Lancer Nou Diesel Sau Benzina?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
ilangelx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 06, 2009 2:25 pm

Mesaj de ilangelx » Mar Noi 10, 2009 10:02 am

Nu ma deranjeaza zgomotul la interior, mi-as lua motorina dar nu imi permit. Am avut ales intre benzina 1.8 Inform si bezina 1.5 Invite. Am ales 1.5 Invite pentru plusul de confort si consum mai mic.

Masina vine in tara dupa 15 dec, asa ca nu am ce face si va trebui sa platesc taxa. Calculatorul de taxa online imi spune ca am de plata aproximativ 300 euro.

Eu din ce am vzut pe net, taxa se aplica incepand din 15 decembrie pt ca asa impune UE. M-as bucura sa se puna guvernu contra UE si sa mai amane pana in ianuarie 2010 aplicarea taxei

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Noi 10, 2009 1:03 pm

conform calculatorului de pe site-ul ministerului finantelor, precum si din calculul din oug 218 din 2008 ( cea atasata de radurin ) si din oug 7 din 2009, rezulta ca taxa de prima inmatriculare pentru un lancer de 1.5 l, inmatriculat dupa 31.12.2009 este de 899 euro.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Noi 10, 2009 1:07 pm

ilangelx, sa fie intr-un ceas bun si sa o stapanesti sanatos!

Discutiile referitoare la nouta taxa de mediu s-au mutat aici.

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Mar Noi 10, 2009 4:34 pm

Sa stii ca si motorizarea de 1.5 este destul de sprintena, daca stii sa o stapanesti, adica va trebui sa apesi cu incredere pe pedala de acceleratie sa depasesti fara jena 4000 de rpm. Abia dupa turatiile astea se trezesc motoarele.
Pe dealata parte se poate merge cu ele si "dizeleste" - la mine cel putin, cu motorul de 1.8 pot sa merg linistit cu 50 - 60 km/h in treapta a 5-a la turatii intre 1400 - 2000 rpm.
Daca e cazul o retrogradare rapida imi permite o turatie de demaraj.

Avatar utilizator
ilangelx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 06, 2009 2:25 pm

Mesaj de ilangelx » Mar Noi 10, 2009 9:43 pm

Tocami am venit de la testdrive cu Lancer Sportback 1.8 benzina (nu aveau pt testdrive varianta 1.5). M-am acomodat cu masina in 2 min, parca o conduceam de cativa ani. Iti ofera o senzatie foarte placuta in timpul mersului, simti ca ai control, masina reactioneaza la fiecare comanda de parca stia dinainte ce vrei sa faci. De asezarea la drum nu mai e nevoie sa vorbesc iar motorul, nefiind cel de 1.5, a fost menajat.
Nu l-am turat sa vad ce poate pt ca nu vreau sa simt diferenta, cand o sa conduc cu motorul de 1.5.
Astea au fost cateva din primele impresii la volanul unui Lancer.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori