alarma + inchidere centralizata

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Vin Ian 02, 2009 2:22 pm

Am primit alarma cadou, cand am achiziotinat masina si abia acum am observat k daca opresc motorul, fara a scoate cheia din contact sau altceva in genul asta si actionez butonul de inchidere usi de pe usa soferului, se inchid intr-adevar usile dar se si armeaza alarma(cel putin se aude goarna de afara,n-am incercat sa ma fatai sa vad dk si suna). Iar dk de afara incerc sa inchid usile cu cheia(modalitatea clasica,cheie rasucita in butucul de la sofer) se inchide doar usa de la sofer fara a fi actionata inchiderea centralizata.In rest,alarma merge foarte bine...doar acest aspect. Multumesc anticipat pentru atentie.

P.S. Alarma a fost montata la expozitiei si se controleaza din butoanele de pe cheie, mentionez k dk apas butonul de deschidere al portbagajului, portbagajul se deschide dar alarma nu se dezarmeaza concomitent deci alarma suna.

Avatar utilizator
vvede
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 26, 2007 8:36 pm

Mesaj de vvede » Vin Ian 02, 2009 8:00 pm

Asa mi se intampla si mie la un Clio la care mai am acces - incui usile din butonul de inchidere din interior - se armeaza alarma si dupa ceva timp incepe sa chitzaie.
La fel si incuierea clasica cu cheia in yala de la sofer.
Banuiesc ca are legatura cu felul in care a fost legata alarma pe circuitul inchiderii centralizate.

Chiar daca nu am Lancer, sper ca raspunsul meu sa te ajute cat de cat si sa te linisteasca putin

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Sâm Ian 03, 2009 6:04 pm

Raspuns la prima problema: Initial, masina vine cu un actuator cu 2 fire. In mod normal, ar trebui sa se schimbe actuatorul respectiv cu unul cu 3 fire pentru a da si comanda de inchidere la celelalte usi.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Dum Ian 04, 2009 12:13 am

QUOTE (Marty @ Jan 3 2009, 06:04 PM) Raspuns la prima problema: Initial, masina vine cu un actuator cu 2 fire. In mod normal, ar trebui sa se schimbe actuatorul respectiv cu unul cu 3 fire pentru a da si comanda de inchidere la celelalte usi.
Te referi la Lancer ? Adik e normal, asa e la toate ? ciudat....

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Dum Ian 04, 2009 1:01 pm

De ce ti se pare ciudat ? Comanda e data de unitatea centrala, nu mai este data de actuator (ca la masinile mai vechi)

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Dum Ian 04, 2009 1:18 pm

Deci asa fac toate Lancer ? Asta mi se parea ciudat.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Dum Ian 04, 2009 3:06 pm

Ai mai zis. TI s-a zgariat placa?

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Lun Ian 05, 2009 7:26 pm

Mai am o intrebare...aveti idee unde monteaza cei din service alarma in mod normal ? Ca mie mi se pare ca nu chitzaie deloc . As vrea sa-i maresc sensibilitatea. Multumesc anticipat

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Lun Ian 05, 2009 9:33 pm

Ideea e ca fiecare ascunde unitatea centrala unde vrea muschii lui. Unii dintre ei (majoritatea) am vazut c-o ascund sub panoul de sub volan, altii am vazut ca o ascund sub consola centrala, pe altii i-am vazut c-o baga sub torpedou. Cel mai bine ar fi sa mergi la service si sa-i rogi sa ti-o regleze un pic.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Lun Ian 05, 2009 10:34 pm

asa e.Ma gandeam k aveti idee pe unde le pun astia . Multumesc de info

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori