Probleme New Lancer 1,5

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
vyc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 16, 2008 9:14 pm

Mesaj de vyc » Mar Aug 09, 2016 2:35 pm

Salutare! Am fost plecat in concediu saptamana trecuta,in Grecia si am facut vreo 1500 de km. Totul a fost ok,masina s-a comportat perfect pana am ajuns in tara,la vreo 24 de ore cand am vrut sa plec mi s-a aprins indicatorul check engine din bord si masina statea subturata.M-am documentat putin si am ajuns la concluzia ca problema ar fi senzorul de la clapeta de acceleratie. Am fost la un service am remediat problem,dar in afara de codul de eroare afisat pe tester la problema respectiva au mai aparut inca 2 coduri pe care nu le-au gasit baietii de la service si nici eu Codurile sunt: P1233 si P1238 Poate sa ma ajute cineva? Masina este un Lancer X 1,5 Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Aug 09, 2016 3:13 pm

Salut,

Curata clapeta si senzorul map, tutorialul de colt e perfect, motorul e acelasi.

Daca ai si alte erori ciudate, probabil bateria (acumulatorul) a vazut si zile mai bune. Ori ii mai dai o sansa pe redresor, ori investeste intr-una noua inainte de sezonul rece.

Evident, posibil sa fie si orice altceva, daca le stergi si nu mai apar zic sa nici nu-ti faci griji.

Investeste cativa lei intr-un OBD2BT adapter si cumpara licenta de Torque (alti cativa lei, dar varianta free merge prost rau,iti faci 1000 de draci cu ea), si cu bani de o pizza ai interfata de diagnoza pt erorile ce tin de motor

In orice caz, sa ne tii la curent cu evolutia lucrurilor

Avatar utilizator
vyc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 16, 2008 9:14 pm

Mesaj de vyc » Mar Aug 09, 2016 3:29 pm

Am curatat clapeta si senzorul map la service,dupa cum am spus.Bateria este noua,am schimbat-o acum o saptamana si ceva inainte sa plec in Grecia,deci nu cred ca asta e problema. Cei de la service au sters erorile respective si pana acum e ok. O sa imi iau un OBD2BT adapter si o licenta Torque asa cum mi-ai recomandat Multumesc pentru sfat!

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mar Aug 09, 2016 9:56 pm

P1233- Fuel pump driver module offline sau Trustful Check Throttle Position Sensor (main).
Failed throttle position sensor (main)
Harness damage in throttle position sensor (main) circuit or loose connector contact
Failed intake air system
There is some trash around air flow sensor
Failed engine-ECU

P1238: Manifold Absolute Pressure Sensor Trustful For Torque Monitoring sau Fuel Pump Secondary Circuit Malfunction
Failed manifold absolute pressure sensor
Harness damage in manifold absolute pressure sensor circuit or loose connector contact
Failed intake air system
Failed engine-ECU

Cel putin asa spune Torque.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori