Cum Sa Montezi Comenzi Pe Volan - Lancer 2007+

Prezinta-ti ASX-ul aici!
Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Mesaj de spinner » Lun Aug 22, 2016 12:55 pm

Acest tutorial este similar cu cel postat anterior pentru ASX.
Diferentele sunt:

Cablurile/mufele pentru comenzi sunt deja trase. In cazul in care volanul este simplu (fara capace in locurile unde vin comenzile), trebuie inlocuit volanul cu totul, cod OEM 4400A236XA.

Piesel necesare:
cutie automata - CVT
8614A018 - senzor frana cu 4 fire
8602A008 - comenzi pe volan

Cutie manuala - MT
MB435457 - senzor pedala ambreiaj
8614A018 - senzor frana cu 4 fire
8602A008 - comenzi pe volan

Inainte de achizitionarea pieselor trebuie verificata existenta mufelor necesare (albastra sub capacul din dreapta, alba cu 4 fire pentru senzorul pedalei de frana, alba cu 2 fire pentru senzorul pedalei de ambreiaj). Capacul din dreapta (de pe volan are un singur surub de fixare, se desface si mufa albastra cu 4 pini ar trebui sa fie prezenta.
Mufa de la senzorul de frana este deja fixata pe senzor, trebuie verificat daca are 4 fire - ar trebui sa fie asa pentru motorizarile de la 1.8 in sus.
Mufa pentru senzorul de ambreiaj este ascunsa sub bord/volan clipsata intr-o "teaca" sau protejata cu banda izolier de regula albastra.

Se instaleaza piesele achizitionate, apoi in cazul in care cruise control-ul este activ din fabrica, lucrurile functioneaza instant; in cazul in care nu este activ, acesta se activeaza la reprezentata sau folosind un cablu mini VCI J2345 + ETACS Decoder.

In cazul meu, Lancer 1.6, am achizitionat, montat toate piesele si activat cruise control-ul folosind ETACS Decoder, ramane sa imi fac timp sa trag cablurile suplimentare pentru a-l face functional.


PS. pe 1.5 nu se poate instala cruise control.
PSS. pe 1.6 este necesar sa tragem cabluri suplimentare.

Link-uri utile:
Inlocuire volan - AICI
Instalare cruise control - AICI
ETACS Decoder - AICI
Instalare cruise control Lancer X 1.6 - AICI

Scrie răspuns

Înapoi la “ASX-ul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori