2012 Mitsubishi Asx 1.8 did

Prezinta-ti ASX-ul aici!
Avatar utilizator
andre_rom
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 01, 2012 9:20 am

Mesaj de andre_rom » Dum Sep 30, 2012 4:46 pm

Salut tuturor,
Fiind novice ?n ale forumului mitsu va rog sa fiţi bl?nzi cu mine. De ce m-am apucat sa scriu? Pt ca de m?ine sper sa reintru ?n r?ndul posesorilor de mitsu. Am dat coltul (buna şi fiabila maşina)şi sper ca m?ine sa iintram (eu şi soţul meu şi un băieţel de 3 ani)?n posesia unui alb şi fain Asx intense 1.8.
Tot m?ine o sa va povestesc cum am ajuns sa ne oprim tot asupra mitsu,cum s-au desfăşurat ostilităţile cu dealerul, de ce Asx şi nu outlander şi pana la urma de ce Asx?

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Dum Sep 30, 2012 4:51 pm

Sa il stapaniti cu pacere si asteptam si restul povestei.

Avatar utilizator
andre_rom
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 01, 2012 9:20 am

Mesaj de andre_rom » Lun Oct 01, 2012 7:49 pm

?n sf?rşit este a noastră! Scriu ?n timp ce soţul conduce. Este alba şi frumoasa. I_am făcut un plin de 56 o şi ?ncercăm sa ne acomodam unii cu alţii. Mai multe impresii şi poze după ce ajungem la laptop. Concluzia după primii 50 km : e deşteaptă şi f?neaţă. Am activat deja bluetooth pt tel meu şi l-am probat. Suntem ?ngrijoraţi pt ca va răm?ne singura ?n parcare...nu avem ?ncă alarma.
Inevitabil, ne certam deja pe ea
Ne revedem cu amănunte tehnice

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Lun Oct 01, 2012 8:07 pm

QUOTE (andre_rom @ Sep 30 2012, 04:46 PM) Salut tuturor,
Fiind novice ?n ale forumului mitsu va rog sa fiţi bl?nzi cu mine. De ce m-am apucat sa scriu? Pt ca de m?ine sper sa reintru ?n r?ndul posesorilor de mitsu. Am dat coltul (buna şi fiabila maşina)şi sper ca m?ine sa iintram (eu şi soţul meu şi un băieţel de 3 ani)?n posesia unui alb şi fain Asx intense 1.8.
Tot m?ine o sa va povestesc cum am ajuns sa ne oprim tot asupra mitsu,cum s-au desfăşurat ostilităţile cu dealerul, de ce Asx şi nu outlander şi pana la urma de ce Asx?


Sper ca n-au fost implicate sabii/pistoale )

Felicitari pt alegere si multi km "de placere"

Avatar utilizator
andre_rom
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 01, 2012 9:20 am

Mesaj de andre_rom » Mar Oct 02, 2012 9:59 pm

Am promis ca spun povestea mitsu care incepe din 2006. Din pacate nu am ajuns inca in fata unui calculator (pana acum am folosit si inca folosesc mobilul) si de aceea comentarile mele sunt atat de scurte.
In continuare sunt sub impresia placuta a achizitionarii noului mitsu si incercam sa ne acomodam unul cu celalalt( este prima masina diesel ). Alt cuplu, alte turatii, alt raport, alt ampatament, alta senzatie.
Si ca sa-l prezint iata cateva date:
1.8 diesel varianta intense 2012
Prin bunavointa dealerului cu carlig de remorcare(pe care insa intentionez sa montez doar suport pt biciclete)
Pret 24527 eur. (si apropo nu ma intereseaza comentariile de genul " la pretul asta imi cumparam un q7 sh din Germania aproape nou")
Si are cam tot ce-mi trebuie : tractiune integrala pt stabilitate si siguranta (cu gumele corespunzatoare), un motor potent, dar care sa nu ma usuce cand platesc impozitul, care sa consume decent dar sa ofere si un cuplu bun, siguranta, o garda la sol putin mai mare si suspensie adaptata " miilor de kilometri de autostrada din Romania", geamuri fumurii spate(baietelul meu adoarme de multe ori in masina iar vara geamurile fumurii sunt destul de utile in aceste situatii) si inca cateva dotari minime de confort. Nu am vrut plafon panoramic cu piele si navigatie- eu le consider mai putin utile si practice. Dar mi-ar fi placut sa am scaune incalzite si putin "sclipici" pe butoanele de comanda ale geamurilor.
Nu am de gand sa urc muntii cu ea(altfel imi luam outlander), doar mici escapade si evadari din oras pe la o cabana sau pensiune de munte. Cu preponderenta masina va fi folosita in oras.
La sf de saptamana o iau la o plimbare pe la Praid si Turda si atunci o sa pot scrie si despre comportamentul sau rutier.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mar Oct 02, 2012 10:12 pm

Poate faci un efort c-un traseu la Paltinis... poate schimbi cateva impresii cu alti posesori
info:
http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=8443

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mar Oct 02, 2012 10:12 pm

Sa o stapaniti sanatosi, sa va bucurati de ea, si cati mai multi km intinsi numai la drumuri frumoase, unice, si cel mai important fara evenimente rutiere. Cand ai timp poate postezi cateva poze cu ea daca nu te asteptam sapt aceasta, in week end la Paltinis sa vedem live masina.

Toate bune!!!

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Oct 03, 2012 9:10 am

Sa o stapaniti sanatosi si fara evenimente si sa va bucurati de ea .

PS : am mutat eu topicul in locul adecvat si i-am editat si titlul

Avatar utilizator
andre_rom
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 01, 2012 9:20 am

Mesaj de andre_rom » Joi Oct 04, 2012 11:16 pm

Povestea cu mishu.
Partea l
Era intr-o faina primavara a anului de gratie 2006 cand, desi eram tineri si nu aveam nimic, ne-am hotarat eu si sotul meu sa ne motorizam. Va dati seama, in 2006 dealerul nici nu te baga in seama daca nu spuneai de cand ai intrat pe usa ca vei sa cumperi. Si asa am intrat cam pe la toti: ford, skoda, renault, seat, vw. In final, in drum spre casa, la parterul unui bloc am poposit si la misu.
LASER FRATE. Am fost cuceriti de versatilitatea si modularitatea coltului 1.3 SAM benzina. Si-am trantit un leasing.
Super masina. Daca nu ar fi trebuit sa-i pun lichid parbriz nici macar nu as fi dschis capota. Si unde pui ca era si mult mai spatioasa decat suratele concurente si chiar din segment mai mare. Dupa 6 ani de dragoste intensa s-a maritat coltul si asa au inceput cautarile pentru un nou mariaj auto.
In curand si partea ll: loz castigator in cautarea auto- asx; alegerea auto, achizitionare si impresii

Avatar utilizator
andre_rom
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 01, 2012 9:20 am

Mesaj de andre_rom » Dum Oct 07, 2012 4:28 pm

Si am luat-o deja la picior prin tara. Dupa aproape 400 km am poposit la Praid(ploiesti, brasov,sf gheorghe, miercurea ciuc, gheorgheni, praid). Pe o scurta portiune am testat si pilotul auto.
Pe scurt: 4 adulti si un copil cu tot cu bagaje ca spatiu a fost ok
Consum mediu 5.1 in conditiile in care am tinut-o cam in 2000 ture.
Viteza 1 si 2 tb schimbate rapid si abia din treapta 3 incepe sa-si arate asx muschii.
In concluzie dupa 500 km facuti de la achizitionare (acum 2 saptamani) ne impacam f bine.
Multumesc pt invitatia de la Paltinis si tuturor fanilor mitsu pt buna primire si ingaduinta in ale postarii pe acest forum.

Revin cu detalii si partea a 2 a a povestii mitsu - decizia achizitionarii mitsu asx, negociere si servicii dealer

Scrie răspuns

Înapoi la “ASX-ul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator