Mitsubishi Asx 1.8l 4x4

Prezinta-ti ASX-ul aici!
Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Sâm Aug 17, 2013 11:44 pm

Salut

Dupa accidentul avut in ianuarie am luat decizia de a astepta pana la sfarsitul verii ca sa cumpar o noua masina . am avut o lista lunga cu marci modele , incepand cu totyota prius si terminand cu ford kuga si hiunday ix35 ...... insa ASX a invins chiar si outlander pentru mine .
outlander este prea mare pentru ceea ce cosider eu ca am nevoie si mi-ar fii de folos.
tare mi-ar fii placut un asx cu motor de 2.0L benzina si 4x4 si binenteles o cutie automata, insa asa ceva nu se fabrica .....inca pentru europa.
m-am bucurat cand a aparut asx cu motor de 2.2L pentru ca avea cutie automata .... insa deocamdata este prea scump pentru mine ,
asa ca m-am decis sa cumpar un asx vechi ......am cautata pe la toate reprezentantele din tara oferte bune ..... am si primit , insa multe din ele nu erau exact ceea ce vroiam eu sa fie , ba nu avea keyless entry , ba nu avea panoramic, ba nu avea navigatie , ba nu avea ASG si tot asa .
saptamana trecuta cand ma plimbam asa pe net mi-a atras atentia un asx care avea tot ceea ce imi doream eu sa aibe noua masina asa ca am mers dupa ea . a fost nevoie sa stau 2 zile acolo pana cand au venit si actele de la masina, aceasta fiind inca in leasing care trebuia incheiat ca sa primeasca actele . cand am mers la reprezentanta sa lua actele si jantele cu anvelope de iarna , vorbind cu cei de la reprezentanta am fost placut surprins sa aflu ca fostl proprietar a pus tot ce se putea pune pe masina cand a comandat-o
drumul inapo a fost destul de placut , insa consumul de 5.6 litrii / 100 km personal mi-a parut mai mare decat ceea ce ma asteptam eu sa fie ( adevarat ca masina era incarcata cu roti si alte cumparaturi ) , consum la viteza de deplasare 100-120 km/h, imi mentin parerea conform careia daca puneau un motor de 2.0L era MULT mai bine si ca putere si la consum cu viteze mai mari de 80-90 kmh .
Este impresionant de placut sa nu ai cheie , sa fie totul automatizat si la buton . nu cred ca are rost sa insir aici optiunile masinii, am sa ma rezum doar la o afirmatie " sunt impresionat " , chiar daca nu "trage" ca fosta mea masina si nu alearga la fel ... insa ma asteptam ca asta sa fie mai "melc" datorita propulsorului diesel cu care este echipata . din pacate a cam disparut placera de a conduce , care o aveam la fosta masina cu motor pe benzina insa toate celalalte compenseaza asta .
Sunt multumit de masina si sper sa imi satisfaca cerintele si sa fie o masina buna cu care sa nu am probleme si nici evenimente nedorite.


chestii care sunt dezamagitoare sau nu asa cum as fii vrut eu sa fie :

- instalatia audio de top cu subwoofer : nu ma dor deloc urechile cand dau muzica la maxim , sunetul este clar insa lipseste "puterea"
- nu are scrumiera masina si nici bricheta cu care sa aprizi tigara
- butoanele de la geamuri , blocat usi nu sunt luminate


ca sa inchei cu un zambet am sa spun ca am auzit de cateva ori propozitia :
" la banii astia iti luai un TDI super care merge de rupe si nu consuma " .... pentru ei am facut si poza de mai jos :


Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Dum Aug 18, 2013 12:40 am

Eşti "criminal". S-o stăp?naşti sănătos, să ai numai bucurii ?n şi pe l?ngă noua achiziţie.

C?ţiva ponei mai poţi "aduna" sub capotă (din auzite cam 13-14) cu o resoftare, insă ?nt?i vezi dacă se potrivesc brembo alea "vechi".

S-auzim de bine.

Avatar utilizator
m_mosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 06, 2010 3:11 pm

Mesaj de m_mosu » Dum Aug 18, 2013 1:12 am

sa fie intr-un ceas bun si mii de milioane de km fara evenimente!
P.S. daca vrei mi-a mai ramas o emblema ralliart ,ti-o pot trimite inapoi.

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Dum Aug 18, 2013 10:06 am

volint : oficial nu se mai vinde kit de putere de la rallitronic si sincer pt 20-27 CP in plus nu as renunta la ani de garantie

m_mosu : multumesc .....dar nu cred ca asx diesel are vre-o legatura cu divizia ralliart cred ca as fii ca toti cu beAmve-uri care au "M" lipit pe portbagaj ....sau nu ?

multumesc de urari , sper sa ma pot bucura de masina cat mai mult timp

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Dum Aug 18, 2013 9:27 pm

Salut.

In primul rand ma bucur ca esti ok, sanatos dupa incidentul cu masina.

In al doilea rand te felicit ca ai ramas in continuare in familia Mitsu.

In al treilea rand iti doresc multi km fara incidente, sa te bucuri de masina, sa te duca pe toate drumurile patriei si nu numai si intr un final sa vii sa ne prezinti masina la o intalnire Mitsu.

PS:
Tu vroiai ASX UL 2.2 automat diesel?

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Dum Aug 18, 2013 10:51 pm

Cati mai multi km fara probleme si sa te bucuri de ea sanatos si fara incidente.

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Lun Aug 19, 2013 8:48 pm

Master4Marines : multumesc de urari , le apeciez

radu-lancer : pai cel mai mult mi-ar fii placut sa aibe un motor pe benzina 2.0L cu 200+ CP si o cutie automata , insa asa ceva inca nu se fabrica pentru europa ( nush cum e cu alte continente ) . dar pana una alta ar fii fost OK si un 2.2L diesel automat ( imi plac cutiile automate , si daca nu e masina sport cu 2 locuri si multi cai , nu vad rostul unei cutii manuale ) , insa si acest 2.2L diesel automat este scump deoarece se vinde doar din 2013 ..... probabil peste 2-3-4 ani imi voi permite unul ......... second hand
Tare as vrea sa vin la o intalnire , insa motivul pentru care nu am fost nici la ultimile intalniri ma face sa nu merg nici la cea din septembrie si nu il pot scrie aici fiind un loc public .
inca odata apreciez vorbele bune si urarile ,
Va multumesc la toti si va doresc exact ce imi doriti voi mie ( ce imi doriti , nu ce scrieti ca imi doriti )) )

se poate si pe drumurile patriei noastre ..... dar cu greu

[attachment=19859:IMG_0072.JPG]
Fişiere ataşate
IMG_0072.JPG
IMG_0072.JPG (2.06 MiB) Vizualizat de 3233 ori

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Aug 20, 2013 10:28 am

Frumoasa culoare!

Sa fie intr-un ceas bun si la cat mai multi km fara incidente!

Avatar utilizator
mihainma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 04, 2012 9:09 am

Mesaj de mihainma » Sâm Aug 24, 2013 9:59 pm

Mult noroc si multi km sa ai cu noua achizitie si fara evenimente neplacute. Sa ai grija si fara intalniri periculoase !!!

Avatar utilizator
PaulAdrian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 28, 2011 5:52 pm

Mesaj de PaulAdrian » Mar Aug 27, 2013 5:34 pm

Felicitari pentru achizitie!
Initial si eu as fi vrut sa iau un asx full ca si tine, culoarea kawasemi blue, dar din motive financiare am ales Lancerul.
Organizam o intalnire acum pe 31 august in Cluj, sper sa ni te alaturi!
La cat mai multi km fara probleme!

Scrie răspuns

Înapoi la “ASX-ul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori