Pierdere Ulei, Este Normal ?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
jonyx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 20, 2012 10:28 pm

Mesaj de jonyx » Mar Mar 20, 2012 10:41 pm

Salutari tuturor. Am o problema cu un Mitsubishi ASX, 1.8 diesel. Il am de anul trecut de prin toamna, 12.000 km parcursi si am o problema cu motorul.

De mai multe ori incepand de cand l-am cumparat am constatat ca iese un miros de ulei ars si cateodata chiar fum de sub capota, dar nu am reusit sa localizez exact de unde vine mirosul si fumul slab. Atat vara cat si iarna, indiferent daca foloseam aerului conditionat sau nu. Sincer nu am reusit sa imi dau seama exact in ce conditii apare mirosul de ulei ars de sub capota. Oricum nu am forjat motorul, franele sau ceva de genul acesta. Am fost si la service dar acolo mi-au zis ca totul este in regula

Azi mi s-a aprins la bord si ledul indicator de ulei, asa ca m-am dus la un OMV si am luat un ulei sintetic 5W30 pentru completare.

Intrebarea este, e normal ca dupa 1 an utilizare , cu rulaj de 12.000 km (deci nici prima revizie facuta) este normal sa scada in halul asta uleiul ? Ma gandesc ca o fi pe undeva ceva spart, curge pe undeva uleiul si de asta apare aleatoriu acel miros de ulei ars si acum imi indica si ca a ramas fara ulei.

Ce as putea face in afara de a merge la service (unde am mai fost si degeaba) ? Ma dispera problema asta.

PS: Din verificarea ochiometrica nu exista scurgeri de ulei pe la motor, si nici sub masina. Totusi mirosul ala specific de ulei ars nu are cum sa apara asa din senin, trebuie sa fie o cauza chiar daca cei din service zic ca e normal ! )

Thx

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Mar 20, 2012 11:53 pm

Salutare,
uite aici un posibil apect. Este vorba despre aceeasi motorizare.

Avatar utilizator
jonyx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 20, 2012 10:28 pm

Mesaj de jonyx » Mie Mar 21, 2012 7:54 pm

Multumesc pentru raspuns
Deci am fost azi la service si se pare ca e o problema din softul masini si trebuie facut un update la el pentru a rezolva problema. In manual zice si ca e normal sa mai intre motorina in baia de ulei.

Am verificat inainte de a merge la service nivelul de ulei si nu era pe minus cum credeam initial ci era peste nivelul maxim admis avand intrat motorina.
Martorul de bord aprins cu indicatia "check engine oil level" m-a dus in eroare crezand ca sunt pe minus, cand in realitate aveam ulei+motorina in plus
Oricum cei din service urmeaza sa schimbe tot uleiul + resoftare si sper sa sa nu mai am probleme, in rest masina isi merita banii si nu am avut alte probleme

Avatar utilizator
Dan_Andrei
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 02, 2012 8:25 pm

Mesaj de Dan_Andrei » Vin Sep 07, 2012 10:45 am

Salut,

Am si eu un ASX cam de 2 luni, si am facut cu el cam 4000km. Pana acum am mai avut 3 masini, toate diesel si pot sa iti spun sincer ca in general in rodaj o masina va manca ulei. E normal ca in primii 10000 sa manance minim 1L. Apoi motorul se va lasa si nu o sa mai ai acesasta problema. In cazul meu a fost nevoie sa pun cam 300ml in acesti 4000 km.


Ce e drept eu am si versiunea din 2012 cu softul cel nou si fara prostia aia de AS&G.

Succes si ai grija de masina ca e absolut dementiala

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori