2010 Mitsubishi Asx 1.6 117cp 2wd Invite Granite Brown

Prezinta-ti ASX-ul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
palatin
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Sep 11, 2010 2:00 pm
Contact:

Mesaj de palatin » Lun Feb 14, 2011 8:08 pm

Imi pare rau pentru eveniment.......dar cum s-a intamplat?Chiar nu ai simtit cand ai luat piatra?
Eu am urma de piatra chiar la muchia frontala a capotei.....un pic era si ajungea in parbriz.Am avut noroc...a sarit doar un pic vopseaua.
Apropo de CASCO....cat platesti rata lunara...?

Avatar utilizator
gica
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 23, 2010 4:41 pm

Mesaj de gica » Lun Feb 14, 2011 8:57 pm

Hmm... nasol moment, interesant este ca si eu am ditamai piatra luata si e ciobit parbrizul de cateva luni, dar nu a crapat si coibitura nu a urcat nici un pic, atfel ca mi-a dat senzatia ca este rezistent, dar acum cand vad la tine...

Avatar utilizator
rudibedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 12, 2010 5:47 pm

Mesaj de rudibedy » Mar Feb 15, 2011 12:23 pm

@palatin am mai auzit demult pietre in parbriz dar nu se intamplase nimic, acum inainte sa parchez masina luasem o piatra da nu am bagat-o in seama. Am parcat masina si cand m-am intors dupa juma de ora era crapat. La casco nu am rata lunara am impartit in doua rate, in total e cam 3200ron sau ceva de genu' la Astra. Apropo se misca repede baietii, mi-au aprobat dosarul inainte sa intre masina in service . Acum imi mai trebuie un accept de la banca sa fac reparatia, ca e cesionat casco la ei.

@Gica daca nu are crapatura dupa lovitura aia s-ar putea sa nu iti accepte aia de la casco. Recomand un drum pana la service-ul mitsubishi daca vrei sa il schimbi sa isi dea si baietii cu parerea.

Avatar utilizator
rudibedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 12, 2010 5:47 pm

Mesaj de rudibedy » Joi Feb 17, 2011 1:44 pm

Am lasat masina in service astazi ca sa imi schimbe parbrizul si am primit un Lancer 1.6 nou (670km) pana o repara pe a mea. Niste poze:
[attachment=12154:DSC_0156.jpg] [attachment=12153:DSC_0157.jpg] [attachment=12155:DSC_0158.jpg] [attachment=12156:DSC_0159.jpg]


P.S: m-am chinuit juma de ora o ora sa urc pozele....
Fişiere ataşate
DSC_0159.jpg
DSC_0159.jpg (696.05 KiB) Vizualizat de 2568 ori
DSC_0158.jpg
DSC_0158.jpg (704.09 KiB) Vizualizat de 2582 ori
DSC_0156.jpg
DSC_0156.jpg (501.64 KiB) Vizualizat de 2576 ori
DSC_0157.jpg
DSC_0157.jpg (693.8 KiB) Vizualizat de 2583 ori

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Feb 17, 2011 2:08 pm

Si benzina e gratis?
EU am avuto in service 6 zile si nu mi-au dat masina la schimb. Bine nici eu nu am tinut mortis. AU zis ca tre sa ceara de la bucuresti si ca dureaza vreo 2 zile pana vine la galati etc...

Cum ti se pare motorul de 1.6 pe lancer fata de 1.6 de pe ASX?

Avatar utilizator
rudibedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 12, 2010 5:47 pm

Mesaj de rudibedy » Joi Feb 17, 2011 2:20 pm

Mie mi se pare ca motorul de pe ASX trage ceva mai tare, cred ca e din cauza cutiei de viteza. Lancer sta pe sosea mai bine decat ASX-ul, na, este mai joasa. Asa prin interior mi se pare ASX mai de calitate, materialele de pe bord si finisajele mi se par superioare la asx. Butoanele sunt bineinteles la fel la toate (si la pajero ca m-am uitat). Cotiera are un burete foarte subtire inauntru si stai mai mult pe plastic, mi s-au parut aiurea si parasolarele parca au ceva moale inauntru si par fragile. Per total imi place Lancer, pe asta il vroiam inainte sa ma hotarasc la asx.

Benzina nu este gratis, adica iti da cu jumatate de rezervor si ar fi frumos sa nu o aduci pe rosu .

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Feb 17, 2011 3:12 pm

SI de ce ai ales asxul pana la urma avnd in vedere ca nu ai luat versiunea 4x4?

Avatar utilizator
rudibedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 12, 2010 5:47 pm

Mesaj de rudibedy » Joi Feb 17, 2011 3:37 pm

Modelul pe care il puteam luat 4x4 este ASX 1.8 DID AS&G 4WD (EURO 5) 150 CP Invite A13 care este cu 4-5000 euro mai mult decat asta. (normal ca l-as fi luat daca dispuneam de $$)

Lancer-ul de acum este un model destul de vechi (2 ani), avantajul este ca asta s-ar putea sa fie ultima versiune a lancer-ului de acum, deci cu foarte putine probleme, dezavantajul este ca probabil o sa apara in curand alt model. De asemenea cum am spus si mai sus, materialele mi se par mai ok la ASX si este un model destul de nou. Mai mult spatiu in ASX, deci mai ptr family.

Si a fost alegere de cuplu , i s-a parut mai frumos asta.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Feb 17, 2011 4:13 pm

Fiecare cu gusturile si nevoile lui. Dar de la lansarea Lancerului X toate modele mitshubishi au aspectul exterior si nu numai inspirat de la lancerul X. Vezi ASX, noul outlander, noul colt. Cel putin partea frontala seamana foarte mult cu botul lancerului. Eu sunt de parere la capitolul design lancerul x a fsot un model extrem de reusit si tocmai de aceea au creat celelate modele dupa chipul si asemanarea lui.
In ceea ce priveste un facelift la lancer e foarte probabil ca in maxim 2 ani sa apara dar e ceva normal orice producator lanseaza un facelift complet cam odata la 4-5 ani iar cam dupa 2-3 ani ii mai aduce mici imbunatatiri(in cazul lancerului euro 5: alte jenti pe 16", stopuri ralli art, motoare euro5, alt tablou de bord etc).

Avatar utilizator
rudibedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 12, 2010 5:47 pm

Mesaj de rudibedy » Joi Feb 17, 2011 4:18 pm

Nu am spus ca nu este un model reusit, mie imi place si stiu ca modelele noi au linia de design dupa lancer. Dar cred ca lancerul o sa se schimbe, un facelift ceva tot o sa-i faca.


Scrie răspuns

Înapoi la “ASX-ul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori