Lancer 1.3 1995 - Vreau Sa Imi Cumpar

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
ms12oke
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 29, 2009 9:24 am

Mesaj de ms12oke » Joi Oct 29, 2009 9:33 am

Buna, sunt nou aici.
De o cateva zile m-am gandit sa achizitionez un Mitsubishi Lancer 1.3 75cp an 1995. Masina nu este inmatriculata are 180000km, estetic arata bine.
Acum vin intrebarile sper sa ma ajute cineva.
Cat de fiabile sunt aceste masini?
Ca elev si fara un loc de munca si ajutor din partea cuiva, o pot intretine?
Sunt E2?
Cam cat ar fi taxa de inmatriculare?
La ce trebuie sa fiu atent la acest tip de masini?
(ar fi m-ai mlte dar nu vreau sa va plictisesc)
Vanzatorul mi-a spus ca singurul lucru la ea ce nu e ok este faptul ca trage putin stanga si suna o bucsa sau bieleta ceva de genu. In rest masina fiind ok dupa spusele lui.
Mentionez ca nu pot sa o testez avand numerele expirate toate randurile, iar bani de un test la service nici poveste din pacate.
Astept un sfat din partea cunoscatorilor.
Precizez ca nu am mai avut contact cu masini japoneze.
Multumesc anticipat
Stima
Cristian

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Joi Oct 29, 2009 9:35 am

Daca nu ai bani de un test, nu poti tine masina aia nici in parcare, ce sa mai zic sa o folosesti si sa o intretii. Fara suparare.

Avatar utilizator
ms12oke
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 29, 2009 9:24 am

Mesaj de ms12oke » Joi Oct 29, 2009 9:42 am

Deci sa inteleg ca este o masina greu de intretinut.
Vreau sa precizez ca nu am cumparat inca masina.
Multumesc mlt si astept sfaturi in continoare.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Oct 29, 2009 9:59 am

cred ca se referea mai degraba ca daca nu ai bani de un test (cred ca e max 100 euro la autovit), nu o sa ai nici bani de taxa de inmatriculare, reparat ce o fi cazut la ea plus alte cheltuieli ce implica exploatarea unei masini.

cunoscand datele masinii, aici poti sa calculezi taxa de prima inmatriculare:
http://www.mfinante.ro/calculator_taxe/ ... _2009.html

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Joi Oct 29, 2009 10:23 am

QUOTE (ms12oke @ Oct 29 2009, 09:42 AM) Deci sa inteleg ca este o masina greu de intretinut.
Vreau sa precizez ca nu am cumparat inca masina.
Multumesc mlt si astept sfaturi in continoare.

Nu iti cunosc finantele, dar daca nu ai bani de un test, tu nu iti permiti de fapt nici o Dacie sa iei la care sa zicem ca ai avea de facut o operatie simpla si nu foarte scumpa la acesta marca, o bucsa, un ambeiaj. Iar de exemplu un ambreiaj il poti schimba si la un Colt, NU pentru ca nu ar fi masina fiabila, ci ca e veche, ca a stat nu stiu cat (daca nu e inmatriculata), ca cine stie cum a fost utilizata de proprietarii anteriori. Si ambreiajul la Colt e ceva mai scump ca la o Dacie....

Sa imi zici daca ma insel, dar tare ma tem ca tu ai niste bani fix pentru a CUMPARA o masina. Dar a avea in proprietate o masina care sa o si folosesti mai mananca multi bani. Daca tu nu ai 2-3 meleoane sa dai pe un test sa te asiguri ca banii care ii ai adunati pentru a cumpara o masina sa nu fie aruncati la gunoi, trag concluzia ca tu nu mai ai alti bani (pentru masina).

Si daca inca nu te-ai prins unde bat eu hai sa iti zic una alta:
- nu stiu exact cat e RCA-ul la masina aia, la un 300 RON / an sa te astepti
- vine iarna, experienta nu ai. Cauciucuri de iarna are? Daca nu, mai pune inca vreo 500-1000 RON (depinde de marca si cate roti de iarna ii pui, 2 sau 4)
- benzina. daca umbli ceva cu ea, fara 200 RON / luna nu scapi.
- alte SUTE bune de ron e taxa de inmatriculare (daca masina nu a mai fost inmatriculata in Rromania)
- alte 200-300 RON (daca nu mai mult) plimbareala si taxe sa o inmatriculezi.

Ai TOTI acesti bani? DUPA ce faci un test al masinii.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Oct 29, 2009 10:55 am

La o masina de 180.000 de km, nu stiu cum se poate pune problema de fiabilitate pentru ca nu stii cum a fost exploatata. Cunosc un Lancer asemanator in Oradea (il are o prietena de-a mea) si l-a cumparat anul trecut si e foarte multumita de el. Insa la o masina second, chiar depinde de la fosti proprietari la fosti proprietari.

Legat de japoneze in general: fiind masini mai rare pe la noi, nu prea vei gasi la dezmembrari piese. Tinand cont ca esti elev, banuiesc ca nu ai prea multi bani, deci piese noi nu stiu daca iti vei permite (daca ma insel, imi cer scuze anticipat). Probabil vrei o masina de plimbari prin oras (e o supozitie) si nu de drumuri lungi, o masina de drumuri lungi implica o intretinere serioasa si cu piese de calitate intr-adevar daca vrei sa te bazezi pe ea.

Lancer '95 e o masina foarte fiabila insa ma repet, depinde de cine a condus-o inaintea ta, orice masina poate fi facuta praf, indiferent daca e tanc sau nu.

Oricum, minimul la o masina inseamna (spuneau si colegii mai sus si imi cer scuze ca ma repet):
- RCA (minim 300 RON)
- cauciucuri (800-900 ron minim un set)
- o revizie pe an minim care doar filtre si ulei, tot nu scapi fara 300 ron nici in spatele blocului de o faci
- impozit - asta e mic la 1.3 (30-40 ron)
- schimb cauciucuri vara-iarna de 2 ori pe an (100 ron )
- lichid parbriz (sau ca la vechile Dacii, bagi apa distilata)
- din cand in cand stergatoare parbriz
- ITP, din 2 in 2 ani (100 RON)

Si apoi apar chestiile inevitabile, consumabile schimbate mai rar:
- placute de frane - 200 ron minim (ieftineli fata-spate)
- bujii (60 ron setu) + manopera
- distributia (o faci obligatoriu cand o cumperi) - minim 1000 ron cu pompa de apa cu tot
- becuri
...si altele, mai pica una alta.

Deci, ca sa revin la topic, Lancer '95 e o masina foarte OK insa e o masina de 15 ani, nimeni nu poate sa iti garanteze la o masina second-hand NECUNOSCUTA, cat de fiabila este. Vorbim doar de model in general.

Sper ca am fost util in general si nu stiu daca e OK sa transformam topicul acesta (desi am deviat puternic si eu) in Pot intretine o masina ca elev? insa sa stii ca toate sfaturile anterioare au fost mature si sper ca intelegi ca nimeni nu a luat "la misto" intrebarea ta.

Numai de bine si sper sa intri in clubul nostru

PS> Am schimbat putin titlul topicului pentru ca in general lumea cere sfaturi sau "help-uri" in topicuri deschise si e bine sa detaliezi mai bine ce sfat vrei (de retinut si pe viitor).

Avatar utilizator
bobu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 15, 2008 6:33 pm

Mesaj de bobu » Joi Oct 29, 2009 11:08 am

Doresc sa te ajut sa treci peste euforia achizitionarii unei masini straine (mai ales de pe partea cealalta a globului) uzate neavand nici un venit. De regula o masina din 1995, japoneza este o afacere proasta si costisitoare.
Treaba cu japonezele este urmatoarea: in cazul in care necesita reparatii, platesti piese de schimb de te ustura in rect la propriu, fara posibilitatea folosirii solutiei alternative (piese in abundenta vandute de multe magazine in afara de reprezentante = cazul masinilor ultraprezente germane).
In viitor, cand o sa ai un venit, te sfatuiesc cald sa uiti de japoneze, oricat de ieftine le-ai gasi.

Avatar utilizator
ms12oke
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 29, 2009 9:24 am

Mesaj de ms12oke » Joi Oct 29, 2009 11:37 am

Multumesc tuturor pt sfaturi.
Tin sa precizez ca nu sunt la prima masina, si cat de cat am reusit sa ii platesc toate taxele, chiar cu ele platite de luna trecuta inainte am vanduto.
Masini "d'noastrea" cunosc bine dar de masinile japoneze nu stiu nimic. Experientza ca sofer am si cunosc necesitatzile unei masini, chestia ii ca nu cunosc genul acesta de masini. Masina o folosesc pt drumuri mai lungi si in general pe drumuri nu tocmai bune, dar si in oras. Momentan sunt strans la punga ca situatia ma obliga. Eu ma intrebam ca este mai rentabila decat o masina "d'noastra" (vw,opel,ford etc.).
Va multumesc mlt inca odata si va respect sfaturile.
Mai astept in continuare opini si sper sa nu supar pe nimeni.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori