Campanie Rechemare Service La Asx

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
madipascu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 06, 2011 1:53 pm

Mesaj de madipascu » Vin Ian 11, 2013 4:43 pm

salut,
am facut revizia de 30000 lui "mitsiloi" si am avut o surpriza la service.cel de la receptie ma anunta ca masina e prinsa intr-o campanie mitsubishi de inlocuire a alternatorului(4000 lei) din cauza fuliei,campanie care , se pare , ca mitsubishi romania nu se catadicseste sa ne-o anunte si noua(ca in tarile civilizate ).
al meu mitsiloi e fabricatie 2007 si cred ca ar trebui sa intrebati si voi,cei care aveti auto similare, pe la reprezentante avind seria de sasiu cu voi sa nu aveti vreo surpriza mai tirziu.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Ian 11, 2013 5:51 pm

ASX fabricat in 2007?
s-a mai discutat despre aceasta campanie de rechemare, a fost/este si la unele lancer cu motorul de 1.6l benzina.
mitsubishi nu prea anunta public campaniile de rechemare, motiveaza ca nu sunt campanii obligatorii, ci anumite piese sunt inlocuite cand masina se prezinta la service - asta a fost explicatia mitsubishi pentru camapania de inlocuire a suportilor senzorilor airbag frontal de la lancer.

Avatar utilizator
madipascu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 06, 2011 1:53 pm

Mesaj de madipascu » Vin Ian 11, 2013 11:00 pm

fabricat in 2011,ma scuzati,ma gindeam la masina care a fost inaintea lui mitsiloi

Avatar utilizator
iceblitz80
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:19 pm

Mesaj de iceblitz80 » Sâm Ian 12, 2013 4:50 pm

A mai postat cineva pe forum aceasta "problema" prin iulie - august 2012 si imi aduc aminte ca am sunat la reprezentanta sa intreb daca si a mea (ASX 1.6 l, benzina) face parte din categoria celor care ar trebui rechemate. Raspunsul a fost ceva in genul "aceasta campanie se adreseaza doar anumitor serii de ASX, dar nu pe benzina ci diesel si fabricate incepand cu anul 2011".

Avatar utilizator
bLaZeJrr
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 07, 2012 10:04 pm

Mesaj de bLaZeJrr » Mar Ian 15, 2013 2:40 pm

Aceiasi campanie a fost si la Lancer Sportback , la fel fabricat in 2011 .
Am primit o scrisoare de la ei prin care specifica faptul ca alternatorul trebuia schimbat la Mitsubishi Lancer Sportback nu mai stiu exact ce model deoarece erau 2 serii trecute acolo . Nu spunea care este problema cu alternatorul , sa intre in detaliu .
Cel mai bine este sa va duceti daca sunteti in gama celor care trebuie schimbate pentru ca inainte sa primesc scrisoarea de 3 saptamani ramaneam fara baterie si nu stiam care este problema .
Off # Probabil omul care se ocupa cu montarea alternatoarelor nu prea se pricepe )

Avatar utilizator
Helmuth
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 13, 2012 2:56 am

Mesaj de Helmuth » Lun Ian 28, 2013 12:09 am

Am facut si eu servicul de 30.000 km cu ASX diesel fabricatie ianuarie 2012 si nici vorba de vreo rechemare, totul absolut normal. Poate cu exceptia magarului de jder care si-a facut cuib sub capota distrugindu-mi izolatia termica. Numai distractia asta m-a costat 120? si magarul dracului nu mi-a lasat macar blana ca amintire...

Avatar utilizator
goldeye3002
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 9:57 pm

Mesaj de goldeye3002 » Vin Feb 08, 2013 3:03 pm

Nu te anunta nimeni si nici in service, la revizia obisnuita nu au procedat la schimbarea senzorilor de impact, am sunat eu si am intrebat daca se schimba si pentru seria mea de sasiu. Raspunsul a fost afirmativ. Se schimba senzorii de impact ( 2 la numar) nu suportii, defapt nu au suporti din cate am vazut. Acestia se afla sub "traversa fata"-asta daca exista vreun dubiu privind pozitionarea acestora.

Avatar utilizator
palatin
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Sep 11, 2010 2:00 pm
Contact:

Mesaj de palatin » Sâm Mar 02, 2013 2:18 pm

Salut goldeye3002
Da-ne te rog detalii despre schimbarea senzorilor.E prima oara cand aud asta si nici nu am gasit nicaieri relatari despre asta.Cred ca toti posesorii de ASX sunt interesati.Tu ai intrebat despre alternator si ei ti-au raspuns ca trebuie schimbati senzorii de impact...?
Multumesc

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori