Problema clapeta acceleratie

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
m.alex
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Dec 29, 2018 9:03 pm
Contact:

Problema clapeta acceleratie

Mesaj de m.alex » Sâm Dec 29, 2018 9:18 pm

Salutare, fac un topic nou pentru ca nu am gasit ceva care sa semene cu problema mea pe forum, iar daca imi puteti da un sfat vin cu sticlele de bere.
Deci, este vorba de un mitsubishi lancer, 2008 de 2.0 diesel.
Problema a inceput acum vreo 2-3 luni cand am constatat ca a inceput sa imi creasca brusc consumul, masina trage perfect, nu trepideaza...deci cu exceptia consumului marit de aproximativ 9-10-11%, in conditiile in care in acelasi trafic ( uneori in perioade mai aglomerate de trafic) consumul nu trecea de8-8,5 nu exista nici un alt simptom.
Am fost cu masinuta in service, am pus masina pe tester si mi-a dat eroare la clapeta de acceleratie, am dat-o jos am curatat clapeta impreuna cu egr-ul, am sters codul de eroare si aproximativ 2-3 zile masina a avut un consum super, in aglomeratia Bucurestiului 7,5-8 ...la ora de varf...
In fine dupa 2-3 zile iar a crescut consumul, am fost iar in service, am sters eroarea, si iar 2-3 zile a mers perfect. Am repetat acest lucru de 3-4 ori, insa nici eu nici mecanicul nu ne putem da seama de ce tot apare din nou eroarea, in conditiile in care mecanicul sustine faptul ca starea clapetei de acceleratie este perfecta, altfel simptomele nu imi apareau doar la consum.
Deci ce credeti ca poate sa fie?

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori