Indicatie Viteza

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
gusti
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 30, 2007 12:44 pm

Mesaj de gusti » Dum Mai 20, 2012 7:06 pm

Salut tuturor de pe forum. Am un ASX 1.8D 4X4 de circa 8 luni. Sunt foarte multumit de cum se comporta masina in cei aproape 14000 Km, la bord, parcursi. Iarna, cu binecunoscuta zapada si ger din luna februarie, nu a reprezentat nici o problema pentru aceasta masina. Insa ceea ce ma facut sa scriu pe acest forum este un aspect relativ minor, poate considerat de altii, si anume indicatia de viteza aratata de aparatul de pe bord este mai mica decat cea reala! Si in iarna si acum, cu cele doua tipuri de anvelope, concluzia este aceeasi, VITEZA REALA ESTE MAI MICA DECAT CEA INDICATA LA BORD! Eroarea calculata, dupa multe masuratori, este de circa - 8.3%. Poate veti spune ca este bine asa, ca o "protectie" la radarele politiei, DAR, daca va ganditi ca astfel si DISTANTA REALA este mai mica cu 8.3%, cand calculam conform metodei de la pompa si sa zicem ne iese un consum mediu de 7 l, REAL este de fapt aproximativ 7.6 l si de fapt eu am parcurs REAL circa 12970 Km si nu 14000!!
Daca cineva are curiozitatea de a face cateva verificari...viteza constanta pe autostrada+cronometrare intre bornele kilometrice sau un GPS cu semnal bun si indicatie de viteza.. ar fi util de comunicat.

Toate cele bune

Gusti

PS Mai posed un Colt din 2007, indicatia vitezei la bord este impecabil de exacta!

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Lun Mai 21, 2012 6:42 pm

Salve ! La Colt-ul meu am observat cu ajutorul navigatorului ca exista o diferenta de 5 km/h., adica la 60 km/h pe bord navigatorul indica 55 km/h. Diferenta aceasta ramane valabila chiar si la 160 km/h, aceasta fiind viteza maxima pe care am incercat-o. Nu trebuie uitat ca navigatoarele au o eroare de +/- 1m/s care inseamna +/-3,6 km/h.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Mai 22, 2012 12:20 am

Esti sigur ca faci mai putini km decat arata masina? Viteza e clar mai mica decat cea din bord, asa e peste tot, dar odometrul e precis la toate masinile. Verifica o ruta cu GPS-ul si compara distantele.

Nu am ASX, dar mie pe computerul de bord imi arata viteza medie pe o distanta parcursa. Resetez CB in mers, la fix 90km/h pe ceasul vitezometrului, CB indica instant 87km/h. CB stie ca vitezometrul minte. Kilometrajul este indicat corect, la fel ca si consumul. Doar vitezometrul minte un pic, pt a te proteja de radare. Altfel ai sta geana mereu pe vitezometru, si ai face accidente in serie pt ca nu esti atent la drum de teama radarelor.

Avatar utilizator
mani07
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 11:05 am

Mesaj de mani07 » Mar Mai 22, 2012 3:40 pm

salutare..si la mine este la fel..kilometrajul arata 60km/h cand de fapt am 50km/h,am masurat cu GPS-ul..

Avatar utilizator
gusti
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 30, 2007 12:44 pm

Mesaj de gusti » Mar Mai 22, 2012 8:54 pm

Poate ne informeaza cineva care are cunoastinte tehnice cum este masurata viteza. Din cate stiam eu, se "citeste", mecanic sau cu senzori, viteza de rotatie a rotilor motoare si de acolo rezulta viteza. Daca se invart mai repede inseamna viteza mai mare si distanta parcursa este direct proportionala cu numarul rotatiilor.

Avatar utilizator
gusti
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 30, 2007 12:44 pm

Mesaj de gusti » Lun Mai 28, 2012 3:59 pm

Vin cu niste valori "calde" de pe teren. Pe un drum lung executat intr-o maniera continua, la final, jurnalul GPS a aratat 461 Km parcursi si Tripul de pe ODO a indicat 488! Matematic mai putin real cu 5.3%. Probabil indicatia vitezei masurata de mine pana acum, nu este liniara cu valoarea momentana! Cu proxima ocazie, o saptamana, vin cu valorile date de ODO pentru viteza in comparatie cu cele indicate de GPS si din nou cu o masuratoare de distanta GPS si Trip ODO!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori