anvelope iarna

Prezinta-ti ASX-ul aici!
Dan_ASX
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 26, 2019 12:27 pm
Contact:

anvelope iarna

Mesaj de Dan_ASX » Mar Oct 01, 2019 12:32 pm

Mi-am achizitionat de curand un ASX nou(1.6, benzina, invite). Doresc sa cumpar anvelope iarna si jante.Prefer sa iau originale(YOKOHAMA si jante mitsubishi).
Am rugamintea sa va spuneti si voi parerea inlegatura cu cu ce anvelope ar fi potrivite si pentru ce ati optat voi .
Multumesc si va doresc o zi buna.

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Re: anvelope iarna

Mesaj de cristi4x4 » Mar Oct 01, 2019 2:29 pm

Prima alegere ar Nokian dupa care BF Goodrich.Jante ar fi de preferat din tabla....poate vei fi nevoit vreodata sa pui lanturi.

Hoffmann
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mar 22, 2019 1:53 pm
Contact:

Re: anvelope iarna

Mesaj de Hoffmann » Vin Oct 04, 2019 8:31 pm

Nu stiu daca merita sa cumperi jante originale noi Mitsubishi, eu iti propun doua variante :

1. Cea a lui Cristi4x4.....jante de tabla cu niste anvelope decente ( nu cumpara porcarii ieftine sau brand-uri no-name )
2. Eu pe Outlander-ul meu ( luat cu un rand de aliaj originale de 16 ) am mai pus un rand de originale pe 18 ( in cartea de identitate am 215/70 R16 si 225/55/R18 )....pe cele de 16 am cumparat HANKOOK WINTER I CEPT EVO2 W320A acum o luna, pe cele de 18 am pus in primavara acestui an NOKIAN LINE SUV. Avand in vedere ca tu ai anvelope de vara noi, propunerea mea este un rand de jante originale pentru masina ta de pe olx, sa zicem. Cele pe 18 ale mele le-am luat de pe olx....arata foarte bine, doar ceva zgaraieturi nu foarte adanci, fara lovituri, etc. Mai sunt si vanzatori cinstiti, ce-i drept, cam putini.

Dar eu am o curiozitate.....de ce vrei Yokohama de iarna ? Intr`adevar, pe una din masinile mele imi luasem acum cativa ani un set de Yokohama BlueEarth A2 daca nu ma insel....au fost cele mai faine anvelope de vara pe care l-am avut vreodata. Sunt alti producatori care fac anvelope de iarna mult mai bune decat Yokohama, unele mai ieftine. Crezi ca ASX trebuie neaparat "incaltat" cu anvelope din aceeasi tara de origine ? :))

Anvelope de iarna pe care le recomand : Nokian WR D4, Conti TS860, Michelin Alpin, Hankook ( sunt mai multe modele de iarna, cel specificat de mine mai sus e primul pe care il testez personal ), Bridgestone. Hankook a fost testat de un amic bun pe un Tucson din 2007 luat de nou.....masina aceea nu a vazut alt brand de anvelope vara/iarna decat Hankook....omul e foarte incantat de ele....l-au scos si din zapada ( e 4x4 ), din noroi, a urcat cu ea pe dealuri, a fost in Grecia, etc. Altceva ( model sau brand ) nu pot sa-ti recomand pentru ca : nu am testat si nu sunt fan Tigar, Matador, Triangle, Linglong sau alte porcarii ).

PS. Nu uita ca anvelopa este singurul contact dintre masina ta si carosabil.

Spor, sa ne zici ce ti-ai luat.

Dan_ASX
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 26, 2019 12:27 pm
Contact:

Re: anvelope iarna

Mesaj de Dan_ASX » Mie Oct 09, 2019 5:04 pm

Buna ziua tuturor,
In primul rand mutumesc mult celolor care au raspuns subiectului lansat de mine pe forum.Sfaturile lor au fost foarte utile pentru mine.
In alta ordine de idei vreau sa precizez ca am comandat anvelope de iarna Bridgestone deoarece m-am uitat de pe net si ar avea indicele de aderenta A.
De asemenea am comandat si jante de tabla+capace Mitsubishi.Toate acestea le-am comandat de la reprezentanta Mitsubishi Motors din oras.Totul ma costa in jur de 900Euro.
Sa aveti o zi buna

Dan_ASX
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 26, 2019 12:27 pm
Contact:

Re: anvelope iarna

Mesaj de Dan_ASX » Mie Oct 09, 2019 5:08 pm

Am uitat sa va spun ca am comandat si senzorii de presiune din roti(jante) a caror cost intra in cei 900Euro.

Scrie răspuns

Înapoi la “ASX-ul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori