Sfaturi Achizitionare Lancer

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
pityf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:51 pm

Mesaj de pityf » Lun Oct 12, 2009 4:25 pm

Buna ziua,
Doresc si eu sa aflu de la voi, daca imi pot lua un lancer 1,5 inform (cu optiunea ASC/TC) varianta cea mai ieftina, din alta tara, pentru ca la noi toti dealerii nu mai aduc masini noi decat in 2010 cu aceasta optiune; pentru ca au comandat f f multe, si acum au ramas cu ele pe stoc, si pana nu se dau astea nu mai aduc altele, si pe langa asta mai este o dilema, masina e facturata la cursul euro-leu din ziua cand au masina in tara, si eu daca acum dau avansul si comanda, mie imi vine masina in mai 2010 cand euro probabil va fi 5 lei, eu pierd destul de mult si nu imi convine.
As dori de la voi orice informatie, link-uri........ in America am vazut cat este, doar ca masina nu are aceleasi norme de poluare (nu sunt sigur). Multumesc

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Oct 12, 2009 4:31 pm

Cel mai bine cauti in Germania. Pe www.mobile.ro gasesti si masini noi.

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Lun Oct 12, 2009 4:45 pm

WTF, pe site-urile MCar nu mai apar la Lancer decat versiunile Inform... daca vrei altceva, pauza. Nici macar sa vezi caracteristicile celorlalte motorizari/echipari nu se poate. Mi se pare foarte straniu, de unde s-or fi gandit astia de la importator ca in Romania se cumpara versiunile chele ale masinilor... Ca inteleg ca asta se intampla, nu se mai vinde nimic pana nu scapa de stocuri. Mi se pare absurd. O fi ca la Ferrari, s-a consumat cota pe tara pentru restul de motorizari/nivele de echipare?!?
Si livrarile urmatoare sunt in Mai 2010... adica 8 luni de asteptare. In ce tara civilizata s-o fi mai auzit asa ceva?!? Sunt convins ca pierd vanzari cu politica asta...

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Lun Oct 12, 2009 5:05 pm

QUOTE (diablo_666 @ Oct 12 2009, 04:45 PM) WTF, pe site-urile MCar nu mai apar la Lancer decat versiunile Inform... daca vrei altceva, pauza. Nici macar sa vezi caracteristicile celorlalte motorizari/echipari nu se poate.

A zis si colegul pityf mai sus, datorita faptului ca importatorul are stocuri mari pe acest
nivel de echipare, incearca sa scape de ele, in speta sa bage fortat clientilor doar acest nivel...
inducand clientului (nou) ideea ca este singurul/cel mai atractiv nivel de echipare pe Lancer..


On topic: pityf - mergi la nemti si-ti iei acelasi nivel de echipare cu preturi mult mai mici decat aici...

Avatar utilizator
pityf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:51 pm

Mesaj de pityf » Mar Oct 13, 2009 4:32 pm

In primul rand va multumesc pentru sfaturi, ultima data cand m-am uitat pe mobile, erau alte preturi, si numai motorizari de 1.8....................


Ultima oferta pe care o am de la dealer-ul din brasov a fost 10958 fara tva (dupa ce i-am amintit eu ca pe site lor este acest pret) si prima de casare inclusa; daca ar avea pe stoc un lancer 1,5 inform culoare alba si cu optiunea de control al tractiunii si stabilitatii, l-as lua undeva la 13400 euro, oricum in jur de.................si pe mobile este la 12500 fara tva, oricum cel mai bine ar fi sa dau un tel sa intreb daca nu au ceva oferte; pentru ca dealerii din rom pana aduce ce vreau eu trece multe luni, in fine mie imi place lancer-ul enorm si de aceea imi doresc aceasta masina, in prezent am un renault clio disel de 82 cp, consum mic 4,5 mediu si de tras, pe valea bogati (locuiesc la 60 km de brasov) nu stau dupa nici o masina daca am vizibilitate, si am zis daca tot vreau sa-mi iau o alta masina, sa-mi iau ceva pe benzina sa fie mai aratoasa, si sa nu consume f mult, am zis ca logan nu vreau ca ce imi e clio ce imi e logan, si atunci am aflat de la reclama tv ca lancerul e numai 10958 si asa din primavara ma tot gandesc si inca nu m-am decis 100% probabil din cauza dealeri-lor mitsu pt ca am fost si in bucuresti si uite asa, am jumate de bani si restul sa fac un credit, era bine daca o luam de aici ca era programul asta rabla, iar acum pe timp de criza orice ban economisit e bun; mai imi place noua honda accord, dar la 20000 si ceva nu ma bag la asa rata ca nu se stie cum evolueaza criza.............. si lancer-ul e f f frumos pe dinafara, inauntru lasa de dorit in comparatie cu o honda, si am zis ca il iau pe cel mai ieftin numai sa aiba optiunea asc/tc daca tot dau 13000 ca nu e logan care oricum cu motorul ala de 1.6 16v bate lancerul la demaraj la datele comunicate de producator cel putin. ...in fine si asa eram decis sa-mi iau lancer si cand merg la dealer: pai sa vedeti ca numai la anul putem aduce, daca dam comanda acum, si nu stim cu ce pret vine si uite asa am ramas in pana de solutii............oricum multumesc ca m-ati facut sa deschid din nou mobile.ro poate ma duc sa-mi iau chiar de acolo, daca astia ai nostri sunt atat de incompetenti sa nu imi poata satisfaca dorintele ........................

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mar Oct 13, 2009 6:20 pm

Incoerenta !
Daca vrei sa aflam ce spui , schimba stilul asta ca e obositor si nu citeste nimeni .
Probabil esti fericit , dar e bine sa fi lucid si sa te gandesti de doua ori inainte de a da banii .

Dar dupa cate vad in comparatia facuta de tine cu loganul , inseamna ca nu vei fi dezamagit ...
Probabil vei gasi si asemanari intre ele , si cum ai spus si tu , poate un + pentru logan ...

Avatar utilizator
pityf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:51 pm

Mesaj de pityf » Joi Oct 15, 2009 8:46 pm

ai dreptate ``bughy``
Pt cine stie cum e cu tva-ul asta, se plateste in germania,
In romania ce taxe mai platesc, doar pt inscriscriere in circulatie? (in valoare de?)
http://www.best-cars24.de/index.php?id= ... rzeuge&l=1 aici vad ca masina costa 10546 fara tva

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Joi Oct 15, 2009 9:00 pm

Din cate stiu de la colegul care si-a achiztionat sportback de la nemti, a platit TVA-ul si aolco, dar si aici, la inscriere,
urmand apoi, in baza unei cereri adresate ministerului finantelor german si dovada platii lui la noi in tara,
sa si-l recupereze pe cel platit la ei..
daca n-ai inteles iti dau link-ul cu topicul lui in care explica...

Later edit: http://www.mitsu.ro/forum/?showtopic=902

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Joi Oct 15, 2009 9:05 pm

Nu ai taxa de poluare/inmatriculare momentan pentru auto noi,chiar aduse de afara,cu motor sub 2000cc si euro4.Legea asta e valabila pana in decembrie,nu se stie ce va fi ulterior.

O sa ai taxele de omologare RAR (eliberare carte de identitate) si taxele normale de inmatriculare (taxa talon,numere,etc)

Avatar utilizator
Mehigh
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 07, 2011 9:21 am

Mesaj de Mehigh » Vin Iul 08, 2011 9:02 am

Salutare tuturor,

Sunt nou pe acest forum (sper ca am postat unde trebuie mesajul). Doresc sa achizitionez un mitsubishi lancer din 2007 motor 2l benzina la pretul de 6000. Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti, merita sa cumpar aceasta masina? costurile de intretinere sunt mari? dar consumul? multumesc anticipat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori