Nasol, Naspa Eperienta Mea Cu Asx.

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
Ciucu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 18, 2013 12:59 pm

Mesaj de Ciucu » Mar Mar 19, 2013 10:50 am

Vroiam sa zic motorina... Motorul de 1,8 merge cu motorina. Adica... Sper sa mearga.

Avatar utilizator
a_liverpool
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 04, 2012 2:24 pm

Mesaj de a_liverpool » Mar Mar 19, 2013 1:52 pm

Da tu nu ai citit de problemele cu filtrul de particule, in special regenerarea? de ce nu ai optat pt 1.8 benzina? Noi romani avem o boala cu "consumul mic" adica diesel frate. Daca era 1.8 benzina nu aveai atatea probleme. Consuma putin mai mult dar nu ai atatea probleme. Chiar e frustrant, stiu ce simti pt ca asa am patit si eu cu passatul 1.9 tdi si de atunci am jurat ca nu mai cumpar vreo masina cu mtor diesel vreodata.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Mar 19, 2013 2:01 pm

ASX-ul pe benzina vine doar cu motorizare de 1.6. Personal, nu am apucat sa o testez sa vad cum se misca masina cu aceasta, insa nu cred ca e exclus ca la prima vedere sa creeze impresia de submotorizare. Insa nu am auzit nici un coleg sa se planga de asta.

Avatar utilizator
Ciucu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 18, 2013 12:59 pm

Mesaj de Ciucu » Mar Mar 19, 2013 2:10 pm

Oamni buni, am zis mai devreme. Am incurcat benzina cu motorina. E MOTORINA - Motorul de 1,8 merge este pe motorina

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Mar 19, 2013 2:18 pm

@Ciucu - crede-ma, s-a inteles perfect acest fapt. Ultimile doua reply-uri tocmai in acea directie se indreptau.

Avatar utilizator
Ciucu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 18, 2013 12:59 pm

Mesaj de Ciucu » Mar Mar 19, 2013 2:36 pm

@a liverpool

Nu aveau in oferta 1,8 pe benzina, ci doar 1,6. Plus ca nu am ?optat? efectiv, ci am ales o masina din oferta speciala (cu 2wd) - m-a incantat pretul. Mai erau doar 3 si toate le fel, diesel. Sincer, 1,6 mi se pare submotorizata si de aceea n-am ales-o desi era mult mai ieftina (cu vreo 4000 euro).

@ everybody

In fine, m-au sunat sa ma duc sa-mi iau masina. I-au schimbat pompa de combustibil si cica merge. Aveti idee: are masina de suferit, ma refer la calitate, fiabilitate, durabilitate pe viitor daca deja ii schimba piesele din fabrica?

E cazul sa cer sa-mi schimbe masina, acesta fiind, conform expuneii mele anterioare neconforma si compromisa? Voi ce ati face daca ati fi in locul meu?

Avatar utilizator
iceblitz80
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:19 pm

Mesaj de iceblitz80 » Mar Mar 19, 2013 2:43 pm

@ Andrei, cand mai ajungi in Bucuresti te invit la un test drive cu tractorasul meu silentios.

@ Ciucu...eu personal imi fac o impresie obiectiva in ceea ce priveste investitia mea financiara in Mitsubishi dupa vreo 2-3 ani cel putin, in functie de drumurile parcurse si facand comparatie cu masinile anterioare (prin comparatie ma refer la pret revizii, piese schimbate - costuri generale neplanificate, etc. ). Masini sunt rechemate in service pentru diferite probleme de fabricatie de cand lumea si se intampla la toate marcile (premium sau non-premium). Mitsubishi e o masina care-si pierde valoarea la revanzare, indiferent daca a fost sau nu rechemata in service.

Eu personal cand ma duc sa schimb anvelopele sau acum cand urmeaza sa-mi fac revizia ii intreb pe cei de la reprezentanta daca exista vreo rechemare in service pentru motorizarea mea. Am facut aceasta precizare pentru ca important pentru mine e sa fiu linistit ca se remediaza acel defect, nu ce scrie in cartea masinii (cum e in cazul tau ca s-au schimbat diverse pe garantie).

Dupa 11 luni de la achizitie eu sunt multumit de masina si desi initial era destinata sotiei, a devenit masina mea si ma inteleg bine cu ea. E extrem de neplacut ce ti s-a intamplat si iti inteleg nemultumirea pe de o parte, insa asa cum s-a mai sugerat, e bine sa iti indrepti nemultumirea spre dealer. Reactioneaza mai greu pentru ca suntem in Romania, insa pune presiune pe ei pana iti rezolvi problema si dupa aceea sper sa iti faci concediile fara griji la volanul ASX-ului si ulterior sa-ti citim impresiile in Jurnalul de bord.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Mar 19, 2013 3:00 pm

@iceblitz80: cu cea mai mare placere, stiu ca si eu ti-am ramas dator cu o plimare!

QUOTE (Ciucu @ Mar 19 2013, 02:36 PM) Aveti idee: are masina de suferit, ma refer la calitate, fiabilitate, durabilitate pe viitor daca deja ii schimba piesele din fabrica?
Mie pe la ~30.000 de km mi-au fost schimbate pe garantie alternatorul si ECU din cauza unei probleme electrice care intr-un final s-a dovedit a fi prin alta parte. Nu vad de ce ar afecta in vreun fel, pana la urma cred ca atat piesele de pe masina cat si cele furnizate de dealeri, pe original, sunt aceleasi.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Mar 19, 2013 3:40 pm

Daca proble nu o sa mai apara atunci e bine, trebuie sa verifici vizual vreo 2 luni daca nu cumva apar pete sauscurgeri de motorina/ulei etc in urma acestei interventii. Daca problema o sa persiste atunci poti sa ii bati la cap sa iti schimbe masina.

Si eu am schimbat in garantie 2 seturi de amortizoare spate la 3000km si la 7500km(fara sa-mi scrie in carte au zis ca oricum se vede in sistemul lor) iar pe la 30.000km cilindrul de la pedala de ambreiaj tot pe garantie. Orice masina are probleme mai mici sau mai mari, mai devreme sau mai tarziu.

Stai linistit ca sunt multi cu masini noi care schimba diverse piese in garantie. Acum mai depinde si de om unii se duc la garatie la cel mai mic greier care apare altii se duc doar cand le cad rotile.

Cine a facut un curs de fiabilitate cred ca a auzit de asa numita "cada de baie" (graficul care reprezinta rata defectelor). La inceputul duratei de viata a unui produs rata defecteor e mai mare apoi scade si se pastreaza relativ constanta urmand sa creasca abrupt spre sfarsitul perioadei de viata.

Avatar utilizator
a_liverpool
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 04, 2012 2:24 pm

Mesaj de a_liverpool » Mie Mar 20, 2013 4:41 pm

totusi, asx-ul ce greutate are? stiu ca la dimensiuni e putin mai mica decat sportback'ul meu pentru ca am comparat-o cu a unui prieten. Nu cred ca e submotorizata versiunea de asx cu 1.6 benzina pt ca motorul are resurse. E surprinzator de rapid pt un 1.6 aspirat. Sunt totusi aproape 120 de cp. Imi pare rau pentru ce ai patit, eu am avut "norocul"sa imi gasesc masina botita bine in parcare la teatrul national.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori