2010 Mitsubishi Asx 1.6 117cp 2wd Invite Granite Brown

Prezinta-ti ASX-ul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Feb 17, 2011 6:33 pm

Arata binisor in poza dar are aer mai mutl de masina de lux decat sport. Sunt constient ca o sa apara un model cu facelift si sper ca acel model sa fie mai reusit ca actualul. Lumea trebuie sa evolueze.

Avatar utilizator
rudibedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 12, 2010 5:47 pm

Mesaj de rudibedy » Vin Feb 18, 2011 11:50 am

Gata, am rezolvat-o, am lasat Lancer-ul si mi-am luat masina inapoi. Eram cam nedumerit in legatura cu sticla din fata, lateralele si luneta sunt Temperlite iar parbrizul nou Lamisafe. Am sunat la dealer sa intreb ce scrie pe parbrizul asx-ului din showroom si se pare ca este la fel.

La ASX-urile voastre ce scrie pe parbriz?

[attachment=12183:Parbriz.jpg] [attachment=12184:Luneta.jpg]

Later Edit:
- Temperlite http://www.agc-automotive.com/english/p ... emper.html
- Lamisafe http://www.agc-automotive.com/english/p ... /lami.html

Deci astea sunt
Fişiere ataşate
Luneta.jpg
Luneta.jpg (436.66 KiB) Vizualizat de 2540 ori
Parbriz.jpg
Parbriz.jpg (437.51 KiB) Vizualizat de 2552 ori

Avatar utilizator
rudibedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 12, 2010 5:47 pm

Mesaj de rudibedy » Joi Mar 10, 2011 2:57 pm

Cateva chestii noi pe care le-am observat la ASX-ul meu:

- Mi s-au desfacut cele doua "acoperitoare" laterale din interior de la parbriz, cazusera amandoua (nu de tot), am ramas socat. Probabil din cauza schimbului de parbriz, sau s-au agatat desteptii cand mi-au spalat masina de ele. Le-am prins la loc, sper sa nu mai cada.... sau sa fiu nevoit sa folosesc poxipol )

- Dupa ce am spalat masina mi s-a parut ca a inceput sa rugineasca pe usi jos (puncte), dupa aia mi-am dat seama ca este de la franele pe disc care arunca metal/rugina pe usa. Totusi e destul de nasol ptr ca se lipseste tare de vopsea. S-a zgariat destul de mult pana acum masina, era de asteptat in Bucuresti.

- Ornamentul din crom si sigla mitsubishi din fata au inceput sa aibe puncte de rugina..... mici dar sunt.

- Ajunge si pe la consum 7,8 - 8.5 % in Bucuresti seara pe trafic usor.

- Stergatoarele au probleme la stersul parbrizului dreapta sus si centru jos. Ramane mizerie.

- Stropitoarea din spate (furtunul) ramane fara apa in ea mereu. Daca o folosesc, merg cu masina putin, si incerc iar sa dau trebuie sa tin butonul apasat pentru 20 secunde pana cand sa curga. Risc sa zgarii geamul pana curge apa. Aici s-ar putea sa fie din cauza ca in bidonul pentru lichidul de parbriz, furtunul pentru fata este mai jos decat cel pentru spate.

- Atat in spate cat si in fata, stropitoarele arunca jet de apa si nu pulverizeaza apa peste tot. La Lancer parca am vazut pulverizat. La voi pe ASX pulverizeaza sau da jet de apa?

Cam atat pentru moment.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Joi Mar 10, 2011 3:48 pm

Prea multe probleme intr-un timp mult prea scurt...

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Mar 10, 2011 4:12 pm

Sunt probleme minore care zic eu pot aparea oricand la orice masina. Si pe lancerul meu au inceput sa apara zgarieturi, consum e undeva injur de 10 in oras dar fac mereu drumuri scurte 2-3km. CAnturile de la aripile fata si spate au inceput sa se ciobeasca de la pietre. Ce sa i faci astea sunt drumurile si conditiile in care circulam in Romania noastra care nu mai imi e de mult draga.

Avatar utilizator
rudibedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 12, 2010 5:47 pm

Mesaj de rudibedy » Joi Mar 10, 2011 4:23 pm

Consumul nu era o problema, chiar e f bine 8% in Bucuresti

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Joi Mar 10, 2011 8:30 pm

Rugina dupa nici un an de la achizitie e o problema...
Si celelalte, chiar daca minore, sunt enervante. Nu vreau sa fiu inteles gresit, sunt un fan urias al marcii dar micile probleme care se aduna devin iritante la un moment dat.
Sunt multumit ca la mine momentan toate inca par noi da' chiar imi pare rau de unii care-si cumpara Mitsubishi, beneficiaza din plin de fiabilitatea de renume dar sufera la capitolul plastice + mici detalii.

Avatar utilizator
rudibedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 12, 2010 5:47 pm

Mesaj de rudibedy » Mie Mai 11, 2011 1:01 pm

Ok, am observat ceva ciudat si chiar daca sper sa fie de fapt standard s-ar putea sa nu fie. Cand dau drumul la pozitii imi apare pe bord dar cand dau mai departe la faza scurta....pauza nu se aprinde si becul de faza scurta. In carte apare ca si c neum s-ar aprinde, pet am vazut un filmulet cu ASX si se aprindea, am sunat la Service si au zis ca e normal pe Outlander si pe asta sa nu se aprinde, ba chiar s-a dus la niste ASX-uri pe acolo sa testeze si nu se aprindea. Poate ca incerca sa ma vrajeasca.

Restul beculetelor merg, asta nu s-a aprins de cand am luat-o credeam ca e normal.

La voi cei care aveti ASX (in special Invite benzinar) se aprinde becul de pozitii pe bord?

Later Edit: Apropo de fw la 1.6 benzina, am inteles ca exista un update: http://asxownersclub.co.uk/forum/4-disc ... ol-drivers . Stie cineva, a facut cineva, exista diferenta? Astia din uk zic ca nu mai creste turatia cand schimbi viteza.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Mai 11, 2011 1:31 pm

Si la mine se aprinde doar martorul de pozitie, nu am vazut sa fie in bord si martor pt faza scurta. EU am lancer.

Avatar utilizator
rudibedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 12, 2010 5:47 pm

Mesaj de rudibedy » Mie Mai 11, 2011 9:20 pm

cred ca am gresit eu, becul din stanga celui cu doua faruri (de se aprinde prima data la pozitii) este de faza lunga...

Scrie răspuns

Înapoi la “ASX-ul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori