Bataie Motor

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Vin Iul 15, 2016 9:29 am

Salut,

Nu stiu daca am postat chiar unde trebuie, fiind vorba de un Audi, insa voiam sa va cer si voua o parere legata de un zgomot la motor (pana la urma zgomotele sunt aceleasi ca si la Mitsurile noastre).
https://youtu.be/bjguPf7NSnY - zgomotul se manifesta la rece, si dispare dupa 3-4 minute, iar nivelul uleiului e ok (cu toate ca papa destul de mult).
Un mecanic a spus ca e zgomot de tacheti si trebuie schimbati, dar eu sunt cam sceptic, fiindca la tacheti zgomotul stiu ca e mai rapid si mai ascutit, mai metalic. Banuiesc ca ar fi pompa de ulei.

Pareri?

Mersi!

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Vin Iul 15, 2016 12:17 pm

Ridica capota la motor si filmezi de acolo.Pompa de ulei nu bate.Pare a fi ceva zgomot de tacheti hidraulici care bat pina se umplu cu ulei dupa care se potolesc.

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Vin Iul 15, 2016 1:00 pm

Da Cristi, are sens ce zici zgomotul ala ce-l stiam eu, era de la tacheti metalici, din aia vechi ca pe Dacia. Probabil ca intr-adevar asta e cauza avand in vedere ca motorul si asa e trecut de 200k.

Mersi de raspuns!

Avatar utilizator
mfdunhill
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 22, 2008 8:43 pm

Mesaj de mfdunhill » Lun Iul 18, 2016 1:46 pm

eu am avut o situatie similara la un ford ka. un mecanic spunea ca se aude de la niste fulii, altul ca din motor si decat dupa ce il desface imi poate spune. era de la pompa de apa careia i se rupsese ceva pe interior si batea

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori