Zgomot Patinaj Peste 400rpm Lancer 1.8 Cvt Benzina

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
userflorin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 19, 2015 1:02 pm

Mesaj de userflorin » Mar Iul 17, 2018 12:20 pm

Salut,

Am observat ca atunci cand solicit masina mai tare, pentru un timp indelungat, de obicei pe autostrada, cu acceleratii bruste si turatii intre 4000-6000 ,
dupa un timp, incepe sa se auda un zgomot ciudat pe care nu stiu sa il descriu exact.

Parca ar fi un motor electric care este fortat, sau pare a fi ceva care patineaza...

Masina trage la fel ca inainte si nu pare a fi afectata de acel zgomot.
Daca reduc viteza si merg cu 130km/h un timp, si apoi merg iar tare, nu se mai aude (zgomotul apare iar doar daca o fortez un timp indelungat).
Face asa cam de 6 luni, dar zgomotul este greu de sesizat pentru ca la viteza mare, lancer-ul este oricum foarte zgomotos is distingi cu greu alte zgomote.

Credeam ca nu e de la cutie (din cauza ca masina trage in continuare) , dar de curant, cand urcam o panta, s-a blocat la 60 km/h si nu am mai putut accelera.
Am oprit in varful pantei, am schimbat pe neutru si apoi in drive si si-a revenit.
Am 130.000 km si uleiul la cvt l-am schimbat la 85.000 .

Luna viitoare trebuie sa fac revizia dar ma gandesc ca nu or sa aiba cum sa reproduca aceasta problema pt ca apare doar la viteza mare sau in panta unde masina este fortata mai mult.

A mai intalnit cineva problema asta?



Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori