sistem audio lancer

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
GcX
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 26, 2007 9:41 am

Mesaj de GcX » Mar Ian 22, 2008 11:24 pm

GATA am rezolvat, se pare ca un mail la mme chiar a ajutat, asa ca thanks a lot for the advice. ideea a fost ca atata timp cat nu ma ating de structura masinii eu pot sa instalez ce doresc(la o firma autorizata of course)...zis si facut sunt mai fericit cu 200W de azi. 8)

Avatar utilizator
paul.todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:37 am

Mesaj de paul.todea » Joi Ian 24, 2008 12:54 am

va salut pe toti.Sunt un nou membru si un novice in ceea ce inseamna Mitsubishi, eu am o actavia 2.Am vazut si eu lancerul x si m-a impresionat.Evident am fost la test la Cj cu dieselul.Per ansamblu sunt multumit mai ales de dotarile cu care vine masina.Pe mine ma intereseaza un diesel de 2 l, varianta 3 de echipare, care cred ca stiti ca include suspensie sport, jante pe 18, sist audio profesional, etc...Am remarcat insa calitatea extrem de slaba a plasticelor.Deci sunt chiar urate, nu vreau sa supar pe nimeni dar asta e adevarul.In fine pot sa trec peste asta.Si mai e si esapamentul, care e cam ieftin pt asa o masina.
Si acum as avea cate intrebari:
1.Sa ma risc sa imi iau masina cu suspensii sport + jante pe 18 pe drumurile noastre?In sensul ca mi-e frica ca vor suna plasticele ca dracu din cauza trepidatiilor :twisted: + uzura directiei
2.Mi se pare o lipsa de respect fata de client din partea mitsu sa scoata modele noi atat de repede.Stim cu totii ca un brand care se respecta pe sine si mai ales clientii asteapta 7-8 ani pana cand sa scoata un model nou, pe cand la mitsu e vb de 3-4 anishori.No offence
3.Stiu ca in general masinile japoneze sunt fiabile.La ce sa ma astept de la mitsubishi?Pt ca ma pregatesc sa dau aprox 25 de mii pe o masina despre care nu stiu mare lucru, dar care mi-a placut.Va rog un pic de ajutor

Avatar utilizator
Leutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 10, 2007 5:49 am

Mesaj de Leutz » Joi Ian 24, 2008 4:28 am

QUOTE (paul.todea)2.Mi se pare o lipsa de respect fata de client din partea mitsu sa scoata modele noi atat de repede.Stim cu totii ca un brand care se respecta pe sine si mai ales clientii asteapta 7-8 ani pana cand sa scoata un model nou, pe cand la mitsu e vb de 3-4 anishori.No offence

Salutare. Nu ofensezi pe nimeni, stai linistit
Insa nu e in totalitate adevarat. 3-4 ani este un ritm slabut, dar foarte bun pentru Mitsubishi Motors, raportat la forta lor financiara si la situatia in care in care se afla compania la momentul de fata.
Toyota are (de exemplu) in vanzare in Jp vreo 6 linii de design de-odata, fiecare incluzand de la clasa mini pana la van-uri dintr-alea nesimtite specific americane; deci cam 6-7 modele de masini pe fiecare stil de design. La astea se adauga o multime de alte modele care nu apartin nici uneia dintre linii/game, fiind ele insele niste conceptii deosebite. Ei bine toate astea cam la cateva luni, maxim un an primesc facelift-uri vizibile la interior si exterior si in general cam intre 2 saloane auto tinute la Tokyo (o data la 2 ani) trec partial sau total catre o noua generatie. Pe strazi este uluitor, cum la cateva luni te plesnesc peste ochi masini/modele pe care nu stii cum, cand si de unde dracu' le mai scot. Si respectand proportiile si ceilalti constructori japonezi fac cam la fel.
Din multimea asta de modele se exporta in diverse zone ale lumii anumite linii, care 1. sa satisfaca gusturile/obiceiurile bastinasilor si 2. categoric !!! sa le-aduca si lor un ban cinstit. Din punctul asta de vedere, Europa este fara discutie o piata conservatoare; lucru care nu este nici rau nici bine. Pur si simplu, asa-i de cand lumea ... Si atunci de ce sa scoata VW sau Renault modele la 2 ani, cand se vand foarte frumos si alea de acum 5 ani ??

Cum spuneam, 3-4 ani e un rimt slabut pentru asiatici, respectiv toyota, nissan, honda ... dar astia au alt volum de vanzari, alt target-e ... alta forta financiara etcetc. Sa nu mai spunem ca vin din urma multi ... koreeni, chinezi ... care au forta si se misca tot cam in ritmul amintit mai sus.
Pe de alta parte la Mitsubishi era nevoie de improspatare a imaginii marcii si cred ca noul lancer chiar este ceea ce le trebuia.

Deci, acu' ... mai in gluma mai in serios cele 3 intrebari ale tale se reduc la una singura, cea de-a 3-a, la care de fapt ti-ai raspuns singur :twisted:
QUOTE (paul.todea)"sa dau aprox 25 de mii pe o masina despre care ..., DAR CARE MI-A PLACUT."

Cheers !!!

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Ian 24, 2008 2:11 pm

QUOTE (paul.todea)1.Sa ma risc sa imi iau masina cu suspensii sport + jante pe 18 pe drumurile noastre?In sensul ca mi-e frica ca vor suna plasticele ca dracu din cauza trepidatiilor :twisted: + uzura directiei
Sunt niste riscuri, ca sa le zic asa, dar nu mai mari decat in cazul altor producatori.
Plasticele pot sa inceapa sa sune aiurea sau nu, dar de obicei se gasesc solutii la astfel de probleme.
QUOTE (paul.todea)2.Mi se pare o lipsa de respect fata de client din partea mitsu sa scoata modele noi atat de repede.Stim cu totii ca un brand care se respecta pe sine si mai ales clientii asteapta 7-8 ani pana cand sa scoata un model nou, pe cand la mitsu e vb de 3-4 anishori.No offence
Prefer sa scoata modele noi mai repede, dar daca se poate si o gama de motoare mai diversificata...pentru ca asta cam lipseste.
Ca sa nu mai zic de motoare imprumutate...personal prefer un mitsubishi cu motor mitsubishi.
QUOTE (paul.todea)3.Stiu ca in general masinile japoneze sunt fiabile.La ce sa ma astept de la mitsubishi?Pt ca ma pregatesc sa dau aprox 25 de mii pe o masina despre care nu stiu mare lucru, dar care mi-a placut.Va rog un pic de ajutor
Pana acum pot spune ca mitsubishi produce motoare fiabile, printre cele mai fiabile din lume, tehnologii testate in WRC, raliuri, etc...restul componentelor ce compun masinile Mitsu sunt OK insa parca nu se ridica la inaltimea motoarelor.
Ai auzit de Passat.
Pai atunci stii ceva despre lancerul diesel pe care ti-l doresti pentru ca are motorul de pe Passat 2.0 TDI cu alt soft...

Asa e, legat de plasticele de la interior si ar mai fi maruntisuri din astea...se putea mult mai bine...mai ales cand pe masa se varsa 25.000 euro.
Pentru modelul de 15.500 euro e ok, peste 20.000 ...
E cam rusinos...dar sa zicem ca e de la varsta cum zicea cineva pe aici, adica lancerul e pentru persoane tinere sub 30 ani...)
Pe de alta parte, concluzionand impresiile expuse pe diverse forumuri se poate spune ca lancerul are o tinuta de drum mult mai buna decat lpassatul, e mult mai stabil, sigur, placut la condus, etc etc.

Bafta!

Avatar utilizator
paul.todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:37 am

Mesaj de paul.todea » Joi Ian 24, 2008 3:27 pm

va multumesc mult pt raspunsuri.Ma bucur ca am apelat la oameni care cunosc multe si stiu ce vorbesc.Daca inainte eram 75% hotarat ca vreau lancer acum sunt 95%.Cele 5 procente inclina spre mazda 6 care imi place mult dar stiu ca e mai scumpa.Ati observat poate ca imi place inca o japoneza.Inainte eram fan al masinilor germane sau cel putin convertite (am octavia 2 pe care am dat vreo 24 de mii in 2005) si sincer im plac si acum, dar ma dezgusta birocratia asta de care ma bat de fiecare data in service.Sper ca la japonezi e altfel ca eu tot asa aud.Va multumesc si imi cer scuze pt Off-Topicuri

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Ian 24, 2008 9:15 pm

Si noi iti multumim pentru aprecieri!
Care japonezi ca service-urile sunt romanesti. )

In service-urile Mitsubishi e totul perfect!!!
Uite niste exemple: http://www.mitsu.ro/forums/viewtopic.php?t=372

)))

Avatar utilizator
Vertex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 21, 2007 12:12 pm

Mesaj de Vertex » Sâm Ian 26, 2008 7:26 pm

QUOTE (paul.todea)2.Mi se pare o lipsa de respect fata de client din partea mitsu sa scoata modele noi atat de repede.Stim cu totii ca un brand care se respecta pe sine si mai ales clientii asteapta 7-8 ani pana cand sa scoata un model nou, pe cand la mitsu e vb de 3-4 anishori.No offence

sa stii ca ultima versiune de lancer(lancer 8 ) a fost lansata in 2000, si asta noua in 2007(care este lancer 9 nu 10 cum spun unii)

Avatar utilizator
paul.todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:37 am

Mesaj de paul.todea » Lun Ian 28, 2008 6:57 pm

dar vertex, cei din reprezentante spun ca e lancer 10.A fost cand un facelift si ei numara si acel model ca fiind o noutate?

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Sâm Sep 05, 2009 10:18 am

Intrebari:
- boxele montate in usi, precum si tweetere-le sunt diferite la echiparile
Inform/Invite fata de Intense/Instyle?
- head unitul este identic la echiparile Inform, Invite si Intense?
excludem echiparea Instyle care beneficiaza de MMCS..

Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Mar Feb 02, 2010 10:56 pm

Salutari!

Am o intrebare pentru posesorii de Lancer 2008 Intense:
La sistemul audio daca comutati pe AUX aveti zgomot de fond?
In cazul meu fara sa introduc in mufele de AUX vreun jac , am un zgomot de fond destul de suparator.
Sa fie din setarile sistemului sau e un defect?

Multumesc!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori