se pot ridica geamurile automat cand se incuie masina?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
adysss
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 22, 2007 3:04 pm

Mesaj de adysss » Joi Iun 05, 2008 7:02 pm

Functioneaza in felul urmator: Scoti cheia din contact, sari repede din masina (sa nu treaca cele 30 de secunde), bagi capul si mana pe geam si actionezi butoanele de ridicare a geamurilor asteptand linistit actiunea lor. Retragerea capului din dreptul geamului este optionala la varianta inform domnule BUGHY . :-D :twisted:
Tot topicul este explicat atat de clar cum functioneaza...totul se petrece din telecomanda..se actioneaza inchiderea cenralizata de la butonul LOCK, dupa care se actioneaza din nou lung acelasi buton LOCK si se asteapta ridicarea geamurilor. Nu este o optiune inovatoare..se gaseste mai pe toate masinile cu geamuri electrice si inchidere din fabrica..plus ca la alte modele se pot si deschide geamurile cu aceeasi actiune a telecomenzii..

Avatar utilizator
Vertex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 21, 2007 12:12 pm

Mesaj de Vertex » Joi Iun 05, 2008 9:02 pm

pentru deschidere nu am incercat
ati incercat voi si nu merge?

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Joi Iun 05, 2008 9:33 pm

...

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Vin Iun 06, 2008 8:18 am

BUGHY, nu uita sa scrii frumos acea reclamatie, sa inteleaga si Andrei ce scrii. A si sa semnezi citet sa se inteleaga BUGHY si nu BEGHY sau BOGHIU.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Vin Iun 06, 2008 9:28 pm

...

Avatar utilizator
adysss
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 22, 2007 3:04 pm

Mesaj de adysss » Vin Iun 06, 2008 9:44 pm

Nu merge sa le deschizi din telecomanda. Am incercat eu..
OFFTOPIC: Ne cerem scuze domnule BUGHY deoarece avem un simt al umorului mult mai dezvoltat decat al dumneavoastra..sau mai bine zis..il avem..pe viitor promit(em) ca voi(vom) pastra o atitudine sobra dar nu cred(em) ca ma(ne) voi (vom) putea abtine de la a inunda, in stilul dumnevoastra caracteristic si fara o baza solida, topicurile de intrebari
lipsite de sens si in neconcordanta cu subiectele dezbatute. Acestea fiind spuse va recomand o sedere cat mai placuta la bordul navei amiral mitsu.ro.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Vin Iun 06, 2008 11:06 pm

QUOTE (adysss)Nu merge sa le deschizi din telecomanda. Am incercat eu..
OFFTOPIC: Ne cerem scuze domnule BUGHY deoarece avem un simt al umorului mult mai dezvoltat decat al dumneavoastra..sau mai bine zis..il avem..pe viitor promit(em) ca voi(vom) pastra o atitudine sobra dar nu cred(em) ca ma(ne) voi (vom) putea abtine de la a inunda, in stilul dumnevoastra caracteristic si fara o baza solida, topicurile de intrebari
lipsite de sens si in neconcordanta cu subiectele dezbatute. Acestea fiind spuse va recomand o sedere cat mai placuta la bordul navei amiral mitsu.ro.

Sa dai cu capul in airbag ca e asa cum povestesti tu .
Iar te chinui sa pari mai destept decat ceilalti ?
Daca tot imi studiezi stilul de ce nu faci un fan club ? " Toti butonistii sa-l "studieze" pe BUGHY " ( Preferabil in genunchi, nu de pe scaunul de birou )

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Lun Iun 09, 2008 10:11 am

1. Terminati cu tampeniile. Asta nu e forum de misto-uri.


2. Hai sa va zic o treaba pe care am patit-o ieri. (Tot legat de geamuri)
Am parcat masina langa bloc si am urcat sus.
Dupa juma' de ora cand am coborat erau copii (cam de varsta mea in jur de 25ani)
Mi s-a parut mie ca stau si se cam uita la masina, dar nu le-am dat importanta.
Cand deschid usile ma intreaba daca e masina mea.
Ii zic da. Si imi spune ca a am uitat geamul deschis si ca a sunat la politie.
Ca a vazut ca am si gps in geam si sa nu mi-l fure.
Chiar am ramas foarte placut surprins de gestul lui/lor ca au dat telefon la politie si au stat si mi-au pazit masina.
Norocul meu ca nu urcasem decat 20 min. Am ajuns la masina o data cu politia si totul s-a rezolvat repede.(adica nu au mai avut dureri de cap cashchetii. cine stie in cate ore gaseau a cu e masina)
Nu stiu cum il chema pe baiatul care a sunat la poiltie dar ii doresc multi km fara belele si numai bine. Are un clio nou VN 57 MMM.
PS: ala nu era GPS era senzor de parcare

Avatar utilizator
AlexD
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 21, 2008 5:42 pm

Mesaj de AlexD » Lun Iul 21, 2008 8:05 pm

Singura varianta la Lancer-ul nou care ridica geamurile din telecomanda masinii (butonul "Lock") apasat asa cum a descris un antepostator) este varianta de top, cea cu sistemul de navigatie si cu tapiserie din piele.
La celelalte 2 variante, nu este posibila inchiderea geamurilor din telecomanda.
Sunt de acord cu faptul ca exista varianta actionarii inchiderii geamurilor din sistemul de alarma. Insa, si ai este un mare INSA, poate ar fi interesant sa aflati parerea celor din service-ul Mitsubishi. Cand am opinat ca as dori ca alarma sa actioneze mecanismul, mi s-a raspuns discret ca ei NU recomanda sub nicio forma acest lucru. Le-am spus candid: "pai, alarmele de obicei le montati tot voi". Si mi s-a raspuns la fel de candid:"da, si de fiecare data rugam clientul sa renunte la aceasta idee". Motivul este simplu: se pare ca inchiderea se face defectuos, fiind controlata mecanic (banui ca monitorizeaza rezistenta la inaintare a geamului) si in concluzie, de fiecare data fortati sistemul de inchidere al geamului si tot mecanismul. Se pare ca nici macar alarmele furnizate de producator nu se integreaza cu sistemul de inchidere al masinii si ca singura solutie este varianta de echipare de top, care include in inchiderea centralizata si ridicarea geamurilor automat.
Exact cand mi-am ridicat masina de la dealer, era o persoana care reclama exact aceasta problema la geamuri , dupa aprox. 5-6 luni de cand luase masina si folosise acest sistem de inchidere din alarma: geamul de la sofer, pe langa faptul ca devenise extrem de zgomotos la actionare, nu mai raspundea corect nici macar la actionarea mecanismului de pe portiera.
Asadar, eu unul, va recomand sa ridicati geamurile asa cum o fac si eu: din butoanele de consola, mai aruncati un ochi in masina inainte de a cobori.
Nici mie nu imi place foarte mult ideea, dar se pare ca nu putem sa le avem pe toate, decat daca ne cumparam varianta Instyle.

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Mar Iul 22, 2008 10:08 am

Eu am Intense si alarma cu actionare de pe cheie (nu am telecomanda separata pt. alarma). Am verificat si functioneaza ridicarea geamurile de la butonul "Lock". Sa inteleg ca totusi aceasta facilitate a venit din cauza alarmei si ca ar trebui sa evit folosirea ei?

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori