Optiunea buyback ...

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
kinevel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 24, 2007 1:40 am

Mesaj de kinevel » Sâm Noi 24, 2007 2:31 am

am intrebat la mitsubishi despre optiunea buy-back ptr masina mea ... asta ce presupune, ma duc cu masina la ei.. tipi mi-o evalueaza si imi spun ca imi dau o anumita suma pe ea cu care sa imi cumpar alta masina de la ei ( cel putin asa am inteles eu ) ... din cate am vb cu tipul respectiv la tel e disponibila optiunea asta dar mi-e sa nu fie oarecum tzeapa, adica sa imi dea foarte putin pe ea ... vreau sa imi dau lanceru 1.6 inapoi si sa imi iau pe ala nou (lucru care daca ar fi realizabil ar fi prea frumos) ... am un lancer luat in leasing, si cel putin sper ca daca o sa reusesc sa fac asta sper ca suma pe care o iau pe masina sa o dau ca avans si cred (adica sigur ) ca o sa-mi creasca rata lunara ( sper ca nu exponential ) si sa imi prelungeasca perioada de leasing ... cand ajung in buc o sa ma duc acolo sa vad ce si cum si o sa mai postez ... mie cel putin mi se pare o idee buna si ma scapa de o gramda de bataie de cap sa ma chinui sa o vand.

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Sâm Noi 24, 2007 10:12 am

Aceasta optiune este una foarte avantajoasa si pentru client si pentru dealer. In strainatate se practica acest lucru de peste 10 ani, sistemul dezvoltandu-se foarte mult in ultimii 3-4 ani cand constructorii scot modele noi la intervale foarte scurte, iar dorinta de actualitate determina cetateanul din strainatet sa apeleze la acest tip de a schimba masina. Diferenta intre sistemul din Romania si cel din strainatate este pretul pe care delerul il ofera pe vehiculul ce-l primeste ca avans. Ideea este ca romanul vrea sa aiba profit din orice si de aceea iti subevalueaza masina pentru ca ei sa o vanda la pretul real al pietii si implicit sa obtina profit. Eu am vrut sa-mi dau Volkswagenul la Ivas Galati, dealer Skoda, pentru a-mi lua alta masina de la ei. Pe piata SH din Romania masina mea face cam 9000Euro, iar ei mi-au oferit 7100. Asta nu inseamna ca cei de la Mitsubishi au acelasi sistem de evaluare. Merita sa incerci. Eu am scris tot ce stiu despre acest lucru si sper ca ti-am fost de folos. Chiar sunt curios cu cat iti ofera sub pretul pietii...
De asemenea, iti recomand, in cazul in care diferenta este mica fata de pretul pietii, sa accepti pentru ca te va scapa de multe batai de cap. Ideea e ca odata ce iti preia masina ca avans ei trebuie sa faca toata documentatia aferenta, ca sa nu mai vorbim de timpul pe care nu-l pierzi prin targ cu masina. E alegerea ta. Bafta iti doresc!!!

Avatar utilizator
kinevel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 24, 2007 1:40 am

Mesaj de kinevel » Sâm Noi 24, 2007 10:48 am

asta ziceam si eu ca ma scapa de o groaza de batai de cap si la urma urmei e mai comod ... eu pe a mea vreau sa iau 6500-7000 de eu dak ar fi sa o dau asta + preluare leasing ... daca imi dau baietii 5000-5500 cred ca as fi de acord ...

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Dum Noi 25, 2007 11:26 pm

QUOTE (kinevel)asta ziceam si eu ca ma scapa de o groaza de batai de cap si la urma urmei e mai comod ... eu pe a mea vreau sa iau 6500-7000 de eu dak ar fi sa o dau asta + preluare leasing ... daca imi dau baietii 5000-5500 cred ca as fi de acord ...

Cei de la Mitsubishi ofera un pret mai bun decat cel pe care l-ai obtine pe piata.
Stim cu totii ca japonezele au un pret de revanzare foarte mic in RO, chiar la 1000 km rulati.

Masina ta existenta e in leasing ?
Eu stiu ca buybacku' se poate efectua numai daca masina a fost achitata complet.
Stiu bine ?
Afara se poate achizitiona alt model in sistem buyback chiar daca leasingul la modelul oferit ca avans nu a fost incheiat, la noi nu este posibil asa ceva deocamdata.
Ma intereseaza acest subiect si daca exista posibilitatea unui buyback in conditiile in care leasingul existent nu a fost incheiat zi-mi si mie, cum si unde ?

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Dum Noi 25, 2007 11:39 pm

Din cate stiu eu, singura modalitate pentru a beneficia de buyback cand masina este in leasing este refinantarea. Adica faci un credit de nevoi personale la banca, inchizi leasingul, inmatriculezi masina pe numele tau si o dai inapoi la buyback. Singurul dezavantaj ar fi faptul ca la credit ai dobanda semnificativ mai mare decat la leasing.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Dum Noi 25, 2007 11:47 pm

QUOTE (legacyb4)Din cate stiu eu, singura modalitate pentru a beneficia de buyback cand masina este in leasing este refinantarea. Adica faci un credit de nevoi personale la banca, inchizi leasingul, inmatriculezi masina pe numele tau si o dai inapoi la buyback. Singurul dezavantaj ar fi faptul ca la credit ai dobanda semnificativ mai mare decat la leasing.

modalitatea asta o stiam, exclus. :wink:

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Dum Noi 25, 2007 11:53 pm

Pai ma gandeam eu ca nu e o solutie prea favorabila. Eu am facut tipul asta de credit pt a cumpara masina si ma cam ia ameteala cand vad cati bani se aduna la sfarsit. Insa am ales varianta asta tocmai pt a putea sa fac ce vreau cu masina, sa o vand sau sa o dau la buyback cand vreau fara complicatii. Ce sa-i faci, avantaje si dezavantaje...

Avatar utilizator
kinevel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 24, 2007 1:40 am

Mesaj de kinevel » Lun Noi 26, 2007 5:06 pm

este disponibila si optiunea buyback la masinile in leasing ... am intrebat pe tipu de acolo si a zis ca nu cont ..

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Lun Noi 26, 2007 5:10 pm

Probabil ca se poate si asa. Insa nici nu vreau sa ma gandesc ce complicaciunea naibii iese cu hartiile, cine de la cine o ia, radieri, inmatriculari, etc. Sincer nu prea cred ca e dispus delaer-ul sa preia orice leasing, daca nu i se pare avantajos.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Lun Noi 26, 2007 5:43 pm

QUOTE (kinevel)este disponibila si optiunea buyback la masinile in leasing ... am intrebat pe tipu de acolo si a zis ca nu cont ..

da?
care tip ?
imi poti da detalii ?
Multumesc!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori