ca deja m-am plictisit sa vorbesc despre asta...

Avatar utilizator
allex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 30, 2007 1:36 pm

Mesaj de allex » Mar Feb 26, 2008 8:19 pm

Efectiv superb, cea mai reusita compacta hatch dpdv al designului. Nu se stie inca momentul cand ar putea fi disponibila pe la noi, nefiind anuntate clar datele nici pentru America de Nord si Asia, care foarte probabil vor avea noul model inaintea Europei (cum a fost in cazul sedan-ului).

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mar Feb 26, 2008 8:31 pm

QUOTE (Cristi)Si mie mi-au reparat niste zgarieturi de la o pisica, pe capota...eram cel mai fericit client, poate sa confirme si baiatul care s-a ocupat

Pentru ca m-am ales si eu cu asa ceva (si nu doar de la o pisica ), poti detalia un pic cum au rezolvat problema cu zgarieturile ? Eventual pe un alt topic ca sa nu deviem de la subiect. Merci!

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Feb 26, 2008 9:44 pm

OFFTOPIC :-D
Au masina de polishat, polish 3M adica clasa I.
Acum depinde si de persoana care lucreaza pentru ca nu e chiar asa de simplu precum pare.
Mie de exemplu imi rezolvasera zgarieturile, dar imi facusera pe capota niste holograme de toata frumusetea care nu se prea vedeau la lumina becului din service dar in soare erau superbe...
In fine, mare grija cu asa zisii meseriasi ca se poate alege prafu de vopsea...
De atunci, de masina mea se ocupa o firma din Bucuresti, maniadetailing se numeste si la capitolul asta stau linistit ca am parte de lucrari OK.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Joi Feb 28, 2008 8:09 am


Avatar utilizator
paul.todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:37 am

Mesaj de paul.todea » Vin Mar 07, 2008 5:04 pm

din spate semana f tare cu noua impreza, din fata e demential

Avatar utilizator
popic82
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 01, 2008 4:54 am

Mesaj de popic82 » Joi Apr 03, 2008 1:17 am

masina superba...n`am ce zice..dar nu vad legatura , de ce mai e numele Lancer...nu prea mai vad linia de sageata ! in fine..probabil gresesc...Inca odata, masina traznet dar asocierea cu numele asta, n`o intzeleg !


Am si eu o intrebare..poate ma ajuta cineva cu un raspuns (macar in jurul realitatii) ! ma intereseaza sa pun farurile astea pe lancer ( 1.5 invite-benzina) ! se poate..si daca da....CAT COSTA ! si ca sa schimb si bara..(ma refer doar la grila..ca aia vreau sa modific) cat ajuge ceva asemanator evo sau la fel ! sau merge sa tai bucata ai unde este numarul pus si sa fac vreo modificare ? ! mersi anticipat pentru raspunsuri ! (apropo...am leasing )

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Iun 11, 2008 9:36 pm

Si varianta finala va fi prezentata la salonul de la Paris.

http://www.worldcarfans.com/9080611.008 ... paris-2008

Cam seamana cu Chevrolet Lacetti Hatch la spate.
Fişiere ataşate
4189xadwlb.jpg
4189xadwlb.jpg (34.83 KiB) Vizualizat de 6693 ori
ptichat_1143306662_chevrolet_lacetti_059.jpg
ptichat_1143306662_chevrolet_lacetti_059.jpg (58.82 KiB) Vizualizat de 6693 ori

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori