Bluetooth & Usb Module

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
cobra90sv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 30, 2013 11:37 pm

Mesaj de cobra90sv » Joi Iun 15, 2017 12:22 pm

Salut la toata lumea,

De curand am achizitionat un Lancer X modelul 2008 - 2009 cu Navi si as avea 2 nelamuriri / probleme:
1) Nu am gasit nicaieri in masina portul USB si nici in ecranul "MODE". Sectiunea "MODE" arata in genul: ASA
2) Legat de modul "Hands Free", pe volan am comenzile ( cele 3 butoane ), cand intru in navi imi apare acolo pe display telefonul, dar nu reusesc sa ma conectez la el. Din ce am mai cautat pe net am observat ca imi lipseste sectiunea "Bluetooth" de la "MODE" ( asa cum se poate vedea si-n screen-ul de mai sus )

Intrebarea mea este:
Cum as putea avea cele 2 optiuni: USB & Bluetooth ? Trebuie sa instalez ceva module software / hardware ?

Cu scuzele de rigoare in caz ca am postat in sectiunea gresita si un multumesc foarte frumos pentru ajutor.

Avatar utilizator
cobra90sv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 30, 2013 11:37 pm

Mesaj de cobra90sv » Joi Iun 15, 2017 3:03 pm

Edit pentru punctul (2): Am aflat intre timp ca il pot configura doar din voce si intr-un final am reusit sa il fac functional.
Legat de punctul (1) mi s-a zis ca daca nu a venit cu usb din fabrica slabe sanse sa-i pot monta, eventual sa folosesc "Music Server".

Intrebarea mea este: a reusit cineva sa puna USB ?

Avatar utilizator
Antonio2012
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 18, 2012 12:44 am

Mesaj de Antonio2012 » Vin Iun 16, 2017 12:46 am

QUOTE (cobra90sv @ Jun 15 2017, 11:03 AM) Edit pentru punctul (2): Am aflat intre timp ca il pot configura doar din voce si intr-un final am reusit sa il fac functional.
Legat de punctul (1) mi s-a zis ca daca nu a venit cu usb din fabrica slabe sanse sa-i pot monta, eventual sa folosesc "Music Server".

Intrebarea mea este: a reusit cineva sa puna USB ?
Salut, exista la reprezentanta un kit USB/AUX, dar te costa cam 50 de euro ( asa văzusem pentru un Outlander 2008) pana la urma, am desfăcut cotiera și mi-am pus mufa AUX. Acum dacă cunoști un electrician meserias probabil ai putea sa îți pui și USB, de obicei cablurile pentru USB/AUX sunt în cotiera(asa am găsit eu la mașina mea)acum rămâne alegerea ta. 😉

Avatar utilizator
cobra90sv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 30, 2013 11:37 pm

Mesaj de cobra90sv » Vin Iun 16, 2017 9:40 am

QUOTE (Antonio2012 @ Jun 16 2017, 12:46 AM) ... am desfăcut cotiera și mi-am pus mufa AUX ...

Cumva acuma pui muzica pe un mp3 care il conectezi la mufa AUX din cotiera ? In cazul asta nu mai poti seta melodiile din navi ci din mp3, corect ?

O sa merg zilele ce urmeaza pana la reprezentanta sa vad ce variante sunt si voi reveni cu update ( poate mai intereseaza si pe altii ).

Multumesc frumos

Avatar utilizator
Antonio2012
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 18, 2012 12:44 am

Mesaj de Antonio2012 » Vin Iun 16, 2017 1:27 pm

QUOTE (cobra90sv @ Jun 16 2017, 04:40 AM) Cumva acuma pui muzica pe un mp3 care il conectezi la mufa AUX din cotiera ? In cazul asta nu mai poti seta melodiile din navi ci din mp3, corect ?

O sa merg zilele ce urmeaza pana la reprezentanta sa vad ce variante sunt si voi reveni cu update ( poate mai intereseaza si pe altii ).

Multumesc frumos


Da, am ales sa pun pe un iPod touch 4 pentru ca se aude mai tare și mai clar decât la alte mp3-uri, am desfăcut coptiera si am legat 2 cabluri, vezi ca o sa găsești pe grup un topic despre mufa AUX, o sa încarc mai incolo niște poze unde am legat firele. 😉

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori