Service Mitsubishi In Bucuresti

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
Lanceretta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 26, 2015 2:16 pm

Mesaj de Lanceretta » Lun Noi 23, 2015 3:32 pm

Salut

Trebuie sa-mi fac revizia anuala (imi da mesaj pe bord cum ca) si as vrea o recomandare de service in Bucuresti - nu conteaza zona. Se pare ca trebuie mers la service autorizat Mitsubishi, pentru ca un alt service nu poate sa-ti reseteze computerul.

Intelegerea mea este ca exista mentenanta de baza (800 RON) si cea extinsa (1,200 RON), unde iti schimba mai multe treburi (zic cei din Expozitiei). In acelasi timp, ma rog de ei de 2 saptamani - pe mail si pe telefon - cu o programare si inca nu m-au primit

Nu stiu daca pretul de mai sus poate fi imbunatatit, dar as fi fericita sa mai aud o parere. Forumul acesta este de nepretuit pentru astfel de probleme

Cu multumiri,

Ioana




Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Lun Noi 23, 2015 3:49 pm

Treaba asta cu mentenanta de baza si cea extinsa nu am mai auzit-o pana acum. Denumiri pompoase pentru aceleasi interventii la masina.

O revizie trebuie sa cuprinda, teoretic, operatiunile prezentate in cartea tehnica a masinii potrivit fiecarui interval de service in parte...asta cu mentenanta de baza si extinsa este o modalitate "pompoasa" de a mai stoarece ceva bani de la clienti pentru exact aceleasi operatiuni facute la masina.

Personal, de cand a iesit masina din garantie ma duc la un singur service multimarca, unde mai mult de 400-450 ron pentru o revizie nu dau, iar cand era in garantie nu am fost in alta parte decat in Metalurgiei, unde baietii de acolo mi s-au parut mai deschisi si mai de treaba.

Cat despre resetarea avertizarii din bord, se poate face si fara tester, doar din CB.

Daca doresti service de reprezentanta, eu recomand Metalurgiei (acolo am fost si am fost multumit), daca doresti sa platesti mai putin pentru aceleasi operatiuni cu aceleasi consumabile recomand orice alt service decent si cu oameni pregatiti care sa nu isi bata joc de masina si de client.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Noi 23, 2015 3:59 pm

Probabil ca e ceva de tip revizia A si revizie B, A are ulei+filtre, B are si curele accesorii, lichide, si alte chestii care se schimba din 2 in 3 ani nu anual...

Deci nu prea ai de ales, ori trebuie una ori alta.

Avatar utilizator
razvante
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 01, 2011 5:14 am

Mesaj de razvante » Lun Noi 23, 2015 3:59 pm

Nici eu nu imi dau seama cum e treaba cu "mentenanta" de baza si extinsa. Un lucru e clar, daca te duci cu piesele tale si refuzi toate verificarile pe care ei zic ca le fac, dar oricum nu le fac decat vizual, eu zic ca iesi cu totul la ~5-600 lei. Evident ii poti ruga sa iti reseteze aversimentul din bord si sa iti consemneze efectuarea reviziei in pasaportul de service.
Nu ai mentionat cati km. are masina si daca mai este in garantie. Daca ai nevoie de un sfat privind piese aftermarket lasa-mi un mesaj privat si te pot ajuta cu sugestii.

Avatar utilizator
Lanceretta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 26, 2015 2:16 pm

Mesaj de Lanceretta » Mar Noi 24, 2015 12:16 pm

QUOTE (moro @ Nov 23 2015, 03:49 PM) Treaba asta cu mentenanta de baza si cea extinsa nu am mai auzit-o pana acum. Denumiri pompoase pentru aceleasi interventii la masina.

O revizie trebuie sa cuprinda, teoretic, operatiunile prezentate in cartea tehnica a masinii potrivit fiecarui interval de service in parte...asta cu mentenanta de baza si extinsa este o modalitate "pompoasa" de a mai stoarece ceva bani de la clienti pentru exact aceleasi operatiuni facute la masina.

Personal, de cand a iesit masina din garantie ma duc la un singur service multimarca, unde mai mult de 400-450 ron pentru o revizie nu dau, iar cand era in garantie nu am fost in alta parte decat in Metalurgiei, unde baietii de acolo mi s-au parut mai deschisi si mai de treaba.

Cat despre resetarea avertizarii din bord, se poate face si fara tester, doar din CB.

Daca doresti service de reprezentanta, eu recomand Metalurgiei (acolo am fost si am fost multumit), daca doresti sa platesti mai putin pentru aceleasi operatiuni cu aceleasi consumabile recomand orice alt service decent si cu oameni pregatiti care sa nu isi bata joc de masina si de client.

Multumesc de raspuns, mi se pare de foarte bun simt ce spui. Dupa ce-am citit, am dat o fuga la Dacoserv-ul de peste drum de birou - au fost foarte primitori si orientati sa mai castige un client - si astept sa-mi dea si ei o oferta

Avatar utilizator
Lanceretta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 26, 2015 2:16 pm

Mesaj de Lanceretta » Mar Noi 24, 2015 12:22 pm

QUOTE (Alex44 @ Nov 23 2015, 03:59 PM) Probabil ca e ceva de tip revizia A si revizie B, A are ulei+filtre, B are si curele accesorii, lichide, si alte chestii care se schimba din 2 in 3 ani nu anual...

Deci nu prea ai de ales, ori trebuie una ori alta.

Multumesc de raspuns. Se pare ca nu exista scapare, de undeva vei fi jumulit

Avatar utilizator
Lanceretta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 26, 2015 2:16 pm

Mesaj de Lanceretta » Mar Noi 24, 2015 12:29 pm

QUOTE (razvante @ Nov 23 2015, 03:59 PM) Nici eu nu imi dau seama cum e treaba cu "mentenanta" de baza si extinsa. Un lucru e clar, daca te duci cu piesele tale si refuzi toate verificarile pe care ei zic ca le fac, dar oricum nu le fac decat vizual, eu zic ca iesi cu totul la ~5-600 lei. Evident ii poti ruga sa iti reseteze aversimentul din bord si sa iti consemneze efectuarea reviziei in pasaportul de service.
Nu ai mentionat cati km. are masina si daca mai este in garantie. Daca ai nevoie de un sfat privind piese aftermarket lasa-mi un mesaj privat si te pot ajuta cu sugestii.

Masina este din 2011, are 135000 km si nu mai este in garantie. Eu sunt al doilea proprietar, masina o am de 4 luni.
In cartea de service vad ca reviziile sunt facute numai in service-uri Autoklass, deci service de reprezentanta.
Revin cu mesajul privat pt piesele aftermarket - multumesc de sfat!


Avatar utilizator
do.alex73
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 16, 2013 12:54 pm

Mesaj de do.alex73 » Mar Noi 24, 2015 7:57 pm

Salut.

Eu am facut bara fata si bata spate dar si portbagalul de la un Lancer 2.0 did la cei de la DAS AUTO.

Poate mi se pare mie, dar din ce am vazut acum cateva luni cand am luat masina, era mai ok decat atunci cand am luat masina de la Mitsu Metalurgiei.

Adika, toata masina era aceiasi culoare, rosu, Cand am luat masina de la Metalurgiei se vedea diferenta de culoare , si la soare dar si daca nu batea soarele in masina.

Si cand i am intrebat de ce se vad diferentele au zis ca piesele fiind de plastic mai dureaza o luna pana sa fie toata masina uniform la culoare. Adika toata rosie.


Acum este doar o parere.

http://www.dasautogarage.ro/

Ai link-ul mai sus.

Toate bune.

Avatar utilizator
Lanceretta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 26, 2015 2:16 pm

Mesaj de Lanceretta » Mar Noi 24, 2015 11:18 pm

QUOTE (do.alex73 @ Nov 24 2015, 07:57 PM) Salut.

Eu am facut bara fata si bata spate dar si portbagalul de la un Lancer 2.0 did la cei de la DAS AUTO.

Poate mi se pare mie, dar din ce am vazut acum cateva luni cand am luat masina, era mai ok decat atunci cand am luat masina de la Mitsu Metalurgiei.

Adika, toata masina era aceiasi culoare, rosu, Cand am luat masina de la Metalurgiei se vedea diferenta de culoare , si la soare dar si daca nu batea soarele in masina.

Si cand i am intrebat de ce se vad diferentele au zis ca piesele fiind de plastic mai dureaza o luna pana sa fie toata masina uniform la culoare. Adika toata rosie.


Acum este doar o parere.

http://www.dasautogarage.ro/

Ai link-ul mai sus.

Toate bune.

Buna, multumesc de raspuns. Le-am trimis si celor de la DAS AUTO un mesaj cu datele problemei, sa vad ce cotatie imi fac.

Numai bine,

Ioana

Avatar utilizator
Lanceretta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 26, 2015 2:16 pm

Mesaj de Lanceretta » Vin Noi 27, 2015 4:55 pm

Salut

Mi-am facut astazi revizia la Dacoserv pe B-dul Preciziei (Militari). Ei sunt reprezentanta Dacia Renault, dar service-ul lucreaza multimarca.

M-a costat 290 RON revizia cu manopera si 4 filtre cumparate de la ei (ulei, aer, carburant, polen). Separat, am cumparat eu uleiul (castrol EDGE 5W30, 6 litri) si m-a costat 175 RON fata de 302 RON cat m-ar fi costat in service. Diferentele la filtre nu au fost mari, de aceea nu m-am obosit sa mi le cumpar singura.

Magazinul online pe care l-am folosit a fost epiesa.ro - sunt foarte seriosi.

Asadar, 290 RON factura service + 175 RON ulei = 465 RON cost revizie. Fata de 800 RON cotatia de la service-ul de reprezentanta. Ma declar multumita de rezultat.

Cheers

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori